Žena, která připravila Anglii o krále

1. května 2018 v 12:05 | MD |  VB - zajímavosti
"Ta ženská," nemohla jí přijít na jméno královna matka Alžběta. Miliony lidí ji nenáviděly. Existoval ale jeden člověk, který ji miloval tolik, že pro ni byl ochoten obětovat vše. Život svůj i svou zemi. Britský král Edward VIII. v roce 1936 po pár měsících na trůnu oznámil abdikaci. Důvod? Dvakrát rozvedená Wallis Simpsonová.


Reputace playboye provázela Edwarda ještě v roli prince z Walesu. Jeho jméno bylo spojováno s četnými ženami. Žádný románek ovšem nezapůsobil tak skandálně jako aféra s Američankou Wallis. Štíhlá, elegantní v tmavých barvách a prostě svá. Nešla s davem, pobuřovala, což byly jedny z mnoha vlastností nepoddajné femme fatale, které zaujaly britského následníka trůnu.

Wallis s(rozená Bessie Wallis Warfield) e od žen své doby lišila hlavně svými manželstvími. Když se poznala s princem Edwardem, byla již podruhé vdaná. Poprvé se vdávala jako dvacetiletá za pohledného námořníka s aristokratickými kořeny a také blízkým vztahem k alkoholu, hraběte Winfielda Spencera, mladšího. Jejich manželství trvalo od roku 1916 do 1927. Vztah byl poznamenaný častými odloučeními a podle dobových klepů také Wallisinou aférkou s hrabětem Galeazzem Cianem, pozdějším Mussoliniho spolupracovníkem. S Cianem měla Američanka dle povídaček otěhotnět a následný potrat údajně zapříčinil její neplodnost. Nic z toho se ovšem nikdy nepotvrdilo a Edda Mussolini, která se za hraběte provdala, to později dementovala jako nesmysl.

Ať je to pravda, nebo ne, manželství s Winfieldem Spencerem nemělo Wallis kromě bití a ponižování, brzy co nabídnout. V době jeho ukončení potkala jiného muže - Ernesta Aldricha Simpsona (manželství trvalo v letech 1928-1937). Ten se kvůli šarmantní Wallis vzdal dosavadní rodiny, když za sebou nechal manželku a dceru. Muži pro ni byli ochotni obětovat cokoliv. Ani tentokrát se ale z Wallis nestala žena v domácnosti. Byla lvicí salónů, milovala společnost a dobře se bavila. Přes své známosti se dostala až do okruhů prince z Walesu, kde během svého prvního setkání zaujala jízlivou poznámkou stran budoucího krále. Edward byl očarován, i když trvalo ještě nějakou dobu, než se z těch dvou stali milenci. Zatímco prince přitahovala Wallis jako osobnost, ji zpočátku lákala spíše zář reflektorů, bohatství a odlesk královské koruny. Toho se jí ovšem nemělo nikdy dostat.

Princův vztah se vdanou a již jednou rozvedenou ženou nepřicházel v potaz. Mohla zůstat jeho diskrétní milenkou, ale nic víc političtí představitelé země nepřipouštěli. Když v roce 1936 Edward nastoupil na trůn, ukázalo se to jako nepřekonatelný oříšek. Edward byl postaven před jasnou volbu - žena nebo trůn. Vzhledem k tomu, jak se stal na Wallis závislý a vzhledem k neústupnosti rodiny a vlády, rozhodl se jednoznačně. Abdikoval ve prospěch mladšího bratra, zatímco Wallis v té době na nátlak prince procházela druhým rozvodovým řízením.

Zní to jako romantický pohádka. Král se pro popelku z lidu vzdá trůnu a žijí spolu šťastně až do smrti. Do pohádky měl osud Edwarda a Wallis po abdikaci ovšem daleko. Královská rodina svého příslušníka a krátkodobého krále plně zavrhla. Přeťala kontakty, odmítla uznat jeho partnerku. Zamilovaný pár navíc musel odejít do exilu v Paříži, kde se v roce 1937 vzali. Oběma bylo přes čtyřicet. Edward se ženil poprvé. Wallis se vdávala už potřetí. Nárok na manželův královský titul a oslovení jí nepřiznali. Mohla se chlubit "jen" titulem vévodkyně z Windsoru. Tak měl ostatně být od nežádoucí abdikace znám i bývalý král.

Odlákání Edwarda z britského trůnu mělo dva následky. Jedním byl oddech pro Británii a demokratický svět. Bylo by sice přehnané označit Edwarda za nacistu, ale jisté sympatie k Hitlerovi choval. A sám Hitler vkládal do Edwarda jakožto potenciálního spojence velké naděje. Kdo ví, jak by se odehrávala druhá světová válka, kdyby zůstal tento král na trůnu. Možná by Británie spolupracovala dle vůdcových představ. To jsou ale kdyby.

Podstatný je druhý následek Edwardova rozhodnutí. V čele země se nedobrovolně ocitl naprosto nepřipravený koktavý král Jiří VI., otec dvou dcer - Alžběty a Margaret. Pro rodinou idylku mimo trůn to bylo vnímáno jako tragédie, konec světa. Ostatně i historici dnes soudí, že nebýt kralování a války, mohl se Jiří (vlastním jménem Albert) dožít vyššího věku. Právě vliv bratrova rozhodnutí na Jiřího zdraví, nemohli členové královské rodiny Wallis odpustit. Především velmi brzy ovdovělá královna matka. Ta o několik let později prohlásila: "Dva lidé, kteří mi v životě způsobili nejvíce potíží, byli Wallis Simpsonová a Hitler." Tak hluboká byla její nenávist k Američance. Mnozí ovšem spekulují, že důvod byl i trochu jiný. Královna matka měla vždy slabost pro Edwarda, podle některých na Wallis žárlila.

Vypuzení Windsorů z rodiny bylo dobře patrné v roce 1953, při korunovaci nové královny - Alžběty II. Ani Edward, ani Wallis nebyli pozváni. Vévoda z Windsoru se ovšem alespoň rok předtím mohl účastnit pohřbu svého předčasně zesnulého bratra.

Čas ale hojí rány a pomáhá zapomenout. Když v sedmdesátých letech zemřel Edward, byl pohřben v Anglii, zatímco zlomená Wallis směla strávit nějaký čas v Buckinghamském paláci. Mladá královna Alžběta nechovala vůči své tetě takovou zášť jako starší příbuzní, kteří zažívali abdikační krizi intenzivněji než tehdy desetiletá princezna.

Šťastné shledání s Edwardovou rodinou a odpuštění Wallis nečekalo. Alespoň o tom nejsou žádné zachovalé záznamy. Během pohřbu milovaného muže narazila ovšem na svou odvěkou rivalku, královnu matku. Co si tehdy ty dvě řekly, zůstává dodnes tajemstvím. Faktem je, že když zemřela Wallis v roce 1986, královna matka se zúčastnila posledního rozloučení v kapli sv. Jiří na Windsoru. Jak navíc ukázala korespondence, královna matka od švagrovy smrti posílala "nenáviděné Američance" vánoční přání s osobním blahopřáním. Možná tak přeci jen Edwardova smrt prolomila ledy mezi královskou rodinou a Wallis, i když královna matka o tom až do své smrti v roce 2002 odmítala promluvit.

Wallis dožila zbytek života v izolaci.Trpěla arteriosklerózou, postupně ztrácela řeč a poslední dny svých dní strávila upoutána na lůžku. Zemřela v nedožitých devadesáti letech v roce 1986. Do dějin britské monarchie ovšem promluvila ještě jednou po své smrti, i když nepřímo. Dům vévody a vévodkyně z Windsoru v Paříži koupil v devadesátých letech Mohammed Al-Fayed. Jeho syn Dodi ho navštívil spolu s princeznou Dianou 30. srpna 1997 pár hodin před svou smrtí.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | 1. května 2018 v 12:22 | Reagovat

Hezký článek. Royalu je stejně škoda :-( V druhé řadě the Crown je jim věnováno dost prostoru. Měli zajímavý a velmi komplikovaný vztah. Každopádně oba dostali to, co zasloužili.

2 Lisi Lisi | 1. května 2018 v 14:06 | Reagovat

Madonna natočila o nich zajímavý film. Tam jsem poprvé slyšela o Al-Fayedovi, že koupil část Wallisiných věcí.

3 Soňa Soňa | 16. května 2018 v 8:25 | Reagovat

[1]:Naprosto souhlasím...dostali, co zasloužili.

Hezký článek.

4 Dd Dd | 18. května 2018 v 14:31 | Reagovat

A co říkáte na veletoče kolem zítřejší svatby? :-D

5 tinka77 tinka77 | Web | 23. května 2018 v 22:04 | Reagovat

Zaujímavé, že dnes sa royal family rozvádza ako na bežiacom páse ;-) berie si rozvedených a zrejme nikomu to nevadí 8-) Mali byť láskavejší k Edwardovi, ktorý zaplatil vysokú cenu 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama