Deníček prince George

2. května 2018 v 12:33 | MD |  VB - knihy
Autorka: Clare Bennet
Vydání: Argo 2016
Počet stran: 256 stran
ISBN: 978-80-257-2075-2

Anotace: "Prince George je malý velký muž a světová celebrita číslo jedna, která se už teď připravuje na svou roli vládce britského impéria. V královské rodině však opět čekají přírůstek, George dostane bratříčka nebo sestřičku. Jak se s tím nejvlivnější dítě světa vypořádá? S anglickým smyslem pro ironii a uměřenost? Se suchým humorem? Anebo s nedůstojným řevem a nudlí u nosu? A jak jenom vysvětlit týmu rádců a poradců, že miminka nenosí čáp, ale Santa Claus? Karel Hynek Mácha, Adrian Mole i Bridget Jonesová se mohou jít klouzat. Autorka Clare Bennettová pracovala jako redaktorka v časopise Tatler a jako scenáristka pro film a televizi, podílela se na vzniku komedií jako Láska nebeská nebo Deník Bridget Jonesové."

Můj názor: Anotace knihu připodobňuje k dalším deníkovým příběhům a dává najevo, že tahle je bezkonkurenční. Tak není... Četla jsem Bridget Jonesovou i Adriana Mola a pravdou je, že ani jedno mne nezaujalo, jakým způsobem to bylo napsáno. A to zfilmovanou Bridget zbožňuju! Ani tento deník nad obě deníkové série nějak nevyniká stylem. Možná, že deníková forma není prostě nic pro mě.


To ovšem není to hlavní, co se mi na knize nelíbilo. Vadila mi ta naprostá neúcta ke královské rodině. To, jak autorka každého shazovala. Nejhůř to asi odnesl princ William, z kterého udělala totálního debila. Vážně, blbec by byl slabý výraz. William je vykreslen jako úplně neschopný pako, který si neumí s ničím poradit a nic neví. Oproti tomu Kate je dokonalá, protože pochází z prostých poměrů a umí si poradit v reálném světě. I zde si ale autorka neopomněla udělat legraci z jejích vlasů a z toho, jak je všichni adorují.

George je vykreslen jako malé zhýčkané princátko, které dostává denně dárky a má kolem sebe obrovský realizační tým, který se o něm stará - o jeho vizáž a mediální obraz především. Rozmazlený malý princ se netěší na příchod své sestřičky, vnímá ji jako konkurenci a nejradši by se jí zbavil. Občas je kniha vtipná, třeba jak si myslí. že mamince je špatně z The Duchy hrášku, ale ona je ve skutečnosti těhotná. Mnohdy mi ale kniha přišla spíše trapná a nechutná. Třeba, když popisuje Katiny nezvladatelné chutě na nezdravé jídlo, především cukrovinky.

Rodinka prince Williama není jedinou, kdo dostává pořádnou sodu. Princ Harry je vykreslen jako věčný rváč (neustále se pere s Williamem) a velké dítě a děvkař, který se snaží dostat do chomoutu Pippu. Také princ Philip nevyšel dobře. Nevrlý starý morous, který pořád opakuje, že v Georgově věku už uměl pomalu řídit auto. O Charlesovi ani nemluvě - pomatenej týpek, co mluví s kytkama.

Chápu, že legrace musí být, ale kniha mi přišla až moc přehnaná. Pravda, musíme vzít na vědomí, že deník v podstatě píše mimino, ale i tak je jeho vnímání světa dost zkreslené. Myslím, že pokud nesnášíte celou královskou rodinu, bude se vám kniha líbit. Za mě je to přehnané a totálně přes čáru, čímž se z legrace stává trapnost a hnus.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama