Zemřel princ Henrik

14. února 2018 v 8:34 | MD |  Dánsko - aktuality

Z Dánského království včera večer přišla smutná zpráva. Ve věku 83 let podlehl své nemoci princ Henrik, která se na první pohled zdála víceméně jako bezproblémová. Zemřel poklidně ve spánku ve 23:18 v paláci Fredensborg. Královna Margrethe II. a oba synové, princ Joachim a princ Frederik, byli v době posledního vydechnutí po princově boku.


Princ Henrik pobýval poslední dny svého života v kodaňské Rigshospitalet, kam ho převezli 28. ledna po návratu z dovolené v Egyptě se zápalem plic a začínajícím nádorem v plicích. O uplynulém víkendu ho v nemocnici navštívili příbuzní. Korunní princ Frederik byl kvůli zhoršení stavu svého otce odvolán z Koreje, kam přijel na zahajovací ceremoniál k zimním olympijským hrám. Všichni Henrikovi tři sourozenci (Catherine, Étienne and Jean-Baptiste de Monpezat) také podnikli cestu do Dánska, aby se rozloučili s umírajícím bratrem.

Zhoršující se zdravotní stav přivedl Henrika k tomu, že vyjádřil přání strávit poslední chvíle svého života právě v paláci Fredensborg, kde nakonec včera naposledy vydechl. Královniny závazky na následujících několik dní byly zrušeny. Zatímco královská rodina truchlí nad ztrátou milovaného manžela, otce a dědečka, hned ráno bylo tiskovým oddělením paláce vydáno prohlášení týkající se pohřbu a posledního rozloučení s princem Henrikem.

Zítra ráno dojde k převozu princova těla z paláce Fredensborg do Amelienborgu. Nejbližší členové rodiny při tom pojedou v procesí za rakví. Celá "výprava" naposledy objede Fredensborg na znamení posledního rozloučení. V pátek v šest večer bude tělo přesunuto do Christiansborg Slotskir na castrum doloris (neboli smrtoslavné lešení budované okolo katafalku pro uctění památky člena královské rodiny). Královská Rodina kostel navštíví v sobotu mezi 10 a 12 hodinou.

Poslední rozloučení s princem Henrikem proběhne v úterý 20. února v Christiansborg Slotskirke. Pohřeb začne v 11:00 a zúčastní se ho pouze nejužší rodina a blízcí přátelé. Média budou mít velmi omezený přístup, neboť nepůjde o státní pohřeb. V souladu s Henrikovým přáním bude jeho tělo spáleno na popel. Polovina popela bude rozprášena nad dánským mořem, druhá polovina bude pohřbena v urně v soukromé zahradě paláce Fredensborg.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Viktor1e Viktor1e | 14. února 2018 v 13:37 | Reagovat

Teď jsem zvědavá jak moc se zakládalo na pravdě přání prince Henrika aby nebyl pochován vedle své manželky když mu za života nebyl udělen titul krále.Neměl na něj sice nárok,ale hodně o něj stál.Jinak to je vysvobození,že se dlouho netrápil.Jak to vůbec v Dánsku chodí?Neuvažuje královna,že by přenechala svůj úřad korunnímu princi?Nebo až po její smrti?

2 EvaR EvaR | 15. února 2018 v 8:32 | Reagovat

Asi je lepsi, ze to bylo takhle rychle, a ze byl v kruhu rodiny. Bylo dost smutne vcera videt vsude vlajky na pul zerdi... :-(

3 EvaR EvaR | 16. února 2018 v 8:07 | Reagovat

[1]: Kralovna jeste nedavno rozhodne popirala abdikaci, je jako Alzbeta, panovnice z Bozi vule a abdikoace neprichazi v uvahu. Otazka je, jestli to ted po smrti Henrika nezmeni, ale osobne si myslim, ze ne

4 Soňa Soňa | 17. února 2018 v 21:46 | Reagovat

Já si myslím, že kdyby uvažovala o abdikaci, udělala by to ještě za života Henrika, který byl té myšlence nakloněn. Jeho sen byl, aby spolu strávili pár let svobodně ve Francii v Cayx. Teď má o to menší důvod k abdikaci přistoupit. Pokud se nemýlím, je Alžběta II její sestřenice ? Ví se ovšem, že je to její velký vzor.

5 EvaR EvaR | 18. února 2018 v 8:54 | Reagovat

[4]: vzdálená sestřenice. Mají společného prapradedecka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama