Poslední loučení s princem Henrikem

19. února 2018 v 19:09 | MD |  Dánsko - aktuality
Lidé přichází a odchází. Rodí se a umírají. Nebudeme si nic namlouvat. Období královských svateb a porodů máme za sebou a před námi je a nějakou dobu období královských pohřbů a smutků. Ten první, který nás do této éry uvádí, je princ Henrik. Ano už jsme na deset let blogu zažili nějaké to loučení (Otto Habsburský nebo thajský král Ráma IX.), myslím ale, že právě nyní začíná ono rozhraní, které logicky muselo přijít, než dospěje další generace na vdávání, ženění a rození dětí. Možná i proto jsem se od tématu královských rodin v posledních měsících více vzdálila, protože negativní smutné události nejsou tak "zábavné" jako ty veselé s šťastné.

Na úmrtí prince Henrika přesto asi můžeme pozorovat jednu pozitivní stránku věci. Loni mu byla diagnostikována demence. Nemoc, která člověka kompletně změní. Udělá z něj někoho jiného - nejen na pohled, ale i uvnitř. Dokáže změnit osobnost, ubližovat okolí. Otázkou samozřejmě je, v jaké fázi ke zjištění demence došlo. Tak či tak, můžeme vnímat jako vysvobození pro všechny, že Henrik odešel s jakžtakž důstojnou tváří. Že si ho budou pamatovat jako milovaného manžela, otce a dědečka, který do konce svých dní věděl relativně, co dělá a odešel, dokud byl sám sebou... alespoň z větší části. Především pro Henrika to vidím jako nejlepší možné řešení, jak se rozloučit s tímto světem. Pořád to byl on.


V posledních několika dnech se jeho tělo vydalo na svou poslední pozemskou pouť. Nejprve bylo ve čtvrtek 15. února v 10:00 místního času převezeno z paláce Fredensborg, kde princ naposledy vydechl, do Kodaně. Pohřební automobil s rakví následovala tři královská auta ve složení: : královna Margrethe II, korunní princ Frederik, princ Joachim, korunní princezna Mary, princezna Marie, princové Nikolai, Felix, Christian, Henrik a Vincent a princezny Isabella, Josephine a Athena. Malé procesí nejprve udělalo okruh okolo paláce na znamení posledního rozloučení s princovým bydlištěm a poté se vydalo na zhruba hodinovou cestu do Amalienborgu v dánském hlavním městě.

V komplexu královského paláce na náměstí zanechaly stovky lidí květiny a vzkazy zesnulému princi. Po přijetí kolony na místo, oba Henrikovi synové s rodinami přišli na náměstí paláce a podívali se na to vyjádření smutku a soustrasti s královskou rodinou. To samé už den před tím udělala královna v paláci Fredensborg. Jeden ze vzkazů, hojně ukazovaný v médiích zněl: "RIP Konig Henrik". Myslím, že bylo hezké dát takhle najevo, že muž, který se celý život trápil pro svůj titul a bojoval za rovnoprávnost titulu s královnou, možná tento titul reálně neměl, ale v srdcích mnohých přesto byl králem. A to vydá za víc než tisíc titulů.

O den později, v pátek 16. února se tělo prince Henrika vydalo na další, tentokrát opravdu poslední cestu. Bylo převezeno do Christiansborg Slotskirke, kde zůstane až do zítřejšího pohřbu. Kostel, kde proběhne pohřeb, se nachází v komplexu parlamentních budov nedaleko úřadu dánských premiérů. Přesunu rakve s tělem zahalené do dánské vlajky do Christiansborgu se zúčastnila celá královská rodina, která si poté, co deset vojáků přeneslo rakev do kostela, mohla vyslechnout skromný hudební doprvod chlapeckého sboru.

V Christiansborgu měla veřejnost až do dnešních 19:00 možnost přijít se s princem rozloučit a stály se na to opravdu dlouhé fronty. Nutno podotknout, že rakev zůstala během veřejné části castrum doloris uzavřena, takže nikdo neměl možnost spatřit posmrtnou tvář prince. U rakve se postupně jako stráž střídali zástupci různých ozbrojených složek dánské armády. Kolem rakve postavené na katafalku prošly na tisíce lidí, aby vzdali svůj hold zesnulému členovi královské rodiny. Do kostela zamířili v sobotu také znovu členové královské rodiny. Dnes se konalo speciální castrum doloris pro princovi blízké přátele a pobočníky, zítra to bude opravdu hodně komorní.

Projevy smutku se ale samozřejmě vyjadřují i jinak. Je možné podepsat kondolenční knihu, vlajky v celé zemi vlají na půl žerdi a je vyhlášen státní smutek. Zítřejšího pohřbu se zúčastní jen nejbližší rodina a přátele. Poté bude tělo spáleno, část popela rozeseta nad dánským mořem a část na zahradách paláce Fredensborg. Královská rodina se tak rozhodla respektovat princovo přání z loňského léta nebýt pohřben vedle královny, ačkoliv královna již má dávno připravený dvojitý křišťálový sarkofág, který byl vyroben před pár lety v České republice.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | 19. února 2018 v 19:18 | Reagovat

Já jen dodám, že zítřejší obřad bude vysílán živě v tv. Pozvaných je asi 60 lidí, převážně členů rodiny.

2 EvaR EvaR | 20. února 2018 v 7:25 | Reagovat

Ta fronta byla opravdu giganticka.... A mas Pravdu, lepsi, ze odesel takhle, rychle a porad relativne sam sebou

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama