Únor 2018

Zásnuby v Monaku

21. února 2018 v 13:51 | MD |  Monako-aktuality


Monacká princezna Stéphanie potvrdila radostnou novinku - její jediný syn Louis se zasnoubil se svou dlouholetou přítelkyní. Louis Ducruet, syn ze Stéphaniina manželství s bodyguardem Paulem Ducruetem, se ožení s Marií Chevallier.

Princezna Mako odsunula svatbu

20. února 2018 v 20:29 | MD |  Japonsko - aktuality
Měla to být událost roku, ale nebude. Očekávaná a ostře sledovaná svatba japonské princezny Mako se odkádá - tak s tímto oznámením přišel začátkem tohoto měsíce japonský císařský dvůr. Učinil tak zhruba měsíc před plánovanou tradiční zásnubní ceremonií.

Svatba, která se měla konat letos v listopadu, byla odsunuta až na rok 2020. Jako oficiální důvod stojí tvrzení, že pár ještě není dost vyspělý a připravený na tento důležitý životní krok.

Poslední loučení s princem Henrikem

19. února 2018 v 19:09 | MD |  Dánsko - aktuality
Lidé přichází a odchází. Rodí se a umírají. Nebudeme si nic namlouvat. Období královských svateb a porodů máme za sebou a před námi je a nějakou dobu období královských pohřbů a smutků. Ten první, který nás do této éry uvádí, je princ Henrik. Ano už jsme na deset let blogu zažili nějaké to loučení (Otto Habsburský nebo thajský král Ráma IX.), myslím ale, že právě nyní začíná ono rozhraní, které logicky muselo přijít, než dospěje další generace na vdávání, ženění a rození dětí. Možná i proto jsem se od tématu královských rodin v posledních měsících více vzdálila, protože negativní smutné události nejsou tak "zábavné" jako ty veselé s šťastné.

Na úmrtí prince Henrika přesto asi můžeme pozorovat jednu pozitivní stránku věci. Loni mu byla diagnostikována demence. Nemoc, která člověka kompletně změní. Udělá z něj někoho jiného - nejen na pohled, ale i uvnitř. Dokáže změnit osobnost, ubližovat okolí. Otázkou samozřejmě je, v jaké fázi ke zjištění demence došlo. Tak či tak, můžeme vnímat jako vysvobození pro všechny, že Henrik odešel s jakžtakž důstojnou tváří. Že si ho budou pamatovat jako milovaného manžela, otce a dědečka, který do konce svých dní věděl relativně, co dělá a odešel, dokud byl sám sebou... alespoň z větší části. Především pro Henrika to vidím jako nejlepší možné řešení, jak se rozloučit s tímto světem. Pořád to byl on.

Do svatby zbývá necelých 100 dní

15. února 2018 v 21:26 | MD |  VB-aktuality
Nejsledovanější událost tohoto roku se blíží... Za tři měsíce a pár dní si princ Harry řekne ano s Meghan Markle v kapli sv.Jiří v komplexu hradu Windsor. Jak to bude probíhat? Kensingtonský palác začátkem tohoto týdne zveřejnil detailnější informace o tom, co se bude dít.

Zemřel princ Henrik

14. února 2018 v 8:34 | MD |  Dánsko - aktuality

Z Dánského království včera večer přišla smutná zpráva. Ve věku 83 let podlehl své nemoci princ Henrik, která se na první pohled zdála víceméně jako bezproblémová. Zemřel poklidně ve spánku ve 23:18 v paláci Fredensborg. Královna Margrethe II. a oba synové, princ Joachim a princ Frederik, byli v době posledního vydechnutí po princově boku.

Novinky okolo prince Henrika

2. února 2018 v 19:57 | MD |  Dánsko - aktuality
Už uběhlo několik měsíců od té doby, kdy byla princi Henrikovi, manželovi dánské královny Margrethe II., diagnostikována demence. Zákeřná nemoc 21. století, která se mezi (nejen) staršími lidmi začíná stále více vyskytovat.

Na konci loňského roku konkrétně v listopadu se Henrik vydal do Egypta. Byla to už jeho třetí návštěva toho roku. Mnozí se podivují, proč neodešel na odpočinek do Francie a místo toho si vybral Egypt. Odpověď je celkem jednoduchá. Henrik Egypt miluje, každoročně tam tráví již několik let dovolenou. Při znalosti těchto faktů pak není tak překvapivé, že se vydal právě tam. Zda se vrátil na Vánoce nebo tam až donedávna kontinuálně přebýval není známo - zdroje se v informacích různí. Každopádně nyní je zpět v Dánsku a bohužel ne za radostných okolností.