lord Snowdon

13. ledna 2018 v 14:54 | Martina |  VB-životopisy
Dnes uplynul rok od smrti Antonyho Armstrong-Jonese neboli lorda Snowdona, manžela britské princezny Margaret. Nevím, kdo z Vás měl možnost shlédnout druhou sérii seriálu The Crown, kde je jeho postava vykreslena pro mě zcela fascinujícím způsobem. Jeho život byl jedno velké dobrodružství, do kterého princezna Margaret perfektně zapadala. Bohužel jen na chvíli.Antony Charles Robert Armstrong-Jones se narodil 7. března 1930 v Londýně. Jeho rodiči byli advokát Ronald Armstrong-Jones a jeho první manželka Anne Messel. Tony, jak mu říkali jeho nejbližší, měl jednu sestru Susan a tři nevlastní bratry. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo pět let. Poté žil střídavě s matkou na hradě v Irsku a otcem v Londýně. Rodiče se o své děti příliš nezajímali a jejich dětství tak nelze označit zrovna za šťastné.

Antony studoval na dvou internátních školách. Nejprve navštěvoval školu Sandroyd ve Wiltshire (1938-1943) a poté chodil na Eton College (1943-1947). V 16 letech onemocněl poliomyelitidou, která ho na půl roku upoutala na lůžko v nemocnici. Jediným členem rodiny, který ho za celou dobu navštívil, byla jeho sestra Susan. Matka, toho času již hraběnka z Rosse, mu poslala na zlepšení nálady jeho první kameru. Antony se nikdy zcela nezotavil a až do konce života mírně kulhal.

Po neúspěšném studiu architektury na univerzitě v Cambridge se Antony vrhl na fotografování, kterému se věnoval od dětství. Svou kreativitu a uměleckého ducha pravděpodobně zdědil po svém pradědečkovi, který byl slavným karikaturistou. Přes svou nevlastní matku se dostal do kontaktu se slavným fotografem blízkým přítelem prince Philipa, který vystupoval pod uměleckým jménem Baron mj. Zpočátku pracoval v jeho studiu jako asistent, ale protože jeho talent byl nesporný, dostal od Barona volnou ruku. V roce 1952 si založil vlastní studio v londýnské čtvrti Pimlico.

Proslavil se zejména portréty slavných osobností vč. členů královské rodiny. Mezi jeho modely patřili např. Marlene Dietrich, David Bowie, Elizabeth Taylor, Rupert Everett, Barbara Cartland, Desmond Guinness, britský premiér Harold Macmillan, Vladimir Nabokov a JRR Tolkien. V současné době visí v Národní portrétní galerii přes 100 jeho fotografií. Kromě známých osobností strávil Antony mnoho času v londýnských ulicích, kde fotil děti, staré a různě postižené lidi, ke kterým měl on sám velmi blízko. I tyto fotografie dnes patří k londýnskému kulturnímu dědictví. Kromě fotografování se Antony věnoval i natáčení dokumentárních filmů. V roce 1968 natočil první film "Don't Count the Candles" na téma stárnutí. Film získal mnoho ocenění vč. dvou Emmy. V roce 1981 fotil kapelu Queen, která jeho fotografie použila na obaly svých alb.

V roce 1958 se setkal s princeznou Margaret, kterou si v roce 1960 vzal za manželku. Svatbu, která se konala ve Westminster Abbey, sledoval v živém televizním přenosu celý svět. Antony, byl prvním "obyčejným" člověkem, který se přiženil/přivdal do královské rodiny od 16. století. Po líbánkách, které pár strávil na palubě jachty Britannia, se Antony a Margaret nastěhovali do Kensingtonského paláce. Postupně se jim narodili dvě děti, David a Sarah. Před narozením syna Davida, královna Antonymu udělila titul Lord Snowdon. Manželství, které působilo na veřejnosti celkem šťastně, bylo vždy velmi divoké a protkané řadou skandálů. Dnes všichni vědí, že oba dva si do jisté míry žili svým vlastním životem vč. mnoha milenců a milenek. Dodnes se také spekuluje o Antonyho údajné bisexualitě. I z toho důvodu nebylo žádným překvapením, když se pár v roce 1978 rozvedl.

Ještě téhož roku se Antony podruhé oženil. Jeho vyvolenou se stala Lucy Mary Lindsay-Hogg se kterou měl jednu dceru, Frances. Pár se rozvedl v roce 2000, kdy vyšlo najevo, že Antony je otcem syna, který se narodil v roce 1998. A aby toho nebylo málo, tak v roce 2004 bylo na základě testů DNA potvrzeno, že má také dceru, která se narodila v roce 1960 tedy krátce před jeho svatbou s princeznou Margaret.

Ačkoliv byl jeho rodinný život jako na houpačce, tak po pracovní stránce se mu dařilo velmi dobře. Svými fotografiemi přispíval do předních světových časopisů vč. Vogue a Vanity Fair a navzdory rozvodu zůstal královským fotografem.

V roce 1981 založil program Snowdon Award (nyní Snowdon Trust) na podporu projektů pro zdravotně postižené. V roce 2000 uspořádala Národní galerie výstavu, která mapovala jeho celoživotní práci.

V roce 2008 vyšla kontroverzní autobiografie, na které Antony spolupracoval se spisovatelkou Anne de Courcy. Kniha otevřeně hovoří o všech jeho vzletech a pádech vč. milostných eskapád v dobách svých manželství. Antony, který byl svého času nejfotografovanějším fotografem světa, zemřel 13. ledna 2017 ve svém domě v Kensingtonu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dd Dd | 15. ledna 2018 v 7:35 | Reagovat

Mně by teda zajímalo, když měli v rodině takového divočáka, jak je mohla tolik překvapit v pozdějších letech Diana a Fergie? :-D

2 madla madla | 20. ledna 2018 v 15:08 | Reagovat

Sice jsem si životopis lorda Snowdona přečetla tak jsem na rozporu. Sice ten komentář přede mnou má zajímavou otázku, ale jsou tady zápory a klady. Pravda je. že jsou tady články objektivní. Ale jinak kdyby se přečetli jiné knihy a bulvár, tak jsou tady nejasnosti. Třeba se tvrdilo, že se princezna Margaret vdávala natruc tomu, jak dopadla afera s  rozvedeným mužem. Poté se někde tvrdí, že večírky tohoto páru byli dost divoké. Ale kladný plus je pro něho to, že nikdy o královské rodině neřekl špatného slova na veřejnosti. Nevím zda neměl nějakou smlouvu na tohle. Takže poslední odstavec o té knize je trochu zvláštní, že by po smrti princezny Margaret dal na veřejnost svoje spády?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama