Året i Kongehuset (2017)

5. ledna 2018 v 20:13 | MD |  Dánsko - filmy a dokumenty


Rok 2017 přinesl dánské královské rodině spoustu událostí. Kromě zahraničních cest do dalekých zemí jako je Japonsko nebo Ghana se dělo mnoho i na úrovni osobních životů. Mladí šli poprvé do školy, slavila se konfirmace a také osmnácté narozeniny. Zapomenout nesmíme ani na padesáté výročí svatby královského páru, byť probíhalo bez velkolepých oslav převážně v rodinném kruhu. Došlo bohužel ale i na události neradostné - úmrtí, nemoci. Byl to rok turbulentní a dramatický, jak se ukázalo, nebylo moc snadné jím projít, ale Margrethe se zdá být tou pravou na svém místě. Vše, co zasáhlo v uplynulém roce dánskou královskou královskou rodinu si můžete pustit v tradičním shrnujícím dokumentu s názvem Året i Kongehuset z dílny dánské televize DR1. A pozitivum pro všechny fanoušky je, že letos je dokument k dispozici na Youtube s anglickými titulky. Kdo preferuje originál bez titulků, najde ho samozřejmě na stránkách zmiňovaného mediálního kanálu.


Jeden z největších problémů pro dánskou královskou rodinu vznikl paradoxně kvůli zlatému výročí svatby královského páru. Dánové jsou zvyklí, že velké příležitosti k oslavám slaví se svou královskou rodinu. Bylo tomu tak u všech předchozích výročí svatby. Mávačka z balkónu, projížďka kočárek a ples. Tentokrát ani jedno. Mnozí se proto začali ptát, co se stalo, a začaly spekulace, nad příčinami soukromých oslav. K dobru rozhodně nepřidalo ani to, že během březnové státní návštěvy belgického královského páru nebyl nikde vidět princ Henrik. Sice odešel do důchodu, ale účast na takové akci se od něj očekávala.

Když královna během oslav 500 let od reformace hovořila o svém náboženském založení a o tom, jak má naplánovaný svůj a Henrikův pohřeb asi ani netušila, co se nedlouho poté semele. Třetího srpna přišlo oznámení, že princ Henrik nebude pochován vedle královny a to z toho důvodu, že byl po dlouhá léta nespokojen se svým královským podřadným postavením. Všichni byli rozlobení na Henrika a vyčítali mu útok na královnu. Touhle dobou už nikdo nepochyboval, že královská rodina se musí zmítat v krizi. Královna ale zachovala fasádu. Rozhodnutí prince respektuje, ale její plány na pohřeb se měnit nebudou.

Kromě zlosti na prince se ale mnozí začali i ptát, jestli náhodou není nemocný. Jeho chování totiž už bylo dost za hranou toho, co se sluší a patří na členy královské rodiny. Naprostá neúcta k majestátu a dánským dějinám. Zesměšňování královny. Královská rodina byla ve svízelné situaci. Jakýkoliv komentář k Henrikovi by vše jen zhoršil. Začátkem září bylo oznámeno, že princ trpí demencí, najednou jakoby vše dostalo smysl. Změnilo to pohled na celou situaci. Už to nebyl zraněný rozlobený princ dštící síru a nenávist, ale nemocný člověk, který má zkreslené vnímání. Lidé se na Henrika začali dívat s porozuměním a lítostí. Zároveň se tím definitivně uzavřela kapitole prince Henrika jako člena královské rodiny. Média s ním už nikdy neudělají rozhovor, již nebude vídán na žádných akcích. Královna tak poprvé ve svém životě absolvovala zahraniční návštěvu sama. V listopadu se vydala na svou první sólo cestu do Ghany po padesáti letech po boku prince, během nichž absolvovali na 52 státních návštěv. Bylo to pro ni nezvyklé, ale pomáhalo jí vědomí, že Henrik se cítí dobře a pozitivní zprávy o jeho zdravotním stavu.

Upozadění prince Henrika v roce 2017 znamenalo mimo jiné také více povinností během celého roku pro korunní pár. Oficiální návštěvy a oficiální povinnosti - obojího na kontě korunního páru přibývá, jak královna stárne a sama se stahuje trochu do pozadí. A v budoucnu je toho čeká ještě víc, jejich chvíle se totiž blíží. Možná pomalu, možná rychle... to nikdo neví, ale každou minutou jsou blíž době, kdy bude vše ležet na jejich bedrech. I díky přebírání stále většího královského sousta se z nich stávají sebevědomí lidé, kteří dokáží v královském postavení oslnit a užít si to. Dávno je pryč nesmělý nevýrazný korunní princ, jakým Frederik byl třeba v roce 1987 během své první zahraniční cesty do Japonska.

I letos se bude na co těšit. Princ Frederik oslaví své padesáté narozeniny. K té příležitosti vyšla loni kniha, kde královská rodina respektive Frederik hovoří velmi otevřeně o svém životě. Nebojí se ani ukázat své slabosti jako je třeba projev na veřejnosti, s kterým měl vždy problém. Jakmile má mluvit veřejně špatně artikuluje a má problémy se vyjádřit. Frederik v knize hovoří také o nejistotě, která ho zžírala jako malého při představě, že by jednou měl být dánským králem. Nikdy neměl rád pozornost, byl plachým chlapcem.

V uplynulém královském roce nesmíme zapomenout ani na prince Joachima a princeznu Marii a jejich děti. Kromě pracovních povinností se toho dělo hodně i v osobním životě. Zdá se, že princ je tam, kde chce být a že jeho manželství s Marií je velmi šťastné. Žijí téměř normální dánský život, s tím rozdílem, že jako členové královské rodiny musí vykonávat určité povinnosti. Marii jsou ale blízká i témata plýtvání jídlem, takže ačkoliv královský život zahrnuje spoustu plýtvání, minimálně v této královské domácnosti se snaží ho omezit. Jde to jednodušeji, spolu s Joachimem také pomalu ustupují do pozadí viditelnosti. Je to korunní pár a jejich děti, kdo má v budoucnu zářit, i když královský život bude jednou žít jen Christian.

Ostatně smrt prince Richarda, manžela princezny Benedikte všem jen připomněla, jak je čas a život neúprosný. Je třeba začít vychovávat novou generaci a zvykat ji na královský život. Nic na tom nemění ani fakt, že tři nejmladší děti korunního páru nebudou mít v dospělosti nárok na královskou apanáž a budou si muset vydělávat sami na sebe. Než na to přijde, čeká je život plný královských povinností...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 EvaR EvaR | 9. ledna 2018 v 12:54 | Reagovat

Diky za link, podivala jsem se. Ale na tom youtube je par mist, kde jde znovu zvuk z uvodu videa, takze bez titulku (a bez schopnosti odezirat) jsem nevedela, o cem mluvi.
Jinak, jako obvykle, me vic zaujal rok se svedskou kralovskou rodinou

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama