Rekapitulace: rok 2017 v královském světě

18. prosince 2017 v 20:27 | MD |  Královský týdeník

Pomalu ale jistě se blíží konec roku. Utekl rychle, jen co je pravda. V životě každého z nás se událo spoustu věcí. Nejinak tomu bylo ve světě těch, kteří se řadí mezi členy královských rodin. Kde se toho moc nezměnilo je tento blog, ale to neznamená, že vás ochudím o pohled zpět na uplynulý rok, i když už vás sem mnoho nechodí. Podívejme se na ty nejvýznamnější momenty:


Leden
Začátek roku nezačal vůbec pozitivně. Lucemburský velkovévodský dvůr oznámil rozvod prince Louise a Tessy. Byl to šok vzhledem k neustálým Tessyným zamilovaným statusům na Instagramu. Ale i zde jde vidět síla klamu života na sociálních sítích. Pro mnohé je ovšem překvapení spíše to, že vztah vydržel tak dlouho.

Únor
Britská královna oslavila 65 let na trůnu Spojeného království. Slavilo se i v Monaku. Beatrice Casiraghi porodila Pierrovi jejich prvního potomka. Syn byl pojmenován Stefano po svém zesnulém dědečkovi, druhém manželovi monacké princezny Caroline. Celé jméno novorozeného člena širší monacké knížecí rodiny zní Stefano Ercole Carlo. Mimochodem před pár dny (nyní v prosinci) se v italském Vanity Fair objevilo, že Pierrův starší bratr Andrea a jeho žena Tatiana čekají třetího potomka. A fotky to jen potvrzují...
Abychom nebyli jen pozitivní - londýnský soud potvrdil rozvod lucemburského prince Louise s Tessy. Rozvod měl vejít v platnost šest týdnů a den po oznámení finálního rozhodnutí soudu. Podle zdrojů žádost o rozvod podala Tessy z důvodu neodůvodnitelného chování, což je asi nejširší a nejneutrálnější kategorie důvodů k rozvodu v Británii a dá se tam schovat ledasco. Ve Španělsku také rozhodoval soud. Konečně padl rozsudek v kauze Nóos. Manžel infantky Cristiny Iñaki Urdangarin byl uznán vinným a odsouzen k vězení na šest let a tři měsíce. Infantka vyvázla jako nevinná, ale musí uhradit ušlých 265 000 eur na daních.

Březen
Švédská princezna Sofia a princ Carl Philip oznámili, že čekají další potomka na podzim tohoto roku. V Dánsku smutnili, neboť zemřel princ Richard zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg, manžel princezny Benedikte.

Duben
Ve Vatikánu byl pokřtěn téměř pětiměsíční lucemburský princ Liam, syn prince Félixe a princezny Claire.

Květen
Ne tak královská jako královsky sledovaná událost se konala ve Spojeném království, kde se vdávala Pippa Middleton, sestra vévodkyně z Cambridge. Své ano řekla Jamesovi Matthewsovi.

Červen
Bývalá manželka dánského prince Joachima oznámil,a že se v roce 2020 vzdá královské apanáže, která jí náleží po rozvodu s členem královské rodiny. Datem ukončení pobírání finančního příspěvku se stane datum 18. narozenin jejího mladšího syn prince Felixe. V Dánsku se také slavilo padesáté výročí svatby královského páru.
Po celý rok se také děly čachry v království Saúdské Arábie. Probíhá tam velká čistka mezi princi. Ta nejvýznamnější událost (symbolicky) se stala v červnu, když král Salmán jmenoval korunním princem svého syna prince Mohammada (nikoliv tedy nějakého ze svých bratrů, synů krále Abdul Azíze). Jde o průlom v novodobých dějinách tohoto pouštního království. Následníkovi trůnu je pouhých jednatřicet let, což je na saúdské poměry velmi málo.
Japonský parlament schválil ústavní změnu umožňující císaři abdikaci.

Srpen
Na začátku srpna se na veřejnosti naposledy objevil vévoda z Edinburghu a vykonal svůj poslední královský závazek, aby se ve svém požehnaném věku šestadevadesáti let mohl vydat na zasloužený důchodový odpočinek.
Švédská princezna Sofie porodila na závěr měsíce srpna princi Carlu Philipovi druhého syna, který byl pojmenován Gabriel. Jeho křest proběhl začátkem prosince v paláci Drottningholm. Krátce před Sofiiným porodem švédský královský palác oznámil těhotenství princezny Madeleine. Ta čeká již třetího potomka se svým manželem Christopherem O´Neillem.
Nezapomeňme ani na smutné výročí - dvacet let od tragické smrti princezny Diany.

Září
Tradiční měsíc návratu z letních prázdnin přinesl ohromnou dávku událostí. Kensingtonský palác přinesl novinku o třetím těhotenství vévodkyně z Cambridge. Těhotenství bylo opět oznámeno ve velmi brzkém stádium vzhledem k opětovným stavům silné nevolnosti u Catherine. Pozitivní události proběhly také v Japonsku, kde se princezna Mako zasnoubila s Kei Komurou. Původní termín zásnub se posouval z července na září kvůli přírodnímu neštěstí. Po svatbě přijde Mako o pozici v císařské rodině.
Dánský královský dvůr naopak potvrdil smutnou zprávu, že princ Henrik trpí demencí. O této možnosti se několik týdnů před tím živě spekulovalo vzhledem k princově nepředvídatelnému chování, které bylo hodně přes čáru i v jeho případě (oznámil, že nechce být pohřben spolu s královnou). Po sérii vyšetření se ukázalo, že princ je vážně nemocný.

Říjen
Uplynul rok od úmrtí bývalého thajského krále Rámy IX. A v Thajsku proběhla kremace králova těla. Účastnilo se několik zástupců z dalších královských rodin - zastoupeno bylo celkem šestnáct královských rodů.
Udály se ale i některé veselejší velkolepé akce. Brunejský sultán Hassanal Bolkiah slavil padesáté výročí svého nástupu na trůn. Jedná se o druhého nejdéle panujícího monarchu na světě (hned po Alžbětě II.).

Listopad
Britský princ Harry se zasnoubil s americkou seriálovou herečkou Meghan Markle. Pár oznámil zásnuby po zhruba rok a půl trvajícím vztahu na dálku. Svatba se bude konat příští rok - 19. května v kapli sv. Jiří na Windsoru. Kromě toho se v listopadu v Británii slavilo také jedno velké výročí manželství. Královský pár spolu žije bok po boku již přes sedmdesát let. Harry s Meghan mají před sebou velkou výzvu :-)

Prosinec
Zemřel bývalý rumunský král Michal I. , jedna ze tří posledních žijících hlav států z doby druhé světové války. Bylo mu 96 let a posledních několik měsíců se potýkal s leukémií, která mu byla diagnostikována v roce 2016. Po většinu svého života byl králem v exilu a jeho smrt znamená velký milník pro královskou rodinu i rumunskou historii.


Pokračovat bychom mohli řadou dalších událostí menší či větší významnosti. Královské návštěvy, nemoci, oslavy, narozeniny a další výročí. Události u méně významných členů královských a aristokratických rodin. Událo se toho opravdu mnoho. Z významných životních výročí jmenujme např. 40. narozeniny švédské korunní princezny, osmdesátiny norské královny, 50. narozeniny nizozemského krále či osmnáctiny respektive patnáctiny synů dánského prince Joachima. Z méně významných rodů vyzdvihněme třeba svatbu hannoverského prince Ernesta Augusta juniora a zásnuby jeho mladšího bratra Christiana. Krátce zmiňme také některé ne tak významné události jako pracovní posun britské princezny Eugenie na vedoucí londýnské galerie, ukončení studií na Sandhurstu pro jordánského korunního prince nebo třeba podpis nové thajské ústavy. I když poslední zmiňovaná událost může mít velký význam pro Thajsko neboť posiluje roli armády...

Jo a jen tak mimochodem... asi to ani nestojí za zmínku, ale jedno malé výročí má i tento blog. I když poslední měsíce tu články nedávám s takovou frekvencí jako kdysi. Za pár dní to bude deset let, co jsem tento blog založila a začala sledovat životy královských rodin (tehdy hlavně mladých princů). No nebudeme si nic namlouvat, za těch deset let se toho stalo hodně v královských rodinách, ale i v mém životě. Pořád nemůžu uvěřit tomu, co všechno jsme tady už spolu prožili. Jako by to bylo včera... všechny ta královské svatby, křty, těhotenství a další radostné události. Maturita, promoce, královský časopis... no zatlačme slzu a jdeme dál.

Která událost nejvíce oslovila vás? A co se událo ve vašem životě?

A jako bonusová otázka (když teda slavíme to nevýznamně významné výročí) - můžete v komentářích položit různé otázky na mou osobu či blog, které byste chtěli ve výročním článku zodpovědět. Co by Vás zajímalo?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petra Ch. Petra Ch. | E-mail | 18. prosince 2017 v 20:46 | Reagovat

Moc děkuji, že stále píšeš .. nevadí, že ne tak často .. ale kdykoliv se stene něco významného, nezapomeneš vše sepsat a dát do kontextu .. aby jsme tomu všichni rozuměli. DĚKUJI :-)
Mám moc ráda Švédskou královskou rodinu, Dánskou i Norskou .. a vlastně všechny :-)
A když bych se mohla zeptat soukromně .. řekni nám něco víc o sobě ..
A "pracovně" ze severských království .. ví se něco o možnosti dalších korunovací a předání trůnu mladším?
Měj se hezky :-)
A všem zde přeji krásné vánoce .. a v novém roce hlavně hodně štěstí, zdraví .. Petra

2 Lydie Lydie | E-mail | 18. prosince 2017 v 21:53 | Reagovat

Váš blog jsem před několika lety objevila náhodou a doposud jsem  jeho věrnou čtenářkou.Diky vám jsem u všeho ,, královského". Za to vám patří velký dík a vzhledem k tomu,že se nám blíží Vánoce,dovolte mi vám popřát krásné prožití svátků a do nového roku mnoho pěkných článků pro nás obdivovatele

3 Jana Jana | 19. prosince 2017 v 15:32 | Reagovat

Děkuji za shrnutí událostí roku 2017.
Váš blog mám moc ráda a doufám, že budete v psaní dál pokračovat.
Přeji Vám krásné Vánoce a mnoho štěstí v roce 2018.

4 Dd Dd | 3. ledna 2018 v 23:19 | Reagovat

Přeji všecko nejlepší v tomto roce! A chci se zeptat, jestli neuvažujete o nějakých krátkých zprávách z královského světa? žádné velké psaní - jen třeba něco jako: Princezně Mary to moc slušelo minulý týden na slavnostní večeři; Mette Marit je nemocná a má vertigo a k tomu třeba odkazy. Aby člověk nemusel luxovat zahraniční weby a jen se mohl juknout sem. :-D

5 monarchie monarchie | Web | 4. ledna 2018 v 8:51 | Reagovat

[4]: Ono to tak nevypadá, ale právě tohle zabere nejvíc času. Když jsem to jednu dobu dělala, tak jsem nad tím strávila třeba celý den od rána do večera... takže ne :-) to spíš napíšu nějaký kratší článek, když bude chuť :-D nebo by leda byli nějací dobrovolníci - pomocníci :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama