Dědictví po královně Fabiole

22. prosince 2017 v 20:30 | MD |  Belgie - šperky a móda
Začátkem letošního prosince uplynuly již tři roky, kdy zemřela královna Fabiola. Čas neúprosně letí, přitom jako by to bylo včera. Její smrt vyvolala zlou krev v rodině, jak už to tak bývá došlo na spory o peníze a majetek.

O tom, kde skončilo dědictví po Fabiole se rok od její smrti rozhořela rozsáhlá debata, předávání obrovského dědictví totiž trvalo velmi dlouho a dědické řízení bylo ukončeno 14 měsíců po královnině smrti. Tenkrát jsem o ní psala do časopisu Royal. Spekulace o konci dědictví po zesnulé královně částečně ukončil královský palác v únoru 2016, čímž reagoval také na rozhovor s jedním z rozhořčených španělských příbuzných bývalé královny zveřejněný v El Mundo.


Podle "inkriminovaného oznámení" královského dvora se příjemcem dědictví po zesnulé Fabiole stal pomocný fond královny Hulpfonds van de Koningin. Jde o nadaci, jejímž cílem je pomáhat Belgičanům v nouzi, kteří potřebují finančně přilepšit. Nadace pomáhá desítkám rodin pár tisíci ročně. Právě do ní měl odejít nemalý finanční obnos. Podle odhadů novinářů z Het Nieuwsblad mělo jít o jmění v hodnotě 100 milionů eur (v přepočtu tehdy cca 2,7 miliardy korun).

Nadaci , jejíž předsedkyní je současná belgická královna Mathilde, připadly nejen finanční prostředky zesnulé královny, ale pravděpodobně i veškeré její osobní věci: dopisy, umělecká díla, šperky, oblečení nebo nábytek. Média samozřejmě začala ihned debatovat, co s tím. Půjde to do aukce? Uzavře se to do trezoru? Propůjčí muzeu? Přesune do jiné z nadací tak, aby se věci mohly využívat i nadále v rámci královské rodiny?

Zkoušela jsem nyní, téměř dva roky po těchto zprávách, v médiích hledat konec všech těchto věcí, ale nepodařilo se mi zjistit, co se s nimi stalo. Nenarazila jsem na jedinou aukci. Hádám, že tedy leží někde v archivech, sklepeních, trezorech apod. Královská rodina sice využívá mnoho šperků, které zesnulá Fabiola vlastnila, ale podle informací deníku Het Nieuwsblad většinu svých královských šperků Fabiola rozdala ještě před smrtí královně Mathilde, která šperky po Fabiole nosí. Samotná Fabiola totiž po smrti svého manžela již tolik šperků nepotřebovala. Také další princezny vlastní něco ze sbírky bývalé belgické královny.

Nedávno na jednom královském fóru sepsali, co vše bylo již na Mathilde vidět. Mathilde zdědila jednu tiáru (tzv. Wolfers), brož (tzv. waterfall brooch), rubínový náramek a dva páry náušnic (perlové a tuniské). Existuje ale spoustu dalších šperků o jejichž aktuálním osudu se na veřejnosti nic neví. Třeba všechny šperky s akvamaríny, které Fabiola milovala. Kde skončily? Stejně tak Fabioly perlový náhrdelník nebo zbytek tuniské sady (i když zde můžeme odhadovat, že i ta pravděpodobně leží v klenotnici královny Mathilde). Nemluvě o španělské svatební tiáře... Já mám osobně hypotézu, že ta by mohla být ve vlastnictví aktuální dědičky trůnu, ale to bychom pravděpodobně zjistili až na její svatbě (a to si ještě tak minimálně deset/patnáct let počkáme).

To, že většinu věcí získala královská rodina či nadace, v jejímž čele je také královská rodina, neslo špatně španělské příbuzenstvo zesnulé královny Fabioly. To, kde skončilo dědictví se jim nelíbí. Pochopitelně. Nedostali ani cent, i když Fabiola vždycky tvrdila, že je bude podporovat. Někteří proto zpochybnili poslední vůli Fabioly jako skutečně její, prozradil jeden z příbuzných anonymně médiím. Údajně jim nejde o bohatství a peníze, ale o nějakou nostalgickou a sentimentální vzpomínku na Fabiolu - drobnost či fotografii. Podle informací 7sur7 ale část Fabiolina dědictví skončila i ve španělských nadacích, z nichž benefitují právě její španělští příbuzní. Možná jim je to málo? Oficiálního vyjasňujícího vyjádření od paláce se nikdy nedočkáme. Palác vnímá dědictví po zesnulé Fabiole jako osobní nikoliv veřejnou záležitost, takže to nemíní komentovat více, než je nutné. Takže je to slovo proti slovu a o dědictví pro španělské příbuzenstvo se můžeme dohadovat.

Fabiola rozhodně nebyla žádná chudinka. Právě naopak. Po smrti svých rodičů, dona Gonzala de Mora y Fernandés a doñi Blancy de Aragón y Carrillo de Albornoz podědila všelijaké věcičky. V době úmrtí byl její otec totiž považován za jednoho z nejbohatších Španělů a vše skončilo u Fabioly včetně světoznámých obrazů věhlasných umělců a nemovitostí po celém Španělsku. Fabiola dědila a byla jedinou dědičkou také po svém strýci a kmotrovi, donu Fernandu de Aragón y Carrillo de Albornoz. I zde se jednalo o velkou uměleckou sbírku, neboť Fernando byl milovníkem obrazů a sběratelem umění. Právě na tento majetek ze španělského dědictví si dělali španělští příbuzní nárok. Dokonce vyhrožovali napadením královniny závěti, ale dva roky po uzavření věci se nezdá, že by něco takového bylo v procesu. Pokud ano, daří se to velmi dobře ututlat. A možná to byla jen velká bublina a španělské příbuzenstvo přeci jen nepřišlo zkrátka, jak se vykreslovalo v médiích... Kdo ví...

Víte o nějakých aktuálnějších informacích týkajících se Fabiolina dědictví?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama