Stanoveno datum abdikace?

21. října 2017 v 14:44 | MD |  Japonsko - aktuality
Loni v létě, když se chýlila ke konci má novinářská královská éra, obletěla svět novina o tom, že japonský císař má údajně v plánu abdikovat. Zpráva v danou chvíli neměla možnost mít jakýkoliv reálný dopad. Japonské zákony totiž neumožňovali císaři žádnou abdikaci provést. Z našeho pohledu se tak možná otázka abdikace zametla trochu pod koberec. Alespoň Kunaičó se o to snažilo.


Ve skutečnosti se ale téma abdikace stalo důležitou politickou otázkou, které se začal věnovat japonský parlament a vláda poté, co se císař vyjádřil, že by si přál abdikovat. Aby císař mohl někdy abdikovat, musel nejprve japonský zákonodárný sbor změnit zákony a ústavu. Z Japonska tak postupně chodily různé zpráva, včera ale přišlo konečně oznámení nějakého mezníku. Byť zatím nepotvrzené japonským císařským zdrojem. Oficiálně totiž zatím není nic rozhodnuté, na to si ještě budeme muset pár týdnů počkat.

Podle zpráv z Japonska, bylo stanoveno datum abdikace. Císařská rodina si mohla vybrat ze dvou možností a z nich bylo zvoleno jako lepší datum 31. března 2019 - tedy za rok a půl. Respektive toto datum je preferované a nyní ještě budou probíhat jednání vlády s císařskou rodinou a dalšími významnými aktéry. Pokud se na tomto datu skutečně shodnou, pak 1. dubna 2019 nastoupí na chryzantémový trůn korunní princ Naruhito.

Toto vše je umožněno tím, že Japonsko letos v červnu schválilo legislativní opatření umožňující Akihitovi abdikaci. Pokud k abdikaci skutečně dojde, stane se tak po 200 letech. Mnozí se ovšem obávají, že změna pravidel může zamíchat kartami a císař se může stát manipulovatelnou figurkou v rukou politiků. Osobně si myslím, že bez následníků "v rukávě" nelze jen tak lehce s císařskou rodinou manipulovat. Leda by se změnil následnický zákon... Tak snad příště.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Erin Blood Moon Erin Blood Moon | Web | 21. října 2017 v 14:59

Miluji japonsko

2 Jana Jana | 22. října 2017 v 14:37

Hezký článek něco málo jsem zaslechla v pátek v rozhlase. Těšila jsem se, že se dozvím něco nového a nikde nic až na Svém blogu. Děkuji za informace, Japonskou císařskou rodinu mám ráda. Jen poznámkou korunní princ je Naruhito. Jana

3 EvaR EvaR | 23. října 2017 v 12:19

Kdyz uz jsou v tech zmenach, mohli by zmenit status princezen, co si berou neurozene muze, a taky by mohli byt rovnopravnejsi v naslednictvi a jit aspon podle muzske primogenitury - pokud neni syn, nastoupi dcera.

4 Jana Jana | 21. listopadu 2017 v 19:59

Nevím kam to napsat tak píší sem. Budete posílat vánoční přání a pokud ano komu ? A co královna Alžběta II a princ Philip psali jste jim k výročí svatby ? Myslíte, že budou odpovídat ?

5 Martina Martina | 22. listopadu 2017 v 21:32

[4]: Budu posílat a opět se mi to zvrhlo, takže to bude mega akce :-D Alžbětě II a Philipovi jsem posílala přání a věřím, že příjde podobná odpověď jako při královniných narozeninách. Bohužel se může stát, že v tom množství, na někoho můžou zapomenout :-?

6 Šárka a Eliška Šárka a Eliška | 23. listopadu 2017 v 16:17

[4]: My posílali 06. listopadu a dnes 23. listopadu nám přišla odpověď od Alžběty II. a prince Philipa.

7 Jana Jana | 23. listopadu 2017 v 19:38

Tak to gratuluji. Doufám, že svoji odpověď taky dostanu. Vánoční přání teprve sepisuji, ale snad je o víkendu dokončím. :-)  :-)

8 monarchie monarchie | 23. listopadu 2017 v 20:29

[4]: Zatím nevím, jestli budu posílat, ale pravda,že doma ještě nějaká přání mám, tak možná ano... pokud budu, tak takové ty jisté klasiky (monako, španělsko, belgie, británie).
Královně s Philipem jsem nepsala, většinou tyhle výročí zazdím, navíc jsem od nich nikdy nedostala odpověď, takže jsem to už dávno vzdala...

9 Martina Martina | 23. listopadu 2017 v 22:18

Hm. Ja posílala myslím 8.11. Tak snad se brzy taky dočkám 😍

10 EvaR EvaR | 27. listopadu 2017 v 11:09

Offtopic, ale stoji za to. Harry a Meghan se zasnoubili!!! Svatba ma byt na jare 2018

11 Dd Dd | 27. listopadu 2017 v 11:44

A jak se vám nová nevěsta líbí? Přiznám se, že mi přestala líbit po tom rozhovoru v časopise. :-?

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama