Vzpomínky na Dianu

23. srpna 2017 v 18:06 | MD |  Téma měsíce
Za pár dní to bude přesně 20 let, co zemřela princezna Diana. Mnozí z vás si možná pamatují, co ten den dělali, co dělali, když se to doslechli a tak dále. Moje první vzpomínka, která se váže k princezně Dianě je ze základní školy. Když jsem se začala učit angličtinu (už si nevzpomínám, zda jsme ji měli od třetí či od čtvrté třídy), tak naše učitelka měla v učebně na dveřích její velkou podobiznu. Nepamatuji si, zda jsem o Dianě slyšela, kdy předtím. Nejspíše ano, ale tohle je poprvé, kdy si ji vybavuji, tedy nějaké dva roky po její smrti. Možná to bylo i dříve, protože v dané učebně jsme občas chodili i do družiny a plakát tam logicky musel viset i dříve.


Není divu, že mě smrt nějaké princezny Diany v té době nezajímala. Jednak jsem byla malé dítě, jednak jsem prožívala podobnou osobní ztrátu. Také jsem letos "oslavila" svých 20 let od smutného výročí ztráty rodiče, takže dokážu pochopit, jaké to pro oba prince je přijít o rodiče v útlém věku. O Dianě jsem se více začala dozvídat až, když jsem založila blog, před deseti lety. Přesto jsem dávno věděla, o koho jde a co je zhruba zač. Obrázek jsem si ale udělala až více než deset let po jejím úmrtí. Kdo jste tenhle blog čítali pravidelně tak víte, že obrázek to není lichotivý. Diana si podle mě zaslouží plus za svou humanitární činnost, ale jako členka královské rodiny selhala. Možná přivedla monarchii do moderní doby, ale také ji málem zničila. Nehodila se na to svou osobností, svým charakterem. Ne v dané době. Čím více nad tím v posledních měsících přemýšlím, tím více se mi zdá, že má antipatie vůči Dianě plyne také z toho, že jsme si vlastně v dost věcech podobné. Asi bych se v její situaci chovala dost podobně, ale naštěstí mě do královské rodiny nikdo nechce.. uff :-)

Pravdou je, že na Dianu vzpomíná takřka celý svět. Ať už v dobrém nebo zlém, ale hlavně v dobrém. Připomínáme si všechny dobré skutky, které vykonala. Ať už přímo nebo nepřímo... I dvacet let po své smrti je to pořád ikona. Čeho ikona? To je asi individuální, každý ji má spojenou s něčím jiným. Někoho třeba inspirovala osobně v životě a přístupu k němu, jiný obdivuje, co musela vydržet, další její humanitární činy atd... A mě by zajímalo, co znamená Diana pro Vás? Jaké jsou vaše první vzpomínky na ni případně na její smrt? A zkusme být co nejvíce pozitivní, protože o mrtvých jen v dobrém a já se taky snažila, i když víte jakou na ni mám pifku...

V rámci vzpomínám na Dianu ovšem nemusíme zůstat jen u toho, že si tu budeme psát své dojmy a pojmy. Televizní stanice se totiž přímo předvádějí v tom, kdo nám nabídne lepší pořad o Dianě. I proto tento článek zveřejňuji již dnes, aby vám neuniklo nic z nabídky. I když vsadila bych se, že jsem rozhodně nevyhmátla vše zajímavé, nicméně od toho tu jsou komentáře, abyste tam dopsali, co vše se ještě bude vysílat, když na to narazíte.

A tady již drobný přehled některých uvedených novinek českými televizemi:

Rok natočení / Název / Kde / Kdy
2016 Smrt princezny Diany: Záhada vyřešena (Prima Love, 28.8. 22:05 a 30.8. 22:05)
2017 Diana - sedm dnů, které šokovaly celý svět (ČT2, 31.8. 20:00 a 1.9. 9:50)
2017 Diana: tragédie nebo zrada? (TLC, 31.8. 21:00 a 1.9. 00:40)

Pořady samozřejmě chystají také cizojazyčné televize, takže kdo máte satelity, kabelovky, o2 TV apod., tak určitě bádejte nabídkou... Rozhodně něco najdete.

A pokud si chcete něco počíst, najdete zde na blogu nespočet knih o Dianě (informačně nejlepší o jejím smrti podle mne byla tato) a taky tento stručný článek o její smrti shrnující mnohá odhalení zmiňované knihy.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 EvaR EvaR | 27. srpna 2017 v 18:27 | Reagovat

Úplně off topic, ale Madeleine a Chris čekají třetí dítě!!! 😊

2 EvaR EvaR | 28. srpna 2017 v 8:13 | Reagovat

Jinak ke smrti Diany, tenkrat mi bylo 10 a vubec jsem ji neznala, ale sestra z toho byla uplne hotova, takze skrze ni jsem to prozivala

3 Deaneira Deaneira | 28. srpna 2017 v 9:03 | Reagovat

[1]: jojo taky jsem četla aspoň tam bude trochu věkový rozdíl a snad to bude lepší :-D

4 Petra Petra | 28. srpna 2017 v 11:50 | Reagovat

Princezna Diana byla moje nejoblíbenější z členů královských rodin. Seznámila jsem se s ní když jsem si přečetla životopis monacké kněžny Grace a tím vlastně začala má láska ke všem princeznám, královnám .. královským rodinám. Diana byla sluníčko se srdcem na dlani a dělala svět lepším. Den kdy zemřela si pamatuji .. byla slunečná neděle a mě čekal poslední den, než nastoupím po maturitě a posledních prázdninách do práce .. bylo mi 18let .. hlásili to v rádii a mě se úplně zastavilo srdce, to přece není možné .. i já jsem sledovala denní tisk .. pohřeb .. Stále ji mám moc ráda .. její syny .. vnoučata .. je tu s námi dál.

5 Maruska Maruska | E-mail | 29. srpna 2017 v 15:23 | Reagovat

Pamätám si to presne. Ráno ma zobudila moja mama s otázkou: Vieš čo sa stalo? Zomrela tvoja Diana. Nemohla som tomu uveriť. Mala som vtedy 20 rokov. Už od strednej školy 1991- som sledovala jej život, len tak ma zaujal článok v novinách, mysláím že to boli velikánske noviny internatilnal expres - boli sme mladá demokracia a otvoril sa pred nami svet západu a m/na zaujala britská monarchia. Tie noviny vychádzali pravidelne a ja som ich aj pravidelne kupovala a v škole čítala o roznych celebritách, ale mňa zaujímala len Diana. Veľmi som jej držala palce, prežívala "jej krízy a hlavne sledovala jej módu, ale aj jej spontánnosť pri synoch. Tak som zrazu zbadala, že kupujem všetko kde sa niečo objavilo o Diane aj v češtine. Vytvorila som si o nej vlastný šanón a často si v ňom listovala. Všetci doma to vedeli a preto všetci vedeli aj to, že jej smrť ma zdrtí. /Mimochodom doma ma moji bratia volali "Lady"  a vôbec mi to neprekážalo. Pamätám si že som celú jeseň smútila tak vnútorne. Potom som sa začala zaujímať postupne aj ostatné monarchie. Hlavne o Španielsku, Dánsku a postupene o Švédku, kde obľubujem princeznú Vikt=oriu lebo máme rovnaký deň narodenia. 14.7.1977 Dnes mám 40 rokov ale láska k monarchii má miesto v mojom živote. Zakže Diana bola moja brána do života royal. Samozrejme že už to nie je také intenzívne, ale som vďačná za tneto blog a určitú spolupatričnosť. Tak len ĎAKUJEM   Dúfam, že moje dcerky Alžbetka a margarétka podedia túto moju vášeň. Lebo najdôležitejšie princezničky v mojom živote sú ony. ;-)

6 Jarkaka Jarkaka | 31. srpna 2017 v 18:28 | Reagovat

Sofie porodila. Mají syna.

7 Jarka Jarka | 11. září 2017 v 18:20 | Reagovat

Pamatuji si na tu dobu docela dobře, měla jsem nastoupit do 9. třídy. O Dianě jsem časem taky přečetla pár knih a musím říct, že můj dnešní názor na ni je na hony vzdálený tomu tehdejšímu, řekla bych že je dnes poněkud střízlivější :-)
Ale to nemění nic na tom, že mě tehdy její smrt dost zasáhla, přestože jsem ji předtím sotva znala. Média totiž vyvolala kolem její smrti doslova hysterii. A k tomu všude ty fotky mladé krásné ženy, na pohled soucitné, milé, co objímá beznohého černouška či starou paní v nemocnici... koho by to koneckonců nedojalo... připadala mi tehdy jako hotový anděl. Pamatuju si, že vyšly na pokračování dvě nebo tři čísla časopisu, věnovaného jenom jí. Co to bylo za časopis, už nevím (snad Tina??). Ale měla jsem je všechny. Obsahovaly plno fotek z jejího života, od raného dětství až po "romantický týden" s Dodim AlFayedem včetně osudného večera. Ale řekla bych, že se o Dianě a nebo o královské rodině psalo ve společenských rubrikách nejrůznějších časopisů pak ještě docela dlouho, nejvíce v září, potom i celý podzim, možná do konce roku. Pak to postupně utichalo. Ale zpočátku to téma bylo prostě všude... Vybavuji si taky tu všeobecnou nenávist k "paparazziům", těm "dotěrným bestiím, co ji doslova uštvaly k smrti" :-) dneska vím, jak to bylo s Dianiným vztahem k médiím, že je do značné míry sama využívala a že je potřebovala. Pamatuji si trochu i na přímý přenos z jejího pohřbu, který se konal asi týden po její smrti (myslím, že to byla sobota), a hlavně tu slavnou píseň Eltona Johna... ale taky dlouhý průvod s Dianinou rakví; Charlese, Philipa, kluky a Dianinýho bratra, kteří kráčeli hned za rakví. A plno truchlících i plačících lidí, mnozí z nich drželi v ruce hořící svíčku nebo obrázek či kytku. Z hostů si vybavuji záběr na Pavarottiho a myslím na George Michaela. A samozřejmě také na Mohameda AlFayeda, Dodiho otce... Vím, že třeba i Michael Jackson byl její smrtí hodně zasažen, ale jestli se zúčastnil pohřbu, to už nevím. A vybavuji si i samotnou královnu, ten okamžik, kdy před Dianinou rakví sklonila hlavu. O ní, o Charlesovi a dalších se tehdy moc lichotivě nepsalo, což dnes považuji za docela nefér. Vybavuje se mi mj. jeden článek v jednom českém časopise, kde byl záběr na královnu stojící před spoustou květin, které lidi položili na chodník, a pod tím něco ve smyslu "jak je asi královně při pohledu na tu spoustu květin, které jsou určeny jen a jen milované Dianě a nikoli jí?" :-D ale asi byla propírána i hůř... No abych to shrnula, dnes pro mě Diana neznamená v podstatě nic, ale uznávám, že dřív jsem byla její smrtí zasažena jako spousta ostatních, že jsem ji obdivovala, že mi přišla jako anděl na zemi. Ale můj částečný obdiv za charitu nebo třeba za boj proti nášlapným minám, ten samozřejmě přetrvává dodnes.

8 EvaR EvaR | 19. září 2017 v 12:54 | Reagovat

[7]: myslim, ze to byl Rytmus zivota, taky jsem ten serial sbirala :D

9 Jarka Jarka | 20. září 2017 v 20:08 | Reagovat

[8]: jo Rytmus života, ano. Pak jsem si vzpomněla ještě na jeden, ten vyšel jednou, ale měl víc stránek - časopis Květy :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama