The Crown (2016)

8. srpna 2017 v 18:56 | MD |  VB - filmy a dokumenty

Na seriál od Netflixu The Crown (Koruna) se dlouho čekalo a to s opravdu velkým očekáváním. Bude to propadák nebo vejde do dějin? Na seriál nečekali jen královští fanoušci, ale také filmový a seriáloví nadšenci a i lidé, kteří se o seriály a královskou rodinu příliš nezajímají.


Sama jsem o seriálu ještě před jeho zveřejnění psala do jednoho z vydání časopisu Royal. Bohužel zrovna tento článek nemám ve svém počítači, takže skončil někde v propadlišti dějin. Jak totiž všichni fanoušci před rokem zaniklého časopisu již asi zjistili, žádný archiv neexistuje. Časopis se doslova propadl do minulosti. Zpět ale k seriálu. Nyní zhruba rok po premiéře se zdá, že očekávání naplnil na výbornou. Na ČSFD se jedná o 38. nejlépe hodnocený seriál s průměrným hodnocením 90%. Prvních deset epizod si neoblíbili jen čeští diváci, seriál získal Zlatý glóbus za nejlepší televizní seriál - drama. Claire Foy, představitelka královny, získala ocenění za nejlepší herečku v seriálu - drama a John Litgow, seriálový Churchill, dostal cenu za nejlepšího herce ve vedlejší roli v seriálu nebo TV filmu.


Osobně jsem se seriálu dlouho vyhýbala. Neměla jsem ho ani stažený, když se mě někdy v zimě ptala bývalá kolegyně z redakce, zda jsem seriál viděla. Ona, ačkoliv žádný nadšenec pro královskou rodinu, z něj byla nadšená. Chválu pěl myslím i někdo z kolegů z mého aktuálního zaměstnání. Pochvalné komentáře mne donutily si seriál stáhnout. I tak mi ale trvalo ještě dalšího půl roku, než jsem se odhodlala ho shlédnout. První díl mě totiž pravda moc neoslovil, takže jsem pokračování odložila až do nedávné doby, kdy jsem si ve volném čase pustila díl druhý. A ten mě nadchnul. Poté jsem zhltnula celou první sérii celkem rychle.

Na seriálu se mi líbí, že nám předkládá i události, o kterých se běžně v životopisech královny nepíše. Je to vskutku seriál o koruně, nikoliv o královně. Byť královna je samozřejmě hlavní hrdinkou. Hrdinkou, jejíž neustálý rozpor mezi vlastním já a královskou rolí se ukazuje při všech klíčových příležitostech. Dále se mi líbí, jak je vykreslen vztah v královské rodině. Vztah královny a Philipa není jinak idealizován, ani ale nezachází do nějakých bulvárních povídaček. Prostě si drží zlatou střední cestu. Ukazuje normální manželství plné chvil idylických, ale i problematických, což je ještě přiživeno oním všudypřítomným rozporem.


Teprve díky seriálu jsem si uvědomila, jakým loutkami členové královské rodiny jsou. A to nejen loutkami vlády, která manipuluje jejich životy, rozhodnutí a osudy, ale i (k čemuž jsem dospěla právě až díky seriálu) loutkami svých podřízených, nejbližších pracovníků. Královnino rozhodování je vždy ovlivněno jinými lidmi, záleží, kdo se jí jak vemluví a jak to odargumentuje. V tomto ohledu jde o typickou politickou funkci jako je třeba premiér nebo ministr. Také oni mají málokdy vlastní názor (teď se nebavíme o Británii, ale třeba o naší realitě) a to, co prosazují není na počátku ani tak jejich cílem jako úspěchem lobby některého z úředníků, který prostě dokázal svou věc nejlépe prodat. Koruna je v tom stejná.

Za sebe musím hodně ocenit obsazení hlavních rolí. Nejen herecké výkony, ale ta podoba!!! Jediný, kdo mi opravdu nesedí je královna matka. myslím, že tady se podoba s předlohou nejméně povedla. Co mne ale zarazilo je opravdu negativní vykreslení královny matky. Vždycky jsem ji měla za milou paní a tady působí dost nesympaticky - nejen od pohledu, ale i svým chováním. Možná to nebyl takový anděl, jak je líčena jinde.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 EvaR EvaR | 9. srpna 2017 v 8:58 | Reagovat

Serial se mi take moc libi a byla jsem z nej nadsena. Ovsem pak prisel serial Victoria, ktery (z meho pohledu) strci The Crown do kapsy

2 tenmi tenmi | 21. srpna 2017 v 12:09 | Reagovat

Seriál jsem si stáhla a také se mi moc líbil. Jen nejsem moc kovaný angličtinář... Nemáte informaci o tom, zda se někdy neobjeví v čechách (titulky)?

3 monarchie monarchie | 21. srpna 2017 v 16:24 | Reagovat

[2]: Já to měla stažené z uložto a tam to s titulkama měli...

4 Soňa Soňa | 28. září 2017 v 19:47 | Reagovat

Nevíte někdo, kdy startuje nová sezona?

A...královna matka moc velký svatoušek zřejmě nebyla. V tomto ohledu celkem souhlasím s Dianou, která ji znala velmi důvěrně... :-)

5 monarchie monarchie | 21. října 2017 v 13:20 | Reagovat

[4]: 8. prosince. Na Youtube se již dá pár měsíců shlédnout trailer na další řadu :-)

6 BethanyFea BethanyFea | 10. listopadu 2017 v 22:03 | Reagovat

Hello all! Lately I have been fighting with a lot of personal issues. Friends and doctors keep telling me I should consider taking pills, so I may as well <a href=http://elsagames.com/profile/scothendrix>link</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

7 ElvaNpb ElvaNpb | E-mail | 25. prosince 2017 v 19:23 | Reagovat

апрапрапр

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama