Srpen 2017

Švédský přírůstek

31. srpna 2017 v 20:15 | MD |  Švédsko-aktuality
Málokdo bedlivě sledoval Švédsko, protože k tomu mělo dojít až v září. Září sice klepe na dveře, ale pořád je srpen, takže dnes tak trochu s překvapením přišla informace o tom, že švédská princezna Sofia porodila miminko. Jeden by řekl, že už jsme na švédské novinky tohoto typu ostřílení a nic nás nepřekvapí, ale to by nebyli Švédové. Prvotní zpráva okolo půl jedné totiž hovořila opravdu jen o dítěti narozeném dnes v 11:24 v nemocnici Danderyds. Bez uvedení pohlaví. Přiznám se, že jsem na to chvíli koukala a snažila se vyčíst ze švédských slov, zda je to v mém překladači nebo to tam opravdu není.

Vzpomínky na Dianu

23. srpna 2017 v 18:06 | MD |  Téma měsíce
Za pár dní to bude přesně 20 let, co zemřela princezna Diana. Mnozí z vás si možná pamatují, co ten den dělali, co dělali, když se to doslechli a tak dále. Moje první vzpomínka, která se váže k princezně Dianě je ze základní školy. Když jsem se začala učit angličtinu (už si nevzpomínám, zda jsme ji měli od třetí či od čtvrté třídy), tak naše učitelka měla v učebně na dveřích její velkou podobiznu. Nepamatuji si, zda jsem o Dianě slyšela, kdy předtím. Nejspíše ano, ale tohle je poprvé, kdy si ji vybavuji, tedy nějaké dva roky po její smrti. Možná to bylo i dříve, protože v dané učebně jsme občas chodili i do družiny a plakát tam logicky musel viset i dříve.

The Crown (2016)

8. srpna 2017 v 18:56 | MD |  VB - filmy a dokumenty

Na seriál od Netflixu The Crown (Koruna) se dlouho čekalo a to s opravdu velkým očekáváním. Bude to propadák nebo vejde do dějin? Na seriál nečekali jen královští fanoušci, ale také filmový a seriáloví nadšenci a i lidé, kteří se o seriály a královskou rodinu příliš nezajímají.

Rozhodnutí prince Henrika vyvolalo negativní reakce. Zbláznil se?

7. srpna 2017 v 19:43 | Martina |  Dánsko - aktuality
Dánský královský dvůr oznámil, že princ Henrik, manžel královny Margrethe II, nechce být pohřben v katedrále v Roskilde, tak jak bylo dlouhá léta plánováno. Princovo rozhodnutí znamená, že si nepřeje být pohřben vedle své ženy v sarkofágu, který navrhl sochař Bjørn Nørgaard a který byl mimochodem vyroben v České republice. Královna a zbytek rodiny o jeho rozhodnutí vědí již delší dobu a plně ho respektují. Princ Henrik chce být pohřben na zatím neznámém místě v Dánsku.