William & Catherine

5. února 2017 v 15:57 | MD |  VB - knihy
Podtitul: Their Story
Autor: Andrew Morton
Vydání: St. Martin´s Press, 2011
Počet stran: 203
ISBN: 978-0-312-64340-9

Můj názor: Rok 2011 zaznamenal boom královských titulů o Williamovi a jeho nevěstě - Catherine. Je neuvěřitelné, že už od jejich svatby uběhla taková doba. Jako by to bylo včera... A přitom už mají dvě děti a všichni si asi pamatujeme, jak jsme byli nedočkaví, když si dávali načas s tím prvním.


Zpět ale ke knihám z roku 2010-1. Mezi autory samozřejmě nesměl chybět ani muž, který má na svém kontě podle mě největší paskvil historie. Knihu o princezně Dianě, vlastně dvě... založené na jejím úhlu pohledu, které se vydávají za velkou faktografii a berou jako nezpochybnitelné vyprávění o tom, jak to bylo. No upřímně, asi každý kdo žije s někým, ví, že když se dva lidi hádají, tak to často pak interpretují úplně jinak. To bych ale možná zabíhala úplně jinam. I když...

Morton je mistr v omílání těchto fakt. Ačkoliv je tato kniha o Williamovi a Kate, nelze se ubránit dojmu, že to je hlavně o Dianě. Není to o Williamově dětství a dospívání, ale o Dianě a jejím líčení života v královské rodině, jejím pohledu na dětství princů, jejím dědictví. Catherine je věnováno opravdu málo prostoru. Většina knihy se věnuje Williamovi, totiž Dianě. A i když už se dostaneme do fáze "William potkal Catherine a zamilovali se" pořád nám tam prosakuje Diana. Minimálně v podobě srovnávání jí, její pozice a Catherininy situace. Jí a Charlese a Williama a Catherine.

Já to opravdu nemám ráda. Tenhle nešvar se netýká jen knih o Williamovi a Catherine, ale také knih věnovaných Charlesovi a Camille. Všude se cpe Diana. Všude. Přitom tam má hrát jen vedlejší roli. Ne ústřední. Vždyť už to nemůže ani nikoho bavit číst. Když si pořizujete knihu o Williamovi a Catherine, chcete si číst o nich dvou... ne o Dianě. A totéž platí, když si jí jen půjčíte v knihovně jako já. Na druhou stranu je to Morton, tak jsem čekala slátaninu, asi ještě větší.

Kdo neovládá angličtinu tak dobře, kniha totiž nebyla přeložená do češtiny, nemusí zoufat. Publikace je totiž plná obrázků. A jelikož byla vydána po svatbě páru, je její závěr věnován právě publikacím z této doby. Zajímavé jsou i některé Catherininy fotografie z dřívější doby. Většina dobře známých, ale objevila jsem i pár, které zatím nemám tolik zažité, takže jsem je předtím buď neviděla, nebo jen třeba jednou.

Pokud už nemáte ke královské tématice, co číst, pak je tato kniha dobrá na doplnění do seznamu přečtených. Též se hodí pro ty, kteří snad v životě o žádném Williamovi a Catherine neslyšeli. Pro náročnější čtenáře moc vhodná není, leda byste si nostalgicky chtěli zavzpomínat nad fotkami na královskou svatbu a roky před ní.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | Web | 5. února 2017 v 19:48

Jak jsem ti psala, mám stejnou zkušenost s knihou o Camille :-x Nevítě někdo o nějaké nové královské knize ? Zdá se mi, že už dlouho nic nevyšlo :-P

2 Dd Dd | 6. února 2017 v 17:10

Dočkejte času a přečtete si knihu Harry a Meghan. :-D Podle anglické hysterie je svatba na spadnutí.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama