Vatikánská aristokracie

25. září 2016 v 10:42 | Ducii |  Vatikán - zajímavosti
Vatikán patří mezi jedny z nejzajímavějších politických režimů. Osobně jsem nikdy nechápala, proč se řadí mezi monarchie. Trochu se mi to osvětlilo, když jsem zjistila, že Vatikán funguje hodně podobně jako nějaký královský dvůr. Samozřejmě ne ten moderní, ale nějaký, co známe z evropské historie.


Kromě oficiálních členů papežské dvora, je tu totiž celá řada aristokratů a to jak nižších, tak vyšších. Někteří z nich patří dokonce k pozůstatkům tzv. staré "černé" šlechty. Ta sice byla formálně zrušena, i když relativně nedávno v 60. letech 20. století, ale formální zrušení nijak nebrání tomu, aby neformálně její zbytky ovládaly Vatikán dál. Kromě této šlechty se po Vatikánu pohybuje spoustu jiných "aristokratů", které bychom asi spíše označili jako tradicionalisty. O kom je řeč? Jde o různé osoby oblékající se do honosných rouch a nosících různé rytířské řády jako jsou třeba Maltézští rytíři. Jak asi většina nás ví, tito lidé se v podstatě překrývají s klasickou a nám dobře známou evropskou aristokracií, takže vlastně označení vatikánská aristokracie pro ně není tak úplně zavádějící. Naopak, je na místě.

Ale vraťme se k té vatikánském ryzí aristokracii, kterou jsme označili jako černou šlechtu. Její původ je zajímavý a rozhodně není, čím se chlubit. Vatikán byl v minulosti sémě hříchu. Kvetla zde korupce, na denním pořádku byly vraždy a vedl se zde velký mocenský boj. Původ aristokracie je právě ve zmíněné korupci. Papežové se na ní samozřejmě také podíleli. Navíc si nedělali moc velkou hlavu z nějakého celibátu. Měli své milenky, s nimi nelegitimní děti. Tito a také jejich příbuzní jako bratři, strýcové, otcové atd. se stali příjemci velkého bohatství, ať už movitého či nemovitého. Papežové na ně převáděli pozemky, hrady, paláce a vévodství.

Základ černé šlechty tvoří italské rody jako Barberini, Borghese, Pamphili či Boncompagni. Z vymřelých rodů určitě znáte Caetani. Ti všichni hráli v dějinách klíčovou roli ve vatikánské politice a různých ceremoniích. Ovšem dvě jiné rodiny měly obzvlášť privilegovanou funkci. Jsou jimi Colonna a Orsini. Tyto dva rody spolu odedávna bojovaly o moc. Obě rodiny měly vždy jednoho člena rodiny přímo ve službách papeže. To se stalo pravidlem v 16. století od dob Julia II., který usoudil, že tímto krokem pomůže udržet a zajistit klid mezi oběma rodinami, které se věčně hádaly a pošťuchovaly. Jejich boje totiž znamenaly ohrožení pro celý Vatikán. Proto si papež vymyslel funkci knížecího služebníka, funkci čistě ceremoniální, ale velmi prestižní. Podařilo se zajišťovat to, o co usiloval. Problémy ale nastaly v 50. letech minulého století.

Tehdy se do funkce dostal Don Filippo Napoleone Orsini, který měl pověst playboye. Papežovi Piovi XII. ovšem došla trpělivost hlavně s jeho dalšími činy - začal si románek s britskou herečkou, poté se pokusil o sebevraždu a vše korunoval účastí v několika filmech. To bylo na papeže moc a znamenalo to konec Orsiniů a jejich privilegované role. Neznamenalo to ale nadvládu jedné rodiny Coronna. Místo Orsiniů zabral rod Torlonia z klanu Borghů.

V roce 1968 pak papež Pavel VI. zrušil mnoho pozic, které právě černá šlechta zastávala, to ovšem neznamená, že jejích potomků není plný Vatikán i dnes. A že se jim ztráta funkcí, byť ceremoniálních a nepotřebných, nelíbí. Kromě nich jsou tu také ony zmíněné řády. Pár oficiálních, které Vatikán uznává, ale také hromada tajných, které se pyšní divokými kostýmy a trvají na své genealogii vedoucí ke středověkým rytířům. Mezi Vatikánem neuznávané patří například, což byste možná nečekali, rytíři Podvazkového řádu nebo členové dánského Řádu slona. Hlavní prim tak hrají již výše zmínění maltézští rytíři, dále také němečtí rytíři a rytíři Božího hrobu, které Vatikán uznává.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama