Abdikace papeže

24. září 2016 v 19:38 | Ducii |  Vatikán - zajímavosti
Když dnes již bývalý papež Benedikt XVI. oznámil v roce 2013 svou abdikaci, vyvolalo to velkou diskuzi. Pro mnohé to byl nepochopitelný krok. Něco, co by snad ani nemělo být možné. Vždyť přeci abdikaci Vatikán nezažil už několik století. Přesně řečeno 718 let, co papež naposledy dobrovolně odešel z funkce. V politické funkci moderní doby nic neobvyklého, v kontextu moderních vatikánských dějin kuriozita. Přitom téma abdikace se v dvacátém století přetřásalo v církevním státě několikrát. Není divu, pravidla fungování Vatikánu to nevylučují. Renunciace neboli zřeknutí se pozice papeže povolená je, ovšem za podmínky svobodného rozhodnutí.

Podmínka je to v dnešní době důležitá, v dějinách Vatikánu se totiž příliš nedodržovala. V době středověku byla abdikace papežů velmi běžnou záležitostí. Ovšem málokdy se dalo říct, že by šlo o dobrovolné rozhodnutí úřadujícího papeže. Posledním, kdo dobrovolně abdikoval, byl papež Celestýn V. v roce 1294, který se k tomuto kroku rozhodl po pěti měsících v papežské funkci. Proč? Papežem nikdy vlastně být nechtěl. Byl to takový poustevník, kterého k převzetí funkce donutili. Mnohé jiné, ale donutili právě k opuštění papežského stolce. Po jeho odchodu, mimochodem opět k poustevnickému životu, proběhly ještě nějaké abdikace, ale ty dobrovolné nebyly. Třeba v roce 1415 se úřadu vzdal papež Řehoř XII., jehož odchodem se vyřešila situace vícevládí.

V moderní době se o abdikaci uvažovalo u několika papežů. Třeba Pius XII. a Jan Pavel II. měli oba připravené dopisy, v nichž připouštěli svůj odchod. V případě Pia to bylo dáno tím, že papeži hrozilo zadržení nacisty. U Jana Pavla II. za to mohl zdravotní stav, který obzvláště v posledních letech byl velmi špatný. Ostatně to byl i důvod, proč se rozhodl abdikovat i Benedikt. Cítil se slabý na výkon tak důležité funkce a hledal správné řešení nikoliv pro sebe, ale pro církevní obec. Mnozí jásali. Benedikt jako papež mnohým vadil. Za jeho "panování" navíc církev procházela těžkým obdobím z mnoha důvodů. Objevily se sexuální skandály. Došlo k úniku papežských informací.

Nebyl tím, kdo spojuje, rozděloval. Ale i právě proto mnozí po abdikaci začali spekulovat o tom, zda šlo o skutečně platnou abdikace, nebo byl Benedikt přinucen určitými vlivnými silami. To ovšem sám Benedikt, který si po abdikaci ponechal své papežské jméno, odmítl v dopise italskému novináři Torniellimu. Byť právě ponechání si jména a bílého oděvu nahrávalo spekulacím. Ovšem i to bývalý papež ve zmíněném dopise vysvětlil. V době odstoupení šlo o praktickou záležitost, která nemá nijak naznačovat dvojvládí.

Abdikace papeže možná mnohé šokovala, ale církev nijak nevykolejila. Alespoň, co se volby dalšího papeže týče. Postup je vlastně úplně stejný jako v případě smrti, takže nebylo třeba hledat či vymýšlet nové postupy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dd Dd | 24. září 2016 v 20:39 | Reagovat

A jak se má Benedict teďka? A jaké to bude v případě jeho odchodu na onen svět? Jak se vyřeší jeho pohřeb? Už vlastně nebude papežský, ale normální asi teké ne nebo jo? Mají na to z historie také postupy?

2 PrincessLeila PrincessLeila | 25. září 2016 v 9:48 | Reagovat

Huráááá!! Vatikán dokončen, jdeme na Jordánsko :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama