(Ne)abdikace japonského císaře

20. července 2016 v 18:42 | Ducii |  Japonsko - aktuality
Minulý týden spatřila světlo světa zajímavá zpráva. Japonský císař se chystá abdikovat. Bylo to velké haló, přebírala to všechna světová média. Když jsem to zaslechla poprvé, nechtěla jsem věřit. Copak je tohle v Japonsku možné? Když jsem se trochu ponořila do dění, objevila jsem několik zajímavých věcí.


Předně je třeba říci, že zpráva samotná nepocházela od samotného císaře. Vyšla ale z velmi dobrého zdroje. Je jím státní vysílací stanice, která má několik televizních stanic a také rozhlasové vysílání. Něco jako třeba naše Česká televize nebo britská BBC. Osobně to považuji samo o sobě za důvěryhodný zdroj. A jaké měla NHK samotná zdroje? To bylo na celé kauze hodně zajímavé. Některá média psala, že to televizi prozradil sám císař a že se oficiální adresa k lidu teprve chystá. Opravdu by si císař dovolil takový únik?

Mnohem přijatelnější je častější verze o původu informace. Blízký zdroj z paláce. Je to pravděpodobnější. Mohl to být klidně nějaký princ. Já bych na to sázela, Kunaičó by nic neprozradilo. Ostatně to je patrné i z reakce královské kanceláře. Informace NHK byly vyvráceny. Císař se prý abdikovat nechystá. Já si myslím, že je to ovšem jen zástěrka. Proč? Zaprvé, televize s postavením NHK by si nedovolila publikovat o císařské rodině něco, co nemá podložené. Zadruhé, informace unikla jinak, než chtěl palác, takže se to teď snaží zahrát do autu. Zatřetí, můžou si dovolit zatloukat, protože japonská ústava abdikaci císaře neumožňuje. Mimo jiné i proto nikdy neabdikoval Hirohito, ačkoliv si to mnozí přáli a tlačili na něj.

Jinými slovy, japonským parlamentem musí nejprve projít změna ústavy, která by abdikaci císaře umožnila a to může být běh na dlouhou trať. Takže ano, císař se momentálně nechystá předat žezlo. Logicky... nemůže. Ale nikdo nevyloučil to, co řekly zdroje NHK... že do budoucna o tom Akihito vážně uvažuje. To že si to západní média už přebrala po svém jako aktualní fakt, je věc jiná. Kunaičó teď odvrátilo pozornost, ale až se to bude hodit, otázka abdikace se otevře znovu a tentokrát vážně.

Samozřejmě je to celé pěkné, ale asi se všichni shodneme na tom, že Japonci by hlavně urychleně měli řešit následnictví, kde je jen pět potenciálních nástupců, z čehož jednomu je přes sto let. To taky aby, když už cíař bude za pár let abdikovat, aby měl vůbec v čí prospěch...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | 20. července 2016 v 21:21 | Reagovat

Korunní princ to nemá jisté?

2 Ducii Ducii | Web | 20. července 2016 v 21:49 | Reagovat

[1]: Jasně že má, ale tak taky už to není žádný mladík a další děti mít nebude. Chybí jim čerstvá krev. Mladej Hisahito bude mít jednou samý holky a co pak?

3 Lada Lada | Web | 21. července 2016 v 13:06 | Reagovat

Tyhle veletoče v Japopnsku nechápu...

4 Kolečko Kolečko | 21. července 2016 v 15:59 | Reagovat

Bohužel na Hisahitovi to bude v budoucnu celé stát a asi to bude mít dost náročné. Aby to vyšlo i jinak než s Boží pomocí, tak bude mít potřeba pro jeho domácnost finanční rezervu popř. i zákon, který mu "dovolí další potencionální dědice" alá situace před Hirohitem :) Ideálně by mělo dojít ke změně ústavy, tak aby: 1) podepsáním abdikačního zákona mohl císař abdikovat v případě, že jsou zjevní dědicové trůnu.
2) Aby se Japonsko stalo skutečnou parlamentní monarchií tj. císař by měl skutečně pravomoc jmenovat a odvolávat premiéra, rozpouštět dolní komoru parlamentu, být formálním velitelem armády a podepisoval by zákony a disponoval by suspenzivním vetem.
3) A konečně zákon o císařské rodině a následnictví trůnu by měl být upraven (dle historické zkušenosti), tak že trůn přechází výhradně v mužské linii, ale dcera císaře se může stát (pokud chce, zcela jistě pokud je neprovdaná nebo je provdána za člena cís. rodu včetně bývalých shinoke a oke) císařovnou pokud nemá žádné bratry resp. žádné strýce a bratrance v mužské linii. Také by mohlo dojít k rozvolnění v tom smyslu, že princové by si mohli se svolením císaře brát (východo-) asijské princezny.

5 Lisi Lisi | 22. července 2016 v 21:42 | Reagovat

[2]: Třeba ne. Musím říct, že jsem si ho musela vyhledat. Zaujala mě informace, že je po X desítkách let prvním chlapcem v rodině. To už vypadá na nějakou genetiku.

6 PrincessLeila PrincessLeila | 24. července 2016 v 10:28 | Reagovat

Japonci by si měli povinně brát jordánské princezny, ty už by jim to tam rozrodily... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama