Červenec 2016

Infantka Pilar slaví 80. narozeniny

30. července 2016 v 6:14 | Martina |  Kalendář
Španělská infantka Pilar, celý jménem María del Pilar Alfonsa Juana Victoria Luisa Ignacia, se narodila 30. července 1936 v Cannes. Jejími rodiči byli princ Juan, hrabě z Barcelony a princezna María Mercedes Bourbon-Dvojí Sicílie. Pilar má dva mladší sourozence - bývalého španělského krále Juana Carlose I. (*1938) a infantku Margaritu (*1939). Její nejmladší bratr, princ Alfonso zemřel v roce 1956.

Samuel Chatto slaví 20. narozeniny

28. července 2016 v 7:07 | Martina |  Kalendář
Samuel David Benedict Chatto se narodil 28. července 1996 v Londýně. Jeho rodiči jsou lady Sarah Armstrong-Jones a Daniel Chatto. Lady Sarah je dcerou britské princezny Margaret, která zemřela v roce 2002. Daniel má mladšího bratra Arthura a jedním z jeho kmotrů je princ z Walesu.

Samuel studuje na univerzitě v Edinburghu. V současné době je na 22. místě v pořadí následnictví na britský trůn.

Princezna Maria-Olympia slaví 20. narozeniny

25. července 2016 v 11:11 | Martina |  Kalendář
Princezna Maria-Olympia se narodila 25. července 1996 v New Yorku. Jejími rodiči jsou řecký korunní princ Pavlos a jeho manželka, korunní princezna Marie-Chantal. Díky otci Olympii náleží titul dánské a řecké princezny. Maria Olympia má čtyři mladší bratry a jedním z jejích kmotrů je princ z Walesu.

Královský týdeník 28/2016

20. července 2016 v 19:56 | Ducii |  Královský týdeník
Po menší pauze se nám vrací královský týdeník. Přiznám to na rovinu. Byla dovolená, nějaké osobní záležitosti (stěhování, práce) a na blogování prostě nebyl čas. Ani jsem nesledovala, co se v královském světě děje, takže jsem se k tomu dostala až nyní. Přijde mi nesmysl, shrnovat skoro celé tři týdny, nebo jak dlouho nám týdeník nevycházel, takže se prostě zaměřím jen na ten poslední.
Ještě než k tomu dojdu, tak bych ráda upozornila na blogový kalendář, který prošel rozsáhlou aktualizací. Doplnila jsem velké množství členů královských rodin. Je možné, že tam stále někdo chybí, takže se tam jukněte a kdyby vám někdo ještě chyběl, tak dejte vědět. Zároveň bych ráda upozornila také na probíhající výzvu Běháme a čteme pro Jasmínu, kterou jsem založila na svém knižním blogu. Pro Jasmínu jsme v zimě dělali královskou aukci, takže komu osud kočiček není lhostejný, zapojte se. Stále je možnost.
V nejbližší době bych ráda konečně dotáhla ten Vatikán, straší nám tady už hodně dlouho. Trochu jsem dodělávala menu, ještě tam určitě chci přidat rubriku věnovanou srbské ex-královské rodině. Také na Vás čekají nějaké knižní recenze, které mi visí ve vzduchu. Možná se vrátím ke svatbě Alix de Ligne, kterou se přiznám jsem vůbec nesledovala. A dál se uvidí. Monarchie se opět z práce stávají koníčkem :-) Jo mimochodem oživuju blogový twitter, tak se tam přidejte, kdo ho máte.
Teď už ale k týdeníku. Co rezonovalo v médiích? Je léto, takže zas tolik se toho neudálo.

Belgie

Británie

Dánsko
Japonsko

Itálie
Nizozemsko

Saúdská Arábie

Švédsko

(Ne)abdikace japonského císaře

20. července 2016 v 18:42 | Ducii |  Japonsko - aktuality
Minulý týden spatřila světlo světa zajímavá zpráva. Japonský císař se chystá abdikovat. Bylo to velké haló, přebírala to všechna světová média. Když jsem to zaslechla poprvé, nechtěla jsem věřit. Copak je tohle v Japonsku možné? Když jsem se trochu ponořila do dění, objevila jsem několik zajímavých věcí.

Brunejský sultán slaví 70. narozeniny

15. července 2016 v 8:08 | Martina |  Kalendář
Sultán Haji Hassanal Bolkiah Mu'izzaddin Waddaulah se narodil 15. července 1946. Vystudoval střední školu v Kuala Lumpur a poté Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu ve Velké Británii. Na trůn usedl po abdikaci svého otce 4. října 1967. Korunovace se konala 1. srpna 1968.

Claire je těhotná

4. července 2016 v 12:27 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Lucemburský královský palác před malým okamžikem oznámil, že Claire, manželka prince Félixe, je těhotná. Claire a Félix čekají druhé dítě. Miminko by se mělo narodit letos na podzim.

Claire a Felix se brali v roce 2013. Mají spolu dvouletou dceru Amalii. Žijí ve Francii, kde princ řídí vinařství Château les Crostes Lorgues.

5. výročí svatby

2. července 2016 v 20:29 | Martina |  Kalendář
Včera resp. dnes slaví své páté výročí svatby monacký kníže Albert II. a jeho žena kněžna Charlene. Civilní obřad se konal v rodinném kruhu 1. července 2011. Církevní obřad proběhl o den později, na nádvoří knížecího paláce, již za účasti mnoha zahraničních hostů.

Příběh Alberta a Charlene byl a je plný spekulací, kterými nás krmí nejeden bulvární plátek. Jak je to doopravdy, ví jen oni dva. V roce 2014 se jim narodila dlouho očekávaná dvojčátka - princezna Gabriella a princ Jacques, který je dědicem trůnu. Od jejich narození Charlene doslova září. Se svými dětmi tráví většinu času a to i na úkor svých oficiálních povinností. Albertovi to ovšem očividně nevadí.

Laura Gomez-Acebo y Ponte slaví 10. narozeniny

1. července 2016 v 8:03 | Martina |  Kalendář
Laura Gomez-Acebo y Ponte se narodila 1. července 2006 v Madridu. Jejími rodiči jsou Luis Beltrán Ataulfo Alfonso Gómez-Acebo y Borbón a španělská modelka Laura Ponte y Martínez.

Luis je syn infantky Pilar, tedy synovec bývalého španělského krále Juana Carlose. Luis a Laura se vzali v roce 2004, ale v současné době jsou již rozvedeni.

Laura má staršího bratra Luise (*2005), jehož kmotrem je král Felipe VI.