Červen 2016

Královský (dvoj)týdeník 24. a 25

26. června 2016 v 22:34 | Ducii |  Královský týdeník
Tentokrát jsem to trochu nezvládla, takže si dáme dvojitou dávnu královského týdeníku za poslední dva týdny. Bez zbytečného povídání. Co se událo? Proběhl Ascot a také referendum o Brexitu. Provdala se Alix de Ligne. Ve Švédsku a Lucembursku slavili, stejně tak v Thajsku, kde ale zároveň oslavy doplňují velké obavy o královo zdraví. A nezapomínejme na oznámení data křtu švédského prince Alexandra.

Prázdniny jsou za rohem

26. června 2016 v 17:28 | Soňa |  Dánsko - aktuality
Ubývající oficiální povinnosti nám naznačují, že se také členové královských rodin snad už chystají na prázdniny, na volnější režim. V pravidelné rubrice Královský týdeník se vždy shrne co bylo. Já se vrátím k některým událostem v Dánsku, o nichž jsem se dověděla - pár zajímavostí, které by vás, v odlehčeném duchu, mohly pobavit.

Vévodkyně z Gloucesteru slaví 70. narozeniny

20. června 2016 v 14:10 | Martina |  Kalendář
Své kulaté narozeniny dnes slaví Birgitte, vévodkyně z Gloucesteru.

Birgitte, vévodkyně z Gloucesteru se narodila jako Birgitte Eva van Deurs Henriksen 20. června 1946 v dánském městě Odense. Po rozvodu rodičů se přestěhovala do Anglie, kde se seznámila s tehdejším princem Richardem z Gloucesteru, vnukem britského krále George V. a královny Mary. Královská svatba se konala 8. července 1972. Svatbou Birgitte získala titul Její královské výsosti princezny Richard z Gloucesteru.

Necelé dva měsíce po jejich svatbě zasáhla do života celé rodiny velká tragédie. Starší bratr prince Richarda, princ William zemřel při leteckém neštěstí. Dědičný titul vévody z Gloucesteru tak připadl v roce 1974 po smrti jejich otce právě Richardovi. Od té doby Birgitte náleží titul vévodkyně z Gloucesteru.

Spolu s Richardem mají tři děti: Alexandra, Davinu a Rose. Zatím se mohou radovat z šesti vnoučat. Vévoda a vévodkyně z Gloucesteru pracují na plný úvazek pro královskou rodinu. Reprezentují královnu na oficiálních akcích jak doma, tak v zahraničí. Vévodkyně z Gloucesteru je patronkou více než 60 organizací. Oficiální rezidencí vévody a vévodkyně z Gloucesteru je Kensingtonský palác.

Švédský královský pár slaví 40. výročí svatby

19. června 2016 v 20:38 | Martina |  Kalendář
Dnes je to přesně 40 let ode dne, kdy si král Carl XVI. Gustaf (*1946) přivedl k oltáři svou vyvolenou - Silvii Renate Sommerlath (*1943). Jednalo se o první svatbu švédského krále od roku 1797.
Carl Gustaf a Silvia se seznámili během Olympijských her v Mnichově v roce 1972. Zásnuby a svatba se konaly o čtyři roky později. Carl Gustaf a Silvia mají tři děti - korunní princeznu Victorii (*1977), prince Carla Philipa (*1979) a princeznu Madeleine (*1982). Ti jim do života přivedli, zatím, pět vnoučat.
Během let musel pár překonat řadu problémů, které způsobil především král svými aférami různého druhu. Vše vyvrcholilo po svatbě korunní princezny Victorie, kdy Silvia na nějaký čas přestala nosit snubní prsten. Nyní se zdá, že je vše v rámci možností, v pořádku.
Vzhledem k událostmi nabitému roku se ve Švédsku nekoná žádná oficiální oslava. Na oficiálních stránkách se objevilo pouze svatební video. Sluší se také připomenout, že dnes slaví své 6. výročí svatby korunní princezna Victoria a princ Daniel.

Zaria slaví 10. narozeniny

18. června 2016 v 14:07 | Martina |  Kalendář
Své 10. narozeniny dnes slaví oranžsko-nasavská hraběnka Zaria.

Hraběnka Joanna Zaria Nicoline Milou se narodila 18. června 2006. Jejím otcem byl nizozemský princ Friso, který zemřel v roce 2013 na následky zranění, které utrpěl při pádu laviny o rok předtím během rodinné dovolené v Lechu.

Zaria je druhou nejmladší vnučkou princezny Beatrix. Jedním z jejích kmotrů je její strýc král Willem-Alexander. V současné době žije se svou matkou princeznou Mabel a starší sestrou Luanou v Londýně.

Královský týdeník 23/2016

15. června 2016 v 19:44 | Ducii |  Královský týdeník
Další královský týdeník je tady. Čas utíká jako voda a my máme za sebou již 23. týden roku 2016. Co se událo? Slavily se narozeniny britské královny Alžběty II. a ve Švédsku slavili národní den, při němž debutoval princ Alexander. Ve Španělsku začala poslední část soudního líčení. Během několika týdnů padnou rozsudky. A taky ještě jedna zajímavá událost, o které se bohužel moc nepsalo. Thajský král oslavil 70 let na trůnu. On sám ho ale strávil v nemocnici, kde leží posledních několik měsíců.

Philip slaví 95. narozeniny

10. června 2016 v 19:24 | Ducii |  Kalendář
Princ Philip, vévoda z Edinburghu slaví dnes své 95. narozeniny!

Philip se narodil 10. června 1921 ve vile Mon Repos na Korfu. Jeho otcem byl řecký a dánský princ Andreas (Ondřej) a matkou princezna Alice rozená z Battenbergu. Rok po svém narození musel spolu s rodinou Řecko opustit a byl zbaven řeckého občanství.
Po druhé světové válce, během níž dloužil u námořnictva, se v roce 1947 oženil s britskou dědičkou trůnu, princeznou Elizabeth (Alžbětou). Ta se v roce 1952 stala královnou Alžbětou II. Mají spolu čtyři děti: Charlese (1948), Anne (1950), Andrewa (1960) a Edwarda (1964).

Vše nejlepší k narozeninám!!!

Královský týdeník 22/2016

10. června 2016 v 18:47 | Ducii |  Královský týdeník
Omlouvám se za zpoždění rekapitulace posledního týdne. V poslední době toho bylo trochu moc a ačkoliv jsem si odkazy připravila už v pondělí, nějak jsem se k tomu vůbec nedostala. Takže se kaju, na svou obranu dodávám, že ono se toho před týdnem stejně moc neudálo, takže jste zase o tolik nepřišli... Posuďte sami.
Ještě ale než přejdu k týdeníku jako takovému. Kdo čtete pravidelně, asi jste si všimli, že v neděli vyšel Dotyk Styl Royal. A kdo čte pečlivě i editorial asi zaznamenal, že se jedná o úplně poslední číslo. No jo, život jde dál... Třeba díky tomu budu mít větší chuť psát na blog, protože už nebudu celé dny věnovat aristokracii. Uvidíme. Teď už ale k týdeníku.