Květen 2016

Křest prince Oscara

31. května 2016 v 18:51 | Ducii |  Švédsko-aktuality

Pátek 27. května byl ve znamení křtu nejmladšího potomka švédské korunní princezny Victorie a jejího manžela, prince Daniela. Kdo neviděl, může shlédnout záznam na stránkách SVT.se, neboť švédská televize nám opět laskavě nabídla televizní přenos. Myslím ale, že zrovna s nadšením ty královské křty vedení televize nevítalo. Vzpomeňme si, jak vypadaly přenosy předchozích královských akcí. Co nám nabídli letos? Půlhodinku z hodinového příchodu hostů, pár záběru z minulosti a záběry ze samotného křtu. Jen malé "highlights" a na závěr žádná recepce. Velmi krátký přenos, na kterém bylo vidět, že se šetří. Není divu, čeká nás ještě jeden křest, jehož datum by snad mělo být oznámeno velmi brzy.

Dánové jsou na sociálních sítích

31. května 2016 v 17:20 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Šuškalo se o tom už několik měsíců, byla to vlastně jistota, jen nikdo netušil, kdy přesně k tomu dojde a v jaké formě. Dánská královská rodina změnila webovky zhruba měsíc a půl zpět. Nyní přišlo na řadu i něco, co potěší milovníky sociálních sítí. Královský dvůe má od nynějška jsou stránku na Facebooku a také na Instagramu. Žádný twitterový kanál přidán nebyl, což bude pravděpodobně zapříčiněno úpadkem samotného Twitteru. Kde tedy královskou rodinu konkrétně najdete?

Svatební stránky

31. května 2016 v 17:10 | Ducii |  Albánie - aktuality
Pravděpodobně vám neunikla informace o tom, že se v říjnu konečně uskuteční několik let odkládaná svatba. Zhruba po šestiletém zasnoubení se ožení albánský princ Leka se svou milou, Eliou Zahariou. Podobně jako evropské rod, které ale zůstávají i nadále panovnickými, zveřejnili Leka s Eliou své svatební webové stránky, kde se budou objevovat všechny novinky.

Královský týdeník 21/2016

30. května 2016 v 18:30 | Ducii |  Královský týdeník
Jak jsem si poslední dva týdny říkala, že se vyrojilo spoustu událostí, minulý týden byl tedy na dění celkem chudý. Hlavní událostí byl švédský křest, z něhož vám ještě dlužím reportáž, nicméně nedostala jsem se od křtu pořádně k internetu, takže snad během tohodle týdne to sepíšu dohromady. Kromě křtu se toho ovšem moc neudálo. Posuďte sami:

Prince Harry

28. května 2016 v 10:04 | Ducii |  VB - knihy
podtitul: Brother. Soldier. Son.
Autorka: Penny Junor
Vydání: Grand Central Publishing, 2014
Počet stran: 368
ISBN: 9781455549832

Překlad oficiální anotace: Autoritativní životopis prince Harryho od známé autorka životopisů královské rodiny Penny Junor, autorky knih Prince William: The Man Who Will Be King a The Firm: The Troubled Life of the House of Windsor. Princ Harry, jeden z nejoblíbenějších členů britské královské rodiny, má pestrobarevný život. Poté, co přišel o matku ve 12 letech, strávil léta dospívání tím, že činil pochybné volby pod intenzivním dohledem mezinárodních médií, stal se známý pro svůj rozpustilý úšklebek, kštici rezavých vlasů a občasnou nekrálovskou indiskrétnost. Jak dospěl, vyznamenal se skrz vojenskou službu, létání s vrtulníkem pro RAF. Sloužil v Afghánistánu a i nadále se věnuje své vojenské kariéře. Také jde ve stopách své matky v charitativní práci - jer zakladatelem Sentebale, charity, který pomáhá sirotkům v Lesothu, a spolupracuje s mnoha dalšími charitativními organizacemi, které pomáhají mladým lidem ve společnosti a konzervují přírodní zdroje. Při dosažení třicátých narozenin, princ Harry potvrzuje, že je lidovým princem.

Se zcela novým přístupem k nejdůležitějším osobnostem v jeho životě, Penny Junot je schopna najít pravdu o tom, kdo tento nestálý a fascinující královský syn ve skutečnosti je. Moderní životopis moderního prince, tato kniha nabízí zasvěcený pohled na život muže, který je čtvrtý v linii následnictví britského trůnu.

Křižovatky české aristokracie

27. května 2016 v 18:35 | Ducii |  Aristokratické rody u nás
Autor: Vladimír Votýpka
Vydání: Paseka 2014
Počet stran: 280
ISBN: 978-80-7432-441-3

Oficiální anotace z nakladatelství: Kniha, jež volně navazuje na autorovu úspěšnou "šlechtickou trilogii", vypráví osudy potomků šesti českých šlechtických rodů, kteří se od roku 1989 opět aktivně účastní života české společnosti nebo se sem pravidelně vracejí. Těžkosti spojené s návratem z nucené vnitřní nebo zahraniční emigrace líčí příběhy Franzisky Diany Sternbergové, Pavlíny Bořek-Dohalské, Mathildy Nosticové, potomků rodů Kolowratů-Krakowských, Podstatských-Lichtenštejnů z Velkého Meziříčí, Valdštejnů na Třebíči a příběh ing. Jaroslava Cuhry, disidenta a porevolučního poslance, který stál u počátku restitucí šlechtického majetku.

Můj názor: Musím říct, že po přečtení jednoho dílu trilogie jsem se těšila na další příběhy. Zbylé dva díly zatím po ruce nemám a tak jsem se pustila do volně navazujícího dílu čtvrtého. Ten nabízí velmi zajímavé příběhy šlechticů, kteří jsou víceméně neznámí minimálně velká většina z nich. Líbilo se mi například zařazení paní Nosticové, o které jsem věděla dosud jen tolik, že její nočník je v pražském muzeu nočníků a toalet. Přesný název muzea si nepamatuji, ale je to kousek od Albertova a návštěvu určitě doporučuji.

Informace k dnešnímu křtu

27. května 2016 v 8:52 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Již dneska kolem poledního nás ve Švédsku čeká křest prince Oscara, syna korunní princezny Victorie a prince Daniela. Věřím, že se na to bez problému podíváme i živě na stránkách SVT (a jak je poslední dobou tradicí, předpokládám, že přenos bude i přímo na stránkách královské rodiny). Pro zatím ale informace o hostech a kmotrech a kmotrách. Co se druhého zmíněného týče, zde asi není žádné překvapení. Podle kmotrů a kmoter princezny Estelle se dalo velmi jednoduše odhadnout první tři jména:

Sofiina DofE výzva

26. května 2016 v 20:06 | Ducii |  VB-aktuality
Možná jste již v týdeníku z minulého týdne zaznamenali informaci o tom, že se britská princezna Sophie pouští do nějaké sportovní výzvy. Možná jste se ptali proč? Slaví se totiž jedno diamantové jubileum - 60 let od vzniku Duke of Edinburgh Award zkráceně DofE aneb jak říkají zasvěcenci "dý of í". U zrodu této organizace stál dnes již téměř pětadevadesátiletý manžel britské královny Alžběty II. Philip. Sophie i její manžel jsou asi nedůležitějšímu propagátory ceny doma i v zahraničí.

Královský týdeník 20/2016

25. května 2016 v 19:03 | Ducii |  Královský týdeník
Další týden roku je za námi. Co se událo? Amedeovi a Elisabettě se narodila dcerka. Zatím teda nikdo nebyl schopen jasně napsat, jaký má titul. Jordánský princ Husajn absolvoval univerzitu ve Spojených státech. Královna Alžběta slavila své 90. narozeniny a Švédi zveřejnili bližší informace ke křtu. A dělo se toho mnohem víc, přesvědčte se sami...

Amedeo o Lili mají dceru

25. května 2016 v 18:36 | Ducii |  Belgie - aktuality
Belgický královský dvůr oznámil minulý týden, že 17. května porodila Elisabetta, manželka prince Amedea dceru. Jedná se o prvního potomka páru, který si své ano řekl v roce 2014 v Římě. Malá holčička byla pojmenována Anna Astrid. Po narození měřila 52 centimetrů a vážila 3,3 kilogramů.