Duben 2016

Kdo dorazí na sobotní oslavy?

28. dubna 2016 v 14:30 | Martina |  Švédsko-aktuality
V sobotu nás čeká slavnostní zakončení týdenních oslav 70. narozenin švédského krále. Věřím, že díky švédské televizi budeme mít možnost sledovat většinu událostí živě. Co přesně se bude dít?

Program:
10:00 - Te Deum v kapli královského paláce
10:30 - Tradiční oslava narozenin (setkání s lidmi) na vnějším nádvoří královského paláce
12:30 - Královská rodina si poslechne chorálové vystoupení na počest krále na terase Lejonbacken. Královský pár se v kočáře přesune na radnici
13:00 - Oběd na stockholmské radnici
15:30 - Recepce pro vládu a parlament v královském paláci
18:30 - Slavnostní banket v královském paláci

Francis: The First Pope From the New World (2013)

25. dubna 2016 v 21:38 | Ducii |  Vatikán - filmy a dokumenty
V rámci tématického období "Vatikán" jsem si říkala, že by to chtělo také nějaký příspěvek do sekce filmy a dokumenty. Podařilo se mi na Youtube narazit na jeden moc pěkně zpracovaný z roku 2013 s názvem František: První papež z nového světa. Jak již český překlad názvu tohoto anglickojazyčného dokumentu napovídá, jedná se o profil současné hlavy státu této nejmenší monarchie světa.

Královský týdeník 16/2016

25. dubna 2016 v 19:30 | Ducii |  Královský týdeník
V minulém týdnu se událo několik velkých věcí. Předně to jsou dvě výročí. Uplynulo 60 let od svatby knížete Rainiera a Grace Kellyové. Královna Alžběta II. oslavila 90. narozeniny. Při té příležitosti se i na českém trhu objevily dvě knižní novinky. Alžběta II.:Pracující žena a Ze zákulisí života královny Alžběty II. Oba recenzní výtisky už mám na cestě, takže se můžete brzy těšit na zhodnocení.
Třetí důležitou událostí týdne je porod princezny Sofie. Jelikož jsem se mu dost věnovala zvlášť, nedávám sem už žádné další informace, co zazněly. Nic nového byste se totiž nedočetli :-) Týden paradoxně plný důležitých událostí, ale jinak celkem chudý na další věci. Posuďte sami...

Elizabeth at 90: A Family Tribute (2016)

22. dubna 2016 v 22:09 | Ducii |  VB - filmy a dokumenty
Devadesáté narozeniny britské královny Alžběty II. Asi si jich nešlo nevšimnout, ať už se o monarchie zajímáte či nikoliv. Byly všude. Fotky. Články. Nové knihy (u nás hned dvě). A dokumenty. Ten, na který všichni nejvíc čekali, konečně spatřil světlo světa. Pochází z dílny BBC a jedná se o rodinnou poctu královně. A je to to nejlepší, co jsem kdy viděla a upřímně pochybuju, že ještě někdy něco takového uvidím. Fantazie. Geniální. Úžasné. Dokonalé. Prostě to musíte vidět. Nejde o slova, jde o ty záběry, o reakce.


Je to Alexander

21. dubna 2016 v 11:22 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Již včera nás švédský královský dvůr potěšil první zachumlanou fotografií malého prince, když spolu se Sofií a otcem Carlem Philipem opouštěli porodnici. Jako tradičně na ní není malému princi vidět vůbec do obličeje, ale není proč se vztekat. Fotografie jistě budou během týdne k dispozici.

Datum zasedání vlády a Te Deum

20. dubna 2016 v 9:16 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Mnozí sice očekávali, že vše proběhne dnes, ale s ohledem na program členů královské rodin je všechno jinak. Jméno novorozeného švédského prince bude oznámeno teprve zítra včetně titulu a uděleného vévodství. Zasedání vlády proběhne v 11:15. Co si pamatuji nedávno v případě narození Oscara, jméno padlo zhruba v čase 11:20-11:25. Oznamuje ho král - titul, jméno a první jméno. To následně zopakuje dvorní maršál.

Sofia má syna

19. dubna 2016 v 22:55 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Jak to tak bývá, když na chvilku odejdete od počítače, tak se to stane. Od víkendu jsem denně několikrát aktualizovala The Royal Forums a nic. Jen co odejdu, tak dostanu na mobil zprávu, že Sofia porodila. Klasika :-) Deja vu s Victorií.

Korunovace Alžběty II. (2003)

19. dubna 2016 v 19:47 | Ducii |  VB - filmy a dokumenty
Oficiální anotace: Korunovace byla rozloučením s těžkými dobami po druhé světové válce. Na trůn usedla mladá královna a zdálo se, že vše už může být jenom lepší. Přestože byl celý ceremoniál připravován více než rok, mohlo velmi snadno dojít ke zmatkům. Během pouhých šestnácti měsíců se musely sblížit názory skalních tradicionalistů - a zastánců pokroku, kteří prosadili mimo jiné to, že byla tato významná událost poprvé přenášena pro tenkrát zhruba 20 milionů televizních diváků. Dokument BBC přináší prostřednictvím autentických záběrů i výpovědí přímých účastníků příběh pečlivého plánování, nervozity na poslední chvíli i dokonale provedeného starobylého ceremoniálu, jaký už nejspíš nikdo nikdy nespatří. (Česká televize)

Můj názor: V neděli proběhl na ČT 2 zajímavý dokument s názvem Korunovace Alžběty II. Objevila jsem ho na poslední chvíli, ještě že máme televizi, kde se to dá zpětně přehrát. Jelikož královna za pár dní oslaví své devadesáté narozeniny, rozhodli se zařadit tento padesátiminutový dokument o její korunovaci. Možná, že v programu objevíme i něco dalšího.

Dračí princ byl pojmenován

19. dubna 2016 v 18:49 | Ducii |  Bhútán-aktuality
Zatímco celý svět sledoval návštěvu Kate a Williama v Bhútánu a jejich setkání s "Williamem a Kate Himalájí", menší část světa zaznamenala událost pro Bhútánce samotné mnohem klíčovější. V den odjezdu Cambridgů, v sobotu 16. dubna 2016, se oslavoval svátek Zhabrong Kuchoe a při té příležitosti byl pojmenován i malý dračí princ, který se narodil počátkem února. Dostal jméno Džigme Namgjal Wangčhug.

Princezna Amélia čeká dítě

18. dubna 2016 v 21:17 | Ducii |  Brazílie - aktuality
Zasnoubení Alix de Ligne přitáhlo pozornost k brazilské císařské rodině, tedy alespoň já jsem ji tak trochu více začala sledovat. Nyní přišla další šťastná novinka. Alexander James Spearman a jeho manželka, rozená brazilská princezna Amélia čekají prvního společného potomka. Miminko by se mělo narodit v září tohoto roku.