Nadace Muhammada VI. pro ochranu životního prostředí

8. prosince 2015 v 18:47 | Ducii |  Maroko - zajímavosti
Dva roky po nástupu krále Muhammada VI. na marocký trůn, v roce 2001, vznikla nadace, která nese jeho jméno a zaměřuje se na ochranu životního prostředí. V čele nadace stojí představenstvo, jehož předsedkyní je od založení z králova pověření králova sestra, princezna Hasná.


Proč zrovna nadace zaměřená na životní prostředí? Můžeme se dohadovat, že za tím stál zájem princezny Hasny, která se o životní prostředí zajímá už hodně dlouhou dobu. Ovšem nevysvětluje to, proč nadaci tedy nezaložila ona vlastním jménem. Královské jméno přeci jen asi dodává trochu více majestátnosti a důležitosti. A téma životního prostředí respektive jeho ochrany je něčím, na čem se dnes shodne prakticky celý svět. Maroko je ovšem jednou ze zemí, která by se na to měla obzvláště zaměřit, neboť se zde nachází mnoho přírodních zdrojů a to pohání turismus, který je pilířem marocké ekonomiky.

Na co se nadace zaměřuje? Jednak je to sdílený závazek, dále pak hledání strategie udržitelného rozvoje a v neposlední řadě vzdělávání mladých lidí. U mladých by mělo být hlavně zvýšeno povědomí o důležitosti ekologie. Je také potřeba najít další partnery (nevládní organizace, sponzory, občanské spolky a vládu), vytvořit takové hnutí, které mobilizuje společnost na všech úrovních a samozřejmě udržet veškeré aktivity v co nejdelším časovém horizontu. Krátkodobá aktivita je totiž bezvýznamná, co se ochrany životního prostředí týče. Je to běh na dlouhou trať.

A co dělá nadace konkrétního? Zaměřuje se například na čistotu pláží, které každoročně trpí pod náporem turistů z celého světa. Snaží se zachránit palmové porosty a oázy, restaurovat historické party a zahrady, vzdělávat mladé a bojovat proti znečišťování ovzduší.

Princezna Hasná v rámci nadace udílí Cenu lally Hasny za udržitelné pobřeží. Poprvé se cena udělovala v prosinci 2014. Ocenění se uděluje v pěti oblastech: čisté pláže, sdílení a životní prostředí, ochrana a obnova přírodního dědictví, vzdělávání mladých a podniková sociální a enviromentální odpovědnost.

Více informací najdete na webových stránkách nadace: www.fm6e.org
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarkaka Jarkaka | 8. prosince 2015 v 21:04 | Reagovat

Jaký je přesně význam titulu Lalla? Princezna?

2 Ducii Ducii | Web | 9. prosince 2015 v 9:16 | Reagovat

[1]: Lalla je titul žen, které odvozují svůj původ od proroka Mohammeda. Náleží jen ženám královského původu.
Já to překládám jako princezna, respektive používám lalla a princezna jako synonyma, ale vyloženě český ekvivalent to nemá. Dalo by se použít paní nebo vysoce uctivá, ale myslím, že to tolik nevystihuje podstatu slova. Mužským ekvivalentem je mulaj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama