Září 2015

Princ Henrik

29. září 2015 v 11:49 | Martina |  Dánsko - životopisy
Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat se narodil 11. června 1934 ve francouzském městě Talence. Jeho rodiči byli hrabě André de Laborde de Monpezat (1907 - 1998) a jeho žena hraběnka Renée roz. Doursenot. Henri má čtyři sourozence: Françoise (1931), Etienne (1942), Jean Baptiste (1943), Catherine (1947), která je jeptiška. Nejmladší sestra Maurille letos zemřela (1948 - 2015).

Tiára Flora Danica

25. září 2015 v 13:39 | Ducii |  Dánsko - šperky a móda
Když se ženil princ Joachim poprvé, dostala jeho žena darem rodinnou tiáru. Po rozvodu, jelikož se jednalo o dar, tiára Alexandře zůstala, což vyvolalo zřejmě smutný precedens v královské rodině. Ani Mary, ani Marie žádnou rodinnou tiáru nevlastní. A nejsou majitelkami ani tiár, které byly vyrobeny speciálně pro ně. Marie dostala před pár lety zbrusu nový kousek, na který se dnes podíváme trochu blíže.

Safírová tiára princezny Thyry

12. září 2015 v 8:00 | Ducii |  Dánsko - šperky a móda
Safírové tiáry patří k jedněm z nejkrásnějších. Alespoň podle mne. Výjimkou není ani safírová tiára princezny Thyry, která patří do dánské královské rodiny, ale kterou zas tak často nevídáme. Podle mě je to škoda.

Tiára je vytvořena z diamantů a safírových kamenů, které jsou zasazeny ve zlatě a stříbře. Tiára se skládá z pěti hlavních ornamentů. Uprostřed každého ve safír, který obklopují malé diamanty. Mezi hlavními ornamenty se nachází ještě malé diamantové květiny.

Tyrkysová čelenka

10. září 2015 v 18:00 | Ducii |  Dánsko - šperky a móda
Některé kousky jsou dobře známé, jiných si často vůbec nevšimneme. Třeba taková tyrkysová čelenka - královna Margarethe ji nosí celkem často, ale kdo z vás ji zná stejně dobře jako třeba dánskou rubínovou sadu?

Zemřela Henrikova sestra

9. září 2015 v 18:10 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Ve věku 67 let zemřela včera mladší sestra dánského prince Henrika, manžela královny Margrethe II. Maurille Beauvillain de Monpezat zesnula po dlouhé nemoci. O tom, že je velmi nemocná, informoval již během léta její syn, když nedorazila na tradiční letní koncert na Château de Cayx, který se konal 20. srpna.

Alexandra se rozvádí

9. září 2015 v 17:58 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Ani druhé manželství nevyšlo Alexandře, hraběnku z Frederiksborgu. Bývalá manželka prince Joachima a matka jeho synů Nicolaie a Félixe, se nyní rozvádí i se svým druhým manželem Martinem Jorgensenem.

Bádenská palmetová tiára

9. září 2015 v 8:00 | Ducii |  Dánsko - šperky a móda
Příběhy dánských tiár patří mezi jedny z nejzajímavějších. Proč? Mají za sebou totiž dlouhou "cestovní" historii, než se dostaly na dánský královský dvůr. To je i případ tiáry, kterou si představíme dnes - bádenské palmetové. Tiára je vytvořená z diamantů ve tvaru palmetů. Zhotovení připomíná srdce, mezi nimi můžete objevit také drobné diamantové květinky.

královna Ingrid

8. září 2015 v 18:38 | Martina |  Dánsko - životopisy
Její královská výsost princezna Ingrid Victoria Sofia Louise Margareta se narodila 28. března 1910 v paláci ve Stockholmu. Ingrid byla dcerou švédského krále Carla VI. Adolfa a korunní princezny Margarety. Princezna Margaret byla, přes svého otce prince Arthura, vévody z Connaught, vnučkou britské královny Victorie. Ingrid byla pokřtěna v královské kapli ve Stockholmu dne 5. května 1910. Mezi jejími kmotry byli např. tehdejší švédský královský pár, vévoda a vévodkyně z Connaught, princ z Walesu, princezna Alice z Tecku a ruská císařovna Alexandra Fjodorovna. Kromě Ingrid měli Carl VI. Adolf a Margaret (přezdívaná Daisy - neříká vám to něco?) ještě čtyři syny: Gustava Adolfa, Sigvarda, Bertila a Carla Johana.

Kate: budoucí královna

8. září 2015 v 12:00 | Ducii |  VB - knihy
Autorka: Katie Nicholl
Vydání: Ikar 2015
Počet stran: 328
ISBN: 978-80-249-2567-7
Recenzní výtisk poskytnut firmou Euromedia Group.


Oficiální anotace: Kniha z pera zkušené autorky, která se britskou královskou rodinou zabývá řadu let, přináší mnoho zajímavých detailů i postřehů ze zákulisí. Na rozdíl od bulvárních periodik pracuje s ověřenými fakty a přibližuje čtenářům životní příběh Kate Middletonové, její idylické dětství v kruhu laskavé rodiny, sportovní a studijní úspěchy i šikanu, kterou Kate zažívala na prestižní soukromé škole, z níž nakonec raději odešla. A konečně studium na univerzitě St. Andrews, kde se zrodil vztah s princem Williamem, který nakonec přes všechny překážky a odklady dospěl po deseti letech ke šťastnému konci.

Životopis vévodkyně z Cambridge. To na našem knižním trhu ještě nebylo. Je tu sice pár knih věnovaných Kate a Williamovi (a Georgovi), ale nic, co by se zaměřovalo vyloženě jen na Kate. Až donedávna.

V dubnu vyšla kniha s názvem Kate: Budoucí královna. Ačkoliv sleduji knižní novinky a dost často se procházím v knihkupectví mezi regály, dozvěděla jsem se o ní v podstatě náhodou díky komentáři tady na blogu. Daný komentář vyzníval docela pozitivně - prý se jedná o povedenou knihu. Přišlo mi to trochu jako protimluv - Kate a povedená kniha? A to že by vyšlo u nás? Byla jsem zvědavá.

Rozhodla jsem se napsat do nakladatelství a požádat o recenzní výtisk. Kupodivu jsem od Europmedia Group dostala kladnou odpověď, v což jsem snad ani nedoufala, a za pár dní už jsem měla Kate ve schránce. Ještě než jsem se začetla, dostal se ke mě další pozitivní ohlas na knížku od člověka, který rozhodně nepatří mezi fanoušky vévodkyně. I z toho důvodu jsem odložila vše ostatní, co jsem měla rozečtené, a vrhla se rovnou na Kate.

Victoria je těhotná

4. září 2015 v 19:07 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Švédský královský dvůr před pár minutami oznámil, že korunní princezna Victoria je těhotná.

Spekulovalo se o tom již od léta, kdy bylo z fotek patrné, že má větší břicho. V poslední době také nosila volnější oblečení, což nahrávalo spekulacím. Výjimečně se potvrdili, což nás asi všechny potěšilo. I mě, která jsem jim nevěřila.

Miminko by se mělo narodit v březnu 2016. Všechny aktivity naplánované v královském diáři až do konce podzimu by měly zůstat beze změny.