Červen 2015

Pracovní aktivity královny Letizie

29. června 2015 v 22:26 | Martina |  Španělsko - zajímavosti
Dle oficiálních stránek španělské královské rodiny má královna Letizia dvě základní životní priority a to rodinu a podporu Jeho veličenstva krále. Královna Letizia tak dělí svou pozornost na výchovu dvou dcer a povinnosti, které má po boku svého manžela. Nic proti oficiálním stránkám, ale jsem si jistá, že Letizia toho dělá mnohem víc. Od roku 2007 má svůj vlastní program, ve kterém se specializuje na děti a mládež a to zejména na oblasti, které se týkají jejich zdraví a vzdělání. Mezi její hlavní zájmy také patří podpora vědeckého výzkumu a pomoc různým skupinám lidí se zdravotním postižením.

Nadace princezny z Gerony

27. června 2015 v 12:20 | Martina |  Španělsko - zajímavosti
Nadace princezny z Gerony byla zřízena 26. června 2009 z iniciativy Geronské obchodní komory, Nadace Salvátora Dalího a organizací Caixa Gerona a La Caixa. K těmto zakladatelům se během let přidalo již více než 60 dalších patronů a sponzorů. Hlavním cílem nadace je podporovat mladé lidi ve všech oblastech, které jsou rozhodující pro jejich budoucnost. Svou činnost zaměřuje na čtyři základní okruhy pomoci: podnikání, zaměstnatelnost a povolání, talent a akademické úspěchy.

Nadace Hesperia

26. června 2015 v 22:03 | Martina |  Španělsko - zajímavosti
Dne 18 listopadu 2009 zemřel podnikatel a milionář pan Juan Ignacio Balada Llabres, který ve své závěti jmenoval dědici poloviny svého majetku, po stejných dílech, tehdejšího prince a princeznu z Asturie a osm vnoučat krále Juana Carlose a královny Sofie. Zároveň pověřil prince a princeznu vytvořením nadace, jejímž základem měla být druhá polovina jeho majetku. Zajímavostí je, že pokud by se dědicové zřekli svého dědictví, mělo být věnováno státu Izrael. Což se ovšem nestalo.

Nadace princezny z Asturie

21. června 2015 v 10:34 | Martina |  Španělsko - zajímavosti
Nadace princezny z Asturie je nezisková soukromá instituce, jejímž cílem je zásadně podporovat vědecké, kulturní a humanistické hodnoty, které tvoří univerzální dědictví lidstva. Prvním čestným předsedou nadace, která byla založena v roce 1980, byl tehdejší princ z Asturie a nyní španělský král Felipe. Předsedou nadace je vždy dědic/dědička španělského trůnu tzn., že od 19. června 2014 je předsedkyní Její královská výsost Leonor de Borbón y Ortiz, princezna z Asturie.

Svatební šaty královny Sofie

20. června 2015 v 11:18 | Ducii |  Španělsko - šperky a móda
Když už jsme na té doznívající svatební vlně, proč nezabruslit mírně do historie. Do dne, kdy si řecká a dánská princezna Sofie brala následníka španělského trůnu Juana Carlose. Nikdo tehdy nevěděl, zda se jednou monarchie ve Španělsku obnoví nebo ne. Svatba Sofie a Juana Carlose byla poslední velkou pompézní královskou svatbu své doby. Ať už se na to díváme optikou počtu hostů nebo délky oslav.

Iňaki Urdangarin

19. června 2015 v 7:01 | Martina |  Španělsko-životopisy
Iňaki Urdangarin se narodil 15 ledna 1968. Je synem Juana Maria Urdangarina Berriochoa (1932 - 2012) a jeho manželky Claire Françoise Liebaert Courtain (*1935). Iňaki má šest sourozenců. Iňaki sice nemá modrou krev, ale jisté náznaky by tu byly, protože jeho prarodiče z otcovy strany pocházeli z drobné baskické šlechty.

Infantka Cristina

17. června 2015 v 19:56 | Martina |  Španělsko-životopisy
Infantka Cristina Federica Victoria Antonia de Borbón y Grecia se narodila 13 června 1965 v Madridu. Je druhou dcerou bývalého španělského krále Juana Carlose a jeho ženy, královny Sofie. Cristina má dva sourozence - starší sestru Elenu a mladšího bratra, krále Felipa VI. Infantka Cristina je šestá v řadě následnictví na španělský trůn, ale již není považována za členku královské rodiny, kam patří pouze král, královna a jejich dcery.

Princ Nicolas Paul Gustaf

17. června 2015 v 17:31 | Ducii |  Švédsko-aktuality
© Foto Kungahuset.se

Jméno a titul švédského novorozence byly před chvilkou oznámeny. Syn švédské princezny Madeleine a Christophera O´Neilla byl pojmenován Nicolas Paul Gustaf. Paul je jméno po Chrisově otci a před oznámením bylo horkým favoritem. Podobně Gustaf je jméno po Madeleinině otci, byť před oznámením se spekulovalo, že to bude spíše Carl než Gustaf. Nicolas je nakonec velmi pěkným překvapením, protože nejvíce se sázelo na jména Carl, Paul a Jean (po zakladateli panovnického rodu Bernadottů).

UPDATE: Je to kluk

15. června 2015 v 15:49 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Švédská princezna Madeleine dnes v 13:45 porodila syna. Zhruba před hodinou to oznámil královský dvůr. Později dnes by měla proběhnout tisková konference. Matce i novorozenci se daří dobře.

Svatební večeře a oslavy

14. června 2015 v 10:09 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Po obřadu a procesí, které projelo ulicemi Stockholmu, se nevěsta a ženich přesunuli do královského paláce na slavnostní večeři. Na můj vkus trvala velmi dlouho. Mezi jednotlivými chody byly velké pauzy. Porce mi přišly malé, asi bych měla hlad :-) Mezi jednotlivými chody také proběhly projevy. První mluvil král, následně otec nevěsty a v třetí pauze ženich. Nakonec pronesla pár slov netradičně i nevěsta, která nechala Carlu Philipovi zahrát skladbu.