Březen 2015

Svatební tiára korunní princezny Mette-Marit

28. března 2015 v 12:43 | Martina |  Norsko - šperky a móda
The Diamond Daisy Tiara byla vyrobena kolem roku 1910 pravděpodobně v britském klenotnictví Garrard. V roce 2001 ji věnoval norský královský pár své budoucí snaše, současné korunní princezně Mette-Marit, která si ji vzala na svou svatbu. Od té doby ji na sobě měla mnohokrát a zdá se, že je její nejoblíbenější.

Královská jachta Norge

26. března 2015 v 9:03 | Martina |  Norsko - zajímavosti
Norská královská jachta Norge je jedna ze dvou zbývajících královských jachet, které jsou v aktivním provozu. Tou druhou je dánský Dannebrog. Jejich nejslavnější sestra, britská Britannia byla vyřazena z provozu v roce 1997.
V roce 1905 norská vláda oficiálně požádala dánského prince Carla, aby se stal norským králem. Jejich návrh mimo jiné novému králi sliboval jachtu, kterou zaplatí vláda a kterou bude moci král používat výhradně dle své potřeby. Bohužel, brzy poté co se z prince Carla stal král Haakon, ocitlo se Norsko v obtížné ekonomické situaci. Král si situaci uvědomoval a rozhodl se, že jachtu nebude vyžadovat.

Ari Behn

22. března 2015 v 9:36 | Martina |  Norsko-životopisy
Ari Mikael Behn se narodil 30 září 1972 v dánském městě Århus svým rodičům Olavu Bjørsholovi (*1952) a Marianne Solberg (*1953). Oba Ariho rodiče byli učiteli Waldorfské školy, která se svým způsobem vyučování zaměřuje na kreativní myšlení žáků. Ari má dva vlastní mladší sourozence, bratra Espena Bjørshola Solberga, který je filmový režisér, a sestru Anju Sabrinu Bjørshol. Ariho rodiče se vzali v roce 1973, ale po devíti letech se rozvedli, aby si vzápětí oba mohli vzít někoho jiného. Od svého otce tak mají sourozenci nevlastní sestru, André Bjerke. V případě Ariho rodičů však evidentně platí známé přísloví, stará láska nerezaví, protože se v roce 2007 znovu vzali. Je zajímavé, že Ari se narodil jako Ari Mikael Bjørshol, ale v roce 1996 přijal rodné příjmení své babičky s matčiny strany, Behn.

Korunní princ Haakon

21. března 2015 v 10:23 | Martina |  Norsko-životopisy
Jeho královská výsost korunní princ Haakon Magnus se narodil 20 července 1973. Haakon je syn krále Haralda V. a jeho ženy Sonji. Mezi jeho kmotry patří princezna Astrid, král Carl XVI Gustaf, královna Margrethe II, britská princezna Anne a dnes již zesnulí, král Olav V a princ Carl Bernadotte. Haakon má starší sestru princeznu Marthu Louise. V době, kdy se Haakon narodil, platil v Norsku zákon, který při nároku na trůn upřednostňoval mužské potomky. V roce 1990 se tento zákon změnil ve prospěch prvorozeného dítěte bez ohledu na pohlaví. Na trůn tak jednou nastoupí Haakonova dcera Ingrid Alexandra, která se stane první norskou královnou.

Tiára princezny Marthy Louise

20. března 2015 v 11:04 | Martina |  Norsko - šperky a móda
Ve skandinávských zemích je tradicí, že každá dívka narozená do královské rodiny dostane k 18-tým narozeninám svou vlastní tiáru. Princezna Martha Louise je jedinou dcerou krále Haralda V. a jeho ženy Sonji, ale když slavila své první významné jubileum, tak byl norským králem její dědeček král Olav V. A byl to právě on, kdo jí tiáru věnoval. Také proto je její oficiální název "King Olav´s gift tiara"

Wilem Alexander a Maxima v Dánsku II díl.

20. března 2015 v 10:58 | Soňa |  Nizozemsko-aktuality
Televizní štáb rozbil svůj tábor před zámkem Christianborg dlouho před očekávaným příjezdem vzácných hostí. Všichni samozřejmě byli zvědaví zvláště na šaty dam. Maxima nemohla zvolit lépe a zároveň její volba poukázala, jak mimořádná pro ni tato návštěva je. Kolikrát za život si bude moci obléknout své kobaltově modré "korunovační" šaty, které pro ni navrhl Jan Taminiau. Stejně jako tehdy měla na hlavě překrásný safírový diadém a žádná z žen pro ni nemohla v tento večer znamenat konkurenci. A snad to ani žádná také neměla v úmyslu, neboť Maxima je známá svou velice přátelskou a vřelou povahou. Mary zvolila elegantní bílé šaty, které jsme na ni mohli poprvé vidět o letošních novoročních slavnostech u dvora. Také Marie oblékla podruhé mimořádně pěkné šaty se stříbrnošedým leskem, za něž od modních kritiků obdržela pochvaly. Všechny dámy, včetně královny Margrethe spolu pěkně ladily.

Perlovo-diamantová tiára královny Maud

19. března 2015 v 19:26 | Martina |  Norsko - šperky a móda
Již z názvu je jasné, kdo byla původní majitelka této zajímavé tiáry. Princezna Maud z Walesu ji dostala svatebním darem od svých rodičů, pozdějšího britského královského páru krále Edwarda VII a královny Alexandry. Princezna Maud si v roce 1896 vzala za manžela dánského prince Carla, který byl vybrán, aby se stal králem nově nezávislého norského království. Carl přijal a stal se Haakonem VII. Královna Maud si do svého nového domova přivezla i tuto tiáru a velmi často ji nosila. V roce 1968 ji svatebním darem dostala současné královna Sonja, která si ji také velmi oblíbila a i ona ji často nosí.

Wilem Alexander a Maxima v Dánsku I. část

17. března 2015 v 16:01 | Soňa |  Nizozemsko-aktuality
Státní návštěva nizozemského královského páru poukazuje na silné vazby mezi Dánskem a Nizozemím. Král Wilem Alexander a královna Maxima již měli příležitost oplatit zdvořilostní návštěvu královny Margrethe v červnu roku 2013, ale tato státní návštěva je především příležitostí k prohloubení obchodních a kulturních vztahů mezi oběma zeměmi. Návštěva se také zaměří na předávání zkušeností z oblasti obnovitelných zdrojů na Zemi. Při té příležitosti dánská delegace navštíví ostrov Samso, který má být v budoucnu životním prostorem zcela nezávislým na dodávkách energie. Zde vědci a studenti pracují společně na tomto projektu budování samostatně aktivního území.

Ametystová tiára

11. března 2015 v 9:17 | Ducii |  Norsko - šperky a móda
Mezi dobré známé z norské královské sbírky šperků patří ametystová tiára. Ta se skládá kromě ametystů také z diamantů a je možné ji nosit také jako náhrdelník. Tiára je součástí sady, v níž se nachází také náušnice a dva náramky, z nichž je možné utvořit náhrdelník, a brož, která může sloužit také jako přívěšek na náhrdelník.

Smaragdová tiára císařovny Joséphine

9. března 2015 v 20:23 | Ducii |  Norsko - šperky a móda
Pokud se řekne Norsko a královská sbírka šperků, myslím, že tohle je kousek, který se každému z nás vybaví jako první. Já to tak alespoň mám :-)

Smaragdová tiáry císařovny Joséphine pochází, jak už asi zažitý název napovídá, od první ženy císaře Napoleona. Tiára byla vyrobena na zakázku přímo pro ni u francouzského klenotníka Bapsta. Dnes je jednou z mnoha součástí krásné smaragdové sady, v níž se nachází ještě náhrdelník, náušnice a dvě brože.