Únor 2015

Princezna Laurentien

25. února 2015 v 18:04 | Ducii |  Nizozemsko-životopisy
Petra Laurentien Brinkhorst dnes známá jako princezna Laurentien se narodila 25. května 1966 v Leidenu. Jejím otcem je bývalý nizozemský ministr financí Laurens Jan Brinkhorst, matkou Jantien Brinkhorst-Heringa. Ačkoliv její křestní jméno je Petra, je známá jako Laurentien. Jméno Laurentien má zajímavý původ - je to sloučenina jmen jejích rodičů: LAURENs a janTIEN.

Diamantová spona

22. února 2015 v 18:57 | Ducii |  Nizozemsko - šperky a móda
Diamantovou aigrette je možné použít jako sponu do vlasů nebo jako brož na oblečení. Tuto sponu/brož dostala v roce 1879 královna Emma svatebním darem od velkovévodkyně Sophie Sasko-Výmarské. Ačkoliv byly tyto kousky šperků oblínené až do třicátých let 20. století, zdá se, že tato spona nebyla v minulosti příliš využívána.

Monarchie měsíce - duben 2015

21. února 2015 v 14:03 | Ducii |  Monarchie měsíce
V březnu se můžete těšit na Norské království. Souboj byl napínavý až do konce. Norsko získalo celkem 32 hlasů a porazilo své dva největší konkurenty - Dánsko (29 hlasů) a Lichtenštejnsko (28 hlasů). Relativně na konkurenceschopné pozici se udrželo ještě Španělsko s 22 hlasy.

Rubínová paví sada

21. února 2015 v 13:29 | Ducii |  Nizozemsko - šperky a móda
Mezi jedny z nejkrásnějších kousků nizozemské sbírky šperků patří rubínová paví sada. Na její výrobu, za níž je zodpovědná firma Johann Eduard Schurmann & Co., byly použity rubíny, které patřily královně Sophii (první manželce krále Willema III.).

Julianiny hodinky

15. února 2015 v 10:02 | Ducii |  Nizozemsko - šperky a móda
Diamantové hodinky královny Juliany pochází z roku 1959. Tehdy je královna dostala ke svým padesátým narozeninám jako dárek od nizozemského národa. Za jejich výrobou stojí tehdejší dvorní návrhář Steltman. Respektive za výrobou platinové části hodinek. Samotný hodinkový systém byl dodán ze Švýcarska.

Máxima: kamarádka do nepohody

14. února 2015 v 10:29 | Ducii |  Nizozemí - zajímavosti
Dost často nás napadne - ja jak je to za zdmi paláců, když poleví povinné úsměvy? Kdo se s kým baví? Kdo se s kým kamarádí? Něco navenek prosákne. A jedno je jisté. Jste-li princezna v nouzi, tak se o Vás postará nizozemská královna Máxima. Má velké srdce a proto o ní kolují jen samá hezká slova a pozitivní zprávy.

Dvorní návrhář královny Máximy

13. února 2015 v 10:23 | Ducii |  Nizozemsko - šperky a móda
Kdo z nás by je neobdivoval. Byly tak... KRÁLOVSKÉ! MAJESTÁTNÍ! Intronizační róba královny Máximy se vskutku vydařila. A kdo za ní stojí? Jan Taminiau. Sám k tomu prohlásil" "Když jsem byl požádán, abych navrhl ty šaty, cítil jsem pokoru. Pro mě je to splnění snu, oblékat královnu Nizozemska. Cítím hrdost, že jsem mohl přispět k té krásné chvíli."


Jan Taminiau se narodil v roce 1975 a dnes patří mezi nejznámější nizozemské návrháře. Mimo jiné navrhoval kostýmy pro film Huger Games. Jeho modely často nosí zpěvačka Rihanna. Na albu z roku 2011 má model od toho návrháře také zpěvačka Beyoncé. A v šatníku má svého Taminiau i Lady Gaga. Do našeho ovědomí vešel ale hlavně díky nizozemské královně Máximě a jejím intronizačním šatům. Navrhl dvoje. Jednak ty modré (viz obrázek výše) a jednak druhé vínové, které nebyly tolik vidět, protože je na sobě měla až na večerní akci.

Nizozemská abdikace a intronizace: přehled

12. února 2015 v 12:39 | Ducii |  Nizozemí - zajímavosti
V lednu uplynuly dva roky ode dne, kdy nizozemská královna Beatrix oznámila, že se rozhodla pro abdikaci. V dubnu uplynou dva roky od abdikace a intronizace samotné. Pojďme si připomenout důležité momenty:

Psal se 28. leden 2013. Královna promluvila k národu a oznámila, že bude abdikovat. Po 33 letech na trůně. Dobrovolně. Hned bylo jasné, že to přinese některé změny. Předně se změnil Den královny na Den krále a posunulo se jeho datum na narozeniny Willema-Alexandera. Změna na trůnu měla také znamenat změnu v titulech. Asi nepřekvapivější (s ohledem na jiné země) byl fakt, že Beatrix přestane být královnou. Bude jen princezna. O něco menším překvapením se stalo to, že nás nečeká vláda Viléma IV., ale vláda Viléma-Alexandra.

Tiára z pšeničných klasů

11. února 2015 v 11:43 | Ducii |  Nizozemsko - šperky a móda
Osm diamantových pšeničných klasů sloužilo původně jako brože. Patřily původně královně Kateřině Württemberské rozené Romanovně, matce budoucí nizozemské královny Sophie. Spolu se Sophií, první manželkou krále Viléma III., přišly diamantové "klásky" do Nizozemí.

Safírová tiára

10. února 2015 v 11:14 | Ducii |  Nizozemsko - šperky a móda


Jedním z nejkrásnějších kousků rozsáhlé nizozemské královské kolekce šperků je bezesporu safírová tiára. Ostatně safírové tiáry jsou vždy krásné, no ne? Tento diadém se skládá celkem z 655 diamantů z Jihoafrické republiky, které jsou uchyceny v platině. Všech 33 safírů se nachází ve spodní části tiáry. Aby byl efekt ještě větší, nejsou některé kameny přichyceny úplně napevno a pohybují se spolu s tou, která má diadém zrovna na hlavě.