Říjen 2014

Datum stanoveno

23. října 2014 v 13:38 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Švédský královský dvůr dnes oznámil, že svatba Carla Philipa a Sofie Hellqvist proběhne 13. června 2015. Na starosti bude mít přípravu tentýž člověk, který stál za svatbou Madeleine i Victorie. 13. červen je jediné možné datum, protože týden předtím jsou oslavy národního dne a týden potom je velký den - slunovrat, což se ve Švédsku dost slaví, je okolo toho spoustu tradic apod. Tudíž 13. 6. vypadlo jako jasná volba. Oba navíc svorně tvrdí, že je pro ně toto datum specifické.

Dvouleté výročí: Guillaume a Stephanie

20. října 2014 v 9:22 | Ducii |  Lucembursko - zajímavosti
Dnes slaví dědičný velkovévoda Guillaume a dědičná velkovévodkyně Stéphanie dvouleté výročí svého sňatku. Pojďme si, jak je poslední dobou zyvkem, trochu zrekapitulovat, jak to tehdy bylo.

Vrátit se musíme již na začátek roku 2012, kdy bylo oznámeno zasnoubení. A to byl šok. Nikdo to nečekal. Ano - díky rozhovoru k jeho třicátých narozeninám jsme věděli, že Guillaume někoho má a že to, jak následně paparazzi vyšťourali, je jistá Stephanie de Lannoy, ale i tak to bylo obrovské překvapení. Všichni sázeli na prince Félixe a on s tím přišel dědic trůnu.

Další monacká radost?

13. října 2014 v 21:17 | Ducii |  Monako-aktuality
Proslýchá se, že nejen monacká kněžna Charlene je těhotná, ale druhého potomka údajně čeká i Tatiana Santo Domingo, manželka Andrey Casiraghi. Měl s tím přijít jeden italský časopis, který má k rodině Casiraghi velmi blízko a měl by mít tedy zaručené informace. Jelikož ani u prvního těhotenství jsme se nedočkali oficiálního potvrzení palácem, tak nyní nám též nezbývá, než sledovat, zda se Tatiana zakulacuje.

Charlene čeká dvojčata

9. října 2014 v 14:51 | Ducii |  Monako-aktuality
Palác měl podle internetových agentur dnes konečně vydat prohlášení potvrzující, že Charlene čeká dvojčata. Na webu ani na facebooku zatím není informace dostupná veřejnosti. Yahoo News citují přímo prohlášení paláce, stejně tak Theroyalforums.com:

"Monacký kníže a kněžna s radostí potvrzují, že očekávají dvojčata..." Moje reakce je jasná a jednoslovná: KONEČNĚ!

Teď můžeme spekulovat o pohlaví a kdo bude první v následnictví:-)

Debata okolo Charlenina těhotenství

9. října 2014 v 13:38 | Ducii |  Monako-aktuality
Je to tu opět, tentokrát mnohem intenzivněji. Již od začátku těhotenství se spekuluje, že monacká kněžna Charlene čeká dvojčata. Měl to na sociálních sítích napsat člověk, který informaci měl získat od Charlenina otce. Brzy to ale smazal. Tehdy se to trochu probralo a jedeme dál. Málokdo vzal dvojčata za "tutovku".

Alžběta II

1. října 2014 v 9:19 | Ducii |  VB - knihy
Autor: S. Bedell Smith
Nakladatelství: Triton
Rok vydání: 2012
Počet stran: 480
Profil na ČBDB

Oficiální anotace: Od chvíle, kdy roku 1952 v pětadvaceti letech usedla na trůn, byla královna Alžběta II. cílem nepřetržité pozornosti. Co však o nejznámější korunované hlavě světa doopravdy víme? Známá autorka životopisů Sally Bedell Smithová na základě mnoha rozhovorů a dříve utajených dokumentů poodhaluje roušku tajemství a v důvěrných podrobnostech ukazuje pracovní i sou­kromý život královny, která provedla svoji zemi a Com­monwealth šedesáti lety válek a otřesů s nebývalým klidem, inteligencí a důstojností.

V knize Alžběta II., Život moderní panovnice se seznámíme s dívkou, jež se nenadále stane "předpokládanou dědičkou", poté co se její strýc vzdá trůnu. Ve třinácti letech se zamiluje do mladého kadeta Filipa a rozhodne se za něj provdat, ačkoli její rodiče dávají přednost bohatším britským šlechticům. Vidíme dospí­vající Lilibet opravovat za války náklaďáky a v den vítěz­ství stát na balkóně Buckinghamského paláce po boku Winstona Churchilla. Vidíme mladou královnu, která se pokouší spojit role panovnice a matky dvou malých dětí. Sally Bedell Smithová nás uvádí do paláce a popisuje krá­lovninu každodenní práci - "červené krabice" oficiálních listin, každotýdenní schůzky postupně s dvanácti minis­terskými předsedy, náročné zahraniční cesty, neustálý dohled tisku - i její osobní vztahy: s princem Filipem, celoživotní láskou a po čtyřiašedesát let manželem, s dětmi, jejichž manželství většinou zkrachovala, s vnou­čaty a přáteli.