Září 2014

Arcivévodkyne Adelaide čeká miminko

24. září 2014 v 10:26 | Ducii |  Habsburg - aktuality
Před pár dny bylo oznámeno, že do seznamu královských čekatelů nového přírůstku do rodiny je také arcivévodkyně Adelaide, maželka arcivévody Christopha, za něhož se provdala v roce 2012. Adelaide a Christoph očekávají narození prvního potomka.

Adelaide se tak přidává k britské Kate, vévodkyni z Cambridge, dánské princezně Nathalie a monacké kněžně Charlene, které jsou všechny momentálně těhotné.

Cesta na Maltu

18. září 2014 v 14:28 | Ducii |  VB-aktuality
Dlouho z toho bylo velké haló - Kate čeká v září první oficiální návštěva v zahraničí, kterou uskuteční sama. Několik měsíců média nepsala o ničem jiném. A pak to přišlo - oznámení těhotenství a dalších záchvatů zvracení a nevolností. Zrušení závazků v Británii. Otázka byla na snadě - co bude s maltskou cestou?

Citrínová/topazová tiára

16. září 2014 v 10:40 | Martina |  Lucembursko - šperky a móda
Citrínová nebo také topazová a perlová tiára se do lucemburské sbírky pravděpodobně dostala přes velkovévodkyni Joséphine-Charlotte, která ji poprvé představila veřejnosti při státní návštěvě Itálie v roce 1980.

Emeraldová tiára

15. září 2014 v 10:23 | Martina |  Lucembursko - šperky a móda
Emerald Art Deco Tiara byla vyrobena v roce 1926 pro velkovévodkyni Charlotte. Říká se, že její manžel princ Felix nevěděl, co darovat své ženě k vánocům, tak poslal několik starých šperků do francouzského klenotnictví Chaumet s tím, aby z nich vytvořili něco mimořádného. Pokud je to pravda, tak se tak stalo. Emerald Art Deco Tiara je jeden z nejslavnějších šperků, které se nacházejí v lucemburské sbírce.

Secret d'Histoire: La Grand-Duchesse Charlotte de Luxembourg (2014)

10. září 2014 v 8:26 | Ducii |  Lucembursko - filmy a dokumenty
Lucemburský měsíc nám přeje - před pár dny se totiž vysílal zbrusu nový dokument o lucemburské velkovévodkyni Charlotte. Dokument pochází z dílny pořadů Secret d'Histoire, kterými provází Stephane Bern. Muž, jehož jméno jste už museli slyšet, pokud se zajímáte o monarchie, především Monako nebo Benelux.

Lucembursku panovala od konce první světové války a byla označována za matku národa. Je jistě jedno uz nejzajímavějších postav lucemburské historie. I světoví státníci jako de Gaulle nebo Kennedy obdivovali její kuráž a osobnost. Bez ní by dnes Lucembursko neexistovalo. A nyní máme možnost podívat se exlusivně do míst, kde Charlotte žila. Současný velkovévoda totiž umožnil natáčet v rodinném sídle - na zámku Colmar-Berg - a nahlédnout tak do soukromí rodiny.

Kate je těhotná

8. září 2014 v 12:30 | Ducii |  VB-aktuality
Zpráva o Katině druhém těhotenství obletěla zhruba před hodinou celý svět. Vévodkyně Kate a princ William čekají druhého potomka.

Kate podobně jako u prvního těhotenství trpí silnými nevolnostmi. Bylo oznámeno, že se nebude účastnit dnešní akce v Oxfordu, kde měla doprovázet svého manžela. Je v péči lékařů v Kensingtonském paláci. Myslíte, že s ohledem na nové informace Kate uskuteční svou sólo cestu na Maltu? Jako u prvního těhotenství trpí velkými problémy a zdá se, že s tím opět přišli v momentě, kdy Kate zjistila, že je asi těhotná.

Stephaniina nová tiára

8. září 2014 v 7:38 | Martina |  Lucembursko - šperky a móda
Od roku 2012, kdy se Stéphanie stala lucemburskou princeznou, vystřídala při oficiálních událostech několik zajímavých tiár, které má k dispozici. Možná i proto není jednoduché předvídat, kterou si vezme příště. U příležitosti oslav lucemburského národního dne 2014, však všechny překvapila ještě o trochu víc, než obvykle.

Lucemburská katedrála

6. září 2014 v 8:05 | Martina |  Lucembursko - zajímavosti

Notre-Dame je římskokatolická katedrála, která leží v hlavním městě Lucemburska. Je postavena v gotickém slohu, ale obsahuje i výrazné renesanční prvky a ozdoby. Katedrála byla původně jezuitským kostelem, který byl postaven v 17. století. Jeho základní kámen položil otec François Aldenard dne 07. 05. 1613. Zasvěcen Neposkvrněnému početí Panny Marie byl 17. října 1621 pomocným biskupem Georgem von Helfenstein. V 18 století byl přejmenován na kostel sv. Mikuláše a sv. Terezie. Na počátku 19. století byl kostel vysvěcen Panně Marii a v roce 1870 byl papežem Piem IX povýšen na katedrálu Notre-Dame. V letech 1935 - 1938 byla katedrála pod vedením architekta Huberta Schumachera rozšířena tak, aby pojala stále se zvětšující počet poutníků, kteří k ní přicházeli. Notre Dame je jedinou lucemburskou katedrálou.

Velkovévodský palác

4. září 2014 v 7:51 | Martina |  Lucembursko - zajímavosti
Velkovévodský palác, který je oficiálním sídlem lucemburské velkovévodské rodiny, je jednou z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších památek hlavního města. Pro místní obyvatele představuje palác symbol národní nezávislosti. Pro cizince je pak atraktivní kulturní památkou. Palác samotný je velmi nenápadný a je velmi těsně obklopen okolními budovami, takže pokud o něm nevíte nebo ho nehledáte je možné, že ho přejdete s tím, že se jedná o sice hezký leč nijak významný dům. I přes to je přední strana paláce vůbec nejfotografovanější místo v Lucembursku.

Monacký kníže vs. Ice Bucket Challenge

3. září 2014 v 17:21 | Ducii |  Monako-aktuality
Říkám si, zda jsem s článkem k Ice Bucket Challenge neměla ještě chvíli počkat, na druhou stranu si monacký kníže pro tuto záležitost zaslouží vlastní notičku. Před necelou hodinou na oficiálním facebookovém profilu knížecího paláce přibylo video, v němž kníže splnil tuto výzvu.