Srpen 2014

Ice Bucket Challenge

31. srpna 2014 v 16:56 | Ducii |  Aktuality - více zemí
Na sociálních sítích je momentálně velkým hitem tzv. Ice Bucket Challenge. Určitě jste už slyšeli o celebritách, které se polévají studenou vodou, dávají to na facebook, twitter apod. a vyzývají další lidi, aby udělali totéž. Z celé té akce jako by se vytrácelo, co má být jejím cílem. A jak jsou na tom royals?

Nejprve si povězme něco o tom, co za celou tou na první pohled bláznivou akcí stojí. Snahou je zvýšit povědomí o amyotrofické laterální skleróze (ALS). Tím, že se polijete celým kbelíkem studené vody, docílíte na chvíli pocitu, který mají lidé trpící ALS. Vaše tělo je v šoku a ochromené a přesně takhle se nemocní cítí.

Monarchie měsíce - hlasování

31. srpna 2014 v 8:00 | Ducii |  Monarchie měsíce
Máme za sebou monacký měsíc. Celkem k Monaku bylo zveřejněno 15 článků. Na jazyk mi přichází obligátní otázka - jak se Vám líbil monacký týden? Co Vám chybělo? Nebo naopak přebývalo? Který článek Vás zaujal nejvíce? A vůbec - dozvěděli jste se něco nového a zajímavého.

Rozpory v rodině?

30. srpna 2014 v 8:43 | Ducii |  Monako-aktuality
Sotva skončil letošní tradiční ples Červeného kříže, přišli novináři se "zaručenými" drby z knížecí rodiny. Mnozí si totiž povšimli, že na akci chyběly obě sestry knížete - Caroline i Stéphanie a začali se ptát proč? Odpověď údajně zní, že obě princezny si s monackou kněžnou nerozumí a nemají ji příliš v lásce. Nepřipomíná Vám to trochu pozici kněžny Grace, když přišla do Monaka?

princezna Caroline

26. srpna 2014 v 9:28 | Ducii |  Monako-životopisy
Monacká princezna Caroline Louise Marguerite se narodila 23. ledna 1957 jako nejstarší potomek monackého knížete Rainiera III. a jeho manželky, bývalé oskarové herečky Grace Kellyové. Má dva mladší sourozence - knížete Alberta a princeznu Stéphanii. Mnozí Caroline v současné době přisuzují titul "dědičná monacká princezna". Caroline sice je následnicí trůnu, ale jako její oficiální titul se uvádí ten, který má od manžela - princezna hannoverská. Ani oficiální stránky paláce nehovoří o dědičné princezně.

První den ve školce

25. srpna 2014 v 16:33 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Je až s podivem, jak ten čas letí. Dnes vyrazila švédská princezna Estelle, dcera korunní princezny Victorie a prince Daniela, poprvé do školky za doprovodu obou svých rodičů. Ku příležitosti významného dne, byl svolán "photocall", kde mohl tisk v areálu školky rodinku vyfotit a vyzpovídat.

Malá princezna vypadala natěšeně na svůj první den ve školce, zároveň ale i malinko nervózně, což mohly způsobit i všudypřítomné blesky a mikrofony. Mnohem nervóznější ale byli rodiče malé předškolačky.

Ptáte se X.

25. srpna 2014 v 14:47 | Ducii |  Ptáte se
Shodou náhod se mi tenktokrát sešly dva dost podobné dotazy, takže pro začátek odpovím oba najednou.

Dotaz od Lilo: "Ahoj Ducii, přijde mi, že už dlouho nebylo slyšet o Norsku. Jednu dobu se mluvilo o manželských problémech mezi Mette-Marit a Haakonem. I mezi Märthou a Arim to prý nějak skřípalo. Nemáš nějaké aktuální zdroje informací? Také by mě zajímalo, proč vlastně Marius nedostal vůbec žádný šlechtický titul. Zdá se mi to trošku nefér, vzhledem k tomu, vyrůstá obklopený princi a princeznami. "
Dotaz od Martiny: Ahoj, zase se vrátím k Norsku... Četla jsem, že je tam vřava, kvůli tomu, že korunní pár přesunul své děti z veřejné školy do soukromé. A jak tak pozoruju celkové chování páru nemůžu se zbavit dojmů, že se něco děje. Před rokem samé vodění za ručičku a teď se na sebe pomalu ani nepodívají +MM pracovní aktivita, taky zrovna nic moc. Co myslíš ? Zaznamenala jsi nějaké novinky ohledně již rok trvajících spekulací? Díky :)

Oceánová tiara

24. srpna 2014 v 9:30 | Ducii |  Monako - šperky a móda
Jedním z nejnovějších přírůstků knížecí sbírky šperků je Oceánová tiára. Tato tiára byla svatebním darem knížete Alberta II. jeho nastávající nevěstě, kněžně Charlene. Autorství tiáry patří firmě Van Cleef & Arpels, která je oficiálním dodavatelem knížectví.

Video o výrobě z Youtube kanálu firmy Van Cleef & Arpels

Grimaldiovská kletba

22. srpna 2014 v 9:39 | Ducii |  Monako - zajímavosti
Legenda se táhne do 13. století. Prince Rainier I. tehdy unesl a znásilnil krásnou nevinnou dívku. Ta, aby se Rainierovi pomstila, se stala čarodějnicí. Uvrhla na následující generace rodiny Grimaldiů kletbu, která zní "Žádný Grimaldi nenajde štěstí v manželství". Nikdo z nich nezažije dlouhé nebo úspěšné manželství.

Jiné verze říkají, že kletba má původ v roce 1297 a pojí ji s prvním Grimaldim, který získal Monako lstí, když převlečen za mnicha zabil obránce pevnosti. Verze o čarodějnici je ale běžnější. Buď jak buď - dle obou verzí kletba zní, že žádný Grimaldi nezažije dlouhé a šťastné manželství.

Perlová tiára od Cartiera

20. srpna 2014 v 9:21 | Ducii |  Monako - šperky a móda
Současná monacká kněžna sice tiárám příliš neholduje, nicméně monackou historií prošlo několik kousků. Jedním z nejhezčích je perlová tiára, kterou vyrobilo klenotnictví Cartier. Tiára vznikla jako svatební dar pro princeznu Charlotte, matku knížete Rainiera III., od jejího novomanžela Pierra de Polignac.

Tiára je zhotovená z platiny a bílého zlata a jsou na ní zavěšeny perly. Nechybí ani diamanty. Tiára zatím nemá žádný ustálený název, klidně bychom jí mohli říkat Charlottina tiára nebo Carolinina tiára. Jak asi víte Charlotte nemohla převzít trůn a její manželství, jak už to u žen v monacké knížecí rodině bývá, nebylo šťastné. Nejsou dochovány žádné známé obrázky Charlotte v této tiáře a stejně tak není k dispozici žádná fotografie Grace. Povídá se, že Charlotte Grace neměla ráda respektive nikdy ji neuznala jako hodnou Rainiera. Můžeme tedy předpokládat, že žádný Charlottin šperk nepřešel přímo na Grace, ale byly v závěti odkázány Gracině nejstarší dceři - Caroline.

Události roku

18. srpna 2014 v 9:51 | Ducii |  Monako - zajímavosti
Každá monarchie má několik každoročních společenských událostí, které se opakují. Jedná se o akce s přítomností panovnické rodiny - většinou s panující rodinou úzce spojené, ale ne nutně, jak uvidíme v případě právě Monaka, kde je společenská sezóna velmi pestrá.

Monaco International Circus Festival - leden
V podstatě by se dalo říci, co měsíc to velká akce. Já jsem ale vybrala ty, které si vyloženě vybavuji, že se o nich každoročně mluví v souvislosti s přítomností někoho z knížecí rodiny. Hned první událostí roku je Monacký mezinárodní festival cirkusu, kterému předsedá princezna Stéphanie. Festival se koná již od roku 1974 a jako hlavní cena se na něm uděluje zlatý klaun. Pravidelně se účastní princezna Stéphanie, která se velmi aktivně podílí na organizaci (není jen "čestnou předsedkyní"), její děti a samozřejmě knížecí pár. Více 2011.