Červenec 2014

Monarchie měsíce - září 2014

31. července 2014 v 15:00 | Ducii |  Monarchie měsíce
Červenec byl ve znamení Japonského císařství. Celkem k němu bylo zveřejněno 16 článků. Myslím, že většina z nás si udělala obrázek o tom, že tahle země je prostě divná. Životopis všech členů císařské rodiny by se dal shrnout do jedné věty, tiáry jsou všechny skoro stejné a pravidla řídící chod císařské rodiny a domácnosti prapodivná. Zbývá už jen se optat, jak se Vám líbil japonský měsíc?

Nyní v srpnu nás čeká Monako. Na jednu stranu je to opět zase "normální monarchie". Na druhou stranu je to monarchie, o niž tu bylo napsáno již mnohé. Z životopisů mnoho nezbývá, takže uvidím, co se mi na toto téma podaří vyplodit. Ráda bych se dostala alespoň na 15-16 článků, aby to průměrně vycházel na článek ob den jako u Japonska.

Červenec s císařskou rodinou

30. července 2014 v 8:40 | Ducii |  Japonsko - aktuality
Červencem tradičně začíná okurková sezóna. Členové královských rodin se vydávají na dovolenou a mnoho se toho neděje. V Japonsku ovšem členové císařské rodiny celý měsíc pilně pracovali. Zajímá Vás, jak vypadá takový měsíc v roce japonské císařské rodiny? Tak se na to podívejme.

Postavení a pravomoci japonského císaře

27. července 2014 v 9:59 | Ducii |  Japonsko - zajímavosti
Japonský císař není o moc mocnější než evropští panovníci. Spíše naopak. Je primárně symbolem státu, symbolem jednoty národa. Dle ústavy svou pozici odvozuje od vůle lidu, kteří jsou jedinou suverénní silou. Mezi císařovi státnické povinnosti patří následující:

Sajako Kuroda

25. července 2014 v 9:39 | Ducii |  Japonsko - životopisy
Sajako se narodila jako princezna Nori 18. dubna 1969 císaři Akihitovi a císařovně Mičiko. Je to jejich jediná dcera a nejmladší ze tří dětí.

Sajako vystudovala prestižní Gakushuin (překvápko, co?). Během vysokoškolských studií se zaměřila na japonský jazyk a literaturu. Svá studia ukončila v roce 1992. Později téhož roku byla přijata na Yamashina Chōruikenkyūsho alias Institut ornitologie, kde působila jako výzkumnice (research asociate) zaměřená na skupinu ledňáčkovitých. Neptejte se mně, jak se s diplomem z jazyka můžete stát spolupracovníkem výzkumného ornitologického centra. Asi ptáci mluví japonsky a kdo ví - mají nějaké literární sklony, které nám obyčejným smrtelníků zůstávají utajeny. Od roku 1998 zde Sajako pracovala jako plnohodnotná badatelka a také přispěla do několika odborných prací o ptácích.

Japonské princezny a tiáry

24. července 2014 v 9:28 | Ducii |  Japonsko - šperky a móda
Z článků o jednotlivých tiárách snad již vyplynuly jisté "zákonitosti", které platí v podstatě pro všechny tiáry v západním slova smyslu, které v Japonsku u členek císařské rodiny najdeme. Pojďme si je přeci jen ale ještě jednou shrnout v uceleném článku. Jinými slovy, co byste měli vědět o japonských tiárách?

Ptáte se VIII.

23. července 2014 v 16:43 | Ducii |  Ptáte se
Po delší době se mi v dotazníku sešlo pár otázek. Pojďme se tedy na ně podívat a pokusit se odpovědět:

Dotaz od jarkaky: Téměř na žádných blozích věnovaných monarchiím není zmínka o Číně. Možná by bylo zajímavé, vědět, jak se žilo na čínském císařském dvoře a jak vlastně dopadla celá dynastie. Co nějaký článek o tomto tématu?
Odpověď od Ducii: Tak jak už asi název tohoto blogu napovídá - zabývám se hlavně současnými trvajícími monarchiemi. Sem tam zabrousím do nějakých expanovnických rodů, ale spíše s důrazem na žijící potomky, žijící sesazená krále, než na historii. Přiznám se, že Čína mne příliš nezajímá a ani o tom tématu nic nevím. Krom toho monarchie padla už před více než sto lety a opravdu netuším, jak jsou na tom případní potomci dnes. Určitě se třeba i k tomu jednou dopracuju, ale rozhodně ne v nejbližší měsících či letech. Doporučila bych podívat se spíše po blozích věnovaných Asii či přímo Číně. Určitě něco takového existuje.

Tiára japonské korunní princezny

23. července 2014 v 10:09 | Ducii |  Japonsko - šperky a móda
Asi nejznámějším kouskem japonské císařské kolekce tiár je tzv. The Japanese Crown Princess Scroll Tiara. Podobně jako všechny ostatní tiáry v císařské rodině je i tato složena výhradně z bílých kamenů - tedy diamantů. Povšimněte si i celkem tradičního tvaru na japonskou tiáru - je hodně zakroucená. K tiáře patří ještě ladící náhrdelník, z čehož bychom mohli usuzovat, že nebude patřit mezi úplně historické kousky. Dnes je totiž zvykem v císařské rodině dávat jejím členkám s tiárou i ladící náhrdelník.

William, Kate a George (2013)

21. července 2014 v 21:35 | Ducii |  VB - filmy a dokumenty
Oficiální info: Život ústředního páru britské královské rodiny v širších souvislostech. Jaký byl vliv princezny Diany na syna Williama? Jak se změnila monarchie i její společenské vnímání v posledních letech? Britský dokument (2013) (zdroj Prima Love)

Můj názor: Dokumentů na toto téma bylo natočeno mnoho. Jen málo z nich bývá přeloženo do češtiny. Jeden vždycky doufá, že když už do českých televizí nějaký ten dokument přijde, bude z těch kvalitnějších. A tenhle jím určitě byl. Nabízí velmi pěkné shrnutí vztahu Catherine Middletonové (později vévodkyně z Cambridge) a prince Williama. Zachyceny jsou všechny klíčové okamžiky doplněné o dobové záběry. Jediné podstatné, co chybí, jsou fotografie z doby, kdy vztah vešel ve veřejnou známost. Ona slavná pusa na sjezdovce v celém přehledu chybí.

Princezna Kako

19. července 2014 v 10:02 | Ducii |  Japonsko - životopisy
Kako Naishinnō se narodila 29. prosince 1994 jako nejmladší dcera Fumihita, prince Akišino, a Kiko, princezny Akišino. Má starší sestru Mako a mladšího bratra (pravděpodobného dědice trůnu) Hisahita. Nejen, že je druhou dcerou svých rodičů, je také druhou vnučkou císaře Akihita a císařovny Mičiko.

His Majesty the Emperor's 80th Birthday (2013)

18. července 2014 v 9:23 | Ducii |  Japonsko - filmy a dokumenty
Název dnešního dokumentu může být mírně zavádějící. Tématem totiž nejsou císařovi 80. narozeniny jako spíše rekapitulace jeho života. Dokument je rozdělen do několika části. Ta první se zabývá císařovým životem před jeho nástupem na trůn.