Červen 2014

Monarchie měsíce - srpen 2014

30. června 2014 v 0:01 | Ducii |  Monarchie měsíce
Monarchií měsíce července jste zvolili Japonsko. Pro tuto panovnickou rodinu hlasovalo celkem 14 lidí z 97. Celkem tedy bylo odevzdáno o 40 hlasů méně než v předchozím měsíci. Byl to těsný boj do poslední chvíle s Monakem, které skončilo nakonec s 13 hlasy druhé. Na třetím místě se umístilo Maroko s 10 hlasy.
V grafu výše máte porovnané počty hlasů z hlasování na červen a červenec. Červenec je oranžový, červen modrý. Data jsou uvedena sestupně. Monarchie, které pro červenec nezískaly ani jeden hlas nejsou uvedeny. Myslím, že je patrné, že hlasování vypadalo úplně jinak, než to v předchozím měsíci.

Diamantová tiára královny Sophie

28. června 2014 v 9:32 | Ducii |  Švédsko - šperky a móda
Diamantová tiára královny Sophie je známá také pod označením Sophiina diamantová tiára nebo (a zde si vypomůžu anglickým označením "The Nine Prong Tiara", což bylo mohli přeložit jako devítibodcová či devítišpicová, v každém případě to zní divně, takže se budeme držet označení diamantová tiára královny Sophie. Ostatně z historického pohledu je to asi to nejsprávnější označení.

Carl Philip se zasnoubil

27. června 2014 v 17:04 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Dnes v 16:30 byla svolána do královského paláce ve Stockholmu tisková konference. Média ihned vytušila její pravý důvod: oficiální oznámení zásnub prince Carla Philipa a Sofie Hellqvist. Mě teda napadl ještě jeden důvod - abdikace krále. Chvíle napětí do půl páté se daly krájet. A i chvíle poté, protože tisková konference ne a ne začít. Pě hodin a stále čekáme. Švédové zřejmě mají jiný čas, ale u křtin Leonor byl stejný jako náš ne? Moment, na který jsme tolik čekali, musí každou chvíli přijít. Moment, který se nám krásně vejde do "monarchie měsíce".


Tiára Edwarda VII.

27. června 2014 v 9:41 | Ducii |  Švédsko - šperky a móda
Tiára ze švédské královské sbírky, kterou Vám hodlám představit dnes, má jednu z nejzajímavějších respektive z nejpohnutějších rodinných historií. Jedná se o tiáru Edwarda VII. Jak sám název napovídá, tiára nepochází původně ze Švédska, ale ze Spojeného království. I když klíčovou spojkou v příběhu je naše stará známá - Margaret z Connaught.

Princezna Désirée

26. června 2014 v 8:50 | Ducii |  Švédsko-životopisy
Princezna Désirée Elisabeth Sibylla, baronka ze Silfverschiöldu na narodila 2. června 1938 ako třetí dcera prince Gustafa Adolfa a princezny Sibylly. Désirée byla pojmenována po své slavné předkyni - královně Désirée - a po své matce. Spolu se svými třemi sestrami (dvěma staršími a jednou mladší) byla označována jako "hagská princezna", protože právě palác Haga, kde Gustaf Adolf se svou ženou pobýval, byl jejím rodištěm. Hagským princeznám bylo v jejich mládí věnováno příliš mnoho pozornosti, což se na všech čtyřech hodně podepsalo.

Lilianina tiára

25. června 2014 v 9:38 | Ducii |  Švédsko - šperky a móda
Tiára, kterou znáte pod anglickým názvem "laurel wreath" (vavřínový věnec), bývala poznávacím znakem princezny Lilian, která loni zemřela. Název tiáry je logický, když si ji totiž prohlédnete zblízka, tak svým tvarem připomíná vavříny okolo hlavy. Tyto vavříny ovšem nejsou jen tak obyčejné. Jsou celé z diamantů, které jsou usazeny ve zlatě a stříbru.

Tiáru je možné nosit i jako náhrdelník, což jsem ale mnohokrát neviděli. Přesto, že bylo zmíněno, že tiára patřila Lilian, tato dáma nebyla jejím prvním vlastníkem. Původně to byl svatební dar princezny Margarety z Connaught, který dostala od švédské královny Sofie, babičky Margaretina nastávajícího. Náhrdelníko-tiáru vyrobilo klenotnictví Boucheron v Paříži. O Margaret jste tady už párkrát slyšeli. Margareta zřejmě nikdy nenosila tento kousek jako tiáru, ale jen jako náhrdelník. Šperků měla hodně a rozděleny byly po její smrti mezi jejích pět dětí. To čtvrté - princ Bertil - získalo tuto překrásnou tiáru.

Connaughtská tiára

24. června 2014 v 9:29 | Ducii |  Švédsko - šperky a móda
Již název tiáry, který obsahuje přídomek "Connaught" naznačuje, že historický exkurz nás opět zavede k naší staré známé - Margaretě z Connaught, která se stala švédskou korunní princeznou. Tato tiára se skládá z pěti diamantových "smyček", které jsou při bližším pohledu vytvořené z diamantových pomněnek. Proto také občasný název "Pomněnková tiára". V každém takové diamantovém pomněnkovém "oku" je zavěšen ještě jeden diamant. Mezi jednotlivými "smyčkami" jsou ještě další diamantové "sloupce" ve tvaru květiny, které sahají zhruba do půlky výšky "smyček".

Braganza tiára

22. června 2014 v 9:20 | Ducii |  Švédsko - šperky a móda
Tzv. Braganza tiára patří mezi nejúchvatnější kousky švédské královské sbírky. Dlouho se nevědělo odkud pochází, jaká je její historie, časem ovšem byla nalezena zmínka v závěti královny Josephine, že tiára pochází z Brazílie. Odtud také název "brazilská" či "Braganza". Díky této zmínce v závěti švédské královny se dnes věří, že kousek původně patřil brazilské císařovně Amelii.

Brazilská císařská rodina byla původně portugalskou, do Brazílie přesídlila v době napoleonských válek, neboť Brazílie byla portugalskou kolonií. Přítomnost královské rodiny dávala ale Brazílii punc důležitosti. Po uklidnění situace v Evropě se nejstarší syn portugalského krále rozhodl zůstat v Brazílii a prohlásil se brazilským císařem. Tím byla Brazílie povýšena na samostatnou monarchii. Amelie, manželka prvního brazilského císaře, byla velmi krásná a populární, její jediná dcera ovšem zemřela a proto dědila šperky švédská královna Josephine, Ameliina sestra. Krom této tiáry patří mezi zděděné kousky také stříbrný servis, který byl použit u příležitosti svatební večeře korunní princezny Victorie.

Přehled současných evropských následníků

20. června 2014 v 21:27 | Ducii |  Monarchie - obecně
Seřazeno podle věku (od nejstaršího k nejmladšímu):
Princ Charles (* 1948)
Princ Frederik Dánský (*1968)
Princ Alois Liechtensteinský (*1968)
Princ Haakon Norský (*1973)
Princezna Victoria Švédská (*1977)
Princ Guillaume Lucemburský (*1981)
Princezna Elisabeth Belgická (*2001)
Princezna Catharina-Amalia Nizozemská (*2003)
Princezna Leonor (*2005)
Princ Jacques (*2014)

Přehled současných evropských panovníků

20. června 2014 v 21:15 | Ducii |  Monarchie - obecně
Seřazeno dle služebního stáří (od nejmladšího po nejdéle vládnoucího)
Felipe VI. Španělský (datum nástupu 19. června 2014)
Philippe Belgický (21. července 2013)
Willem-Alexander Nizozemský (30. dubna 2013)
Albert II. Monacký (19. listopadu 2005)
Henri I. Lucemburský (7. října 2000)
Harald V. Norský (17. ledna 1991)
Hans Adam II. Liechtensteinský (13. listopadu 1989)
Carl XVI. Gustav Švédský (15. září 1973)
Margrethe II. Dánská (14. ledna 1972)
Alžběta II. (6. února 1952)