Květen 2014

Monarchie měsíce - červenec 2014

31. května 2014 v 10:30 | Ducii |  Monarchie měsíce
Monarchií měsíce června je ŠVÉDSKO. Na jednu stranu si říkám, že vzhledem ke křtu princezny Leonore to vlastně celkem pěkně vyšlo, protože o něm budu určitě psát a tak nám to alespoň zapadne do tématu. Byl to ale boj do posledního dne. Švédsko dlouhou dobu vedlo, pak ho dotáhlo a dokonce přeskočilo Japonsko, ale v poslední chvíli se situace vyrovnala a zpět zvrátila o fous na stranu Švédska.

Monacká radost

31. května 2014 v 9:51 | Ducii |  Monako-aktuality
Znáte ten zákon schválnosti - odjete na víkend pryč, bez připojení k internetu a zase někdo ohlásí těhotenství:-) Měla bych asi jezdit častěji. Takže prozatím jen rychlá informace: monacká kněžna Charlene je těhotná. Další info doplním v neděli večer.

Mimochodem v noci na pátek se mi o nich zdálo. Zdálo se mi, že Albert umřel a řešilo se, kdo bude dědicem, když kníže s kněžnou jsou bezdětní. No asi mám jasnovědecké schopnosti, byť trochu pomýlené... Každopádně budoucnost Monaka už řešit nemusíme. Charlene za pár měsíců porodí dědice trůnu!!!

Die kleinen Koeniginnen kommen (2013)

30. května 2014 v 11:11 | Ducii |  filmy a dokumenty o více monarchiích
ZDF má úžasnou kolekci královských dokumentů. Bohužel jsou vždy dostupné online pouze rok po odvysílání, takže pokud Vás zaujal název "Malé královny přicházejí", tak neváhejte, protože online přenos pro tento dokument vyprší již za pár hodin. Do té doby si ho můžete shlédnout zde.

Japonské zásnuby

30. května 2014 v 10:36 | Ducii |  Japonsko - aktuality
V úterý 27. května 2014 bylo japonským císařským dvorem oznámeno zasnoubení princezny Noriko. Téměř šestadvacetiletá Noriko je prostřední ze tří dcer dnes již zesnulého prince Takamada, bratrance současného císaře, který náhle zemřel na selhání srdce v roce 2002, a jeho ženy Hisako. Vyvoleným Noriko se stal Kunimaru Senge.

"Belgická" svatba

30. května 2014 v 9:08 | Ducii |  Belgie - aktuality
Den po svatém Valentýnovi oznámil belgický královský dvůr, že se princ Amedeo zasnoubil se slečnou Elisabettou Marií Rosboch von Wolkenstein. Krátce poté se v médiích objevila zpráva o tom, že svatba se bude konat ve čtvrtek 3. července 2014 v Římě. Všechno je ale jinak, i když ne tak úplně.

Ptáte se VI.

29. května 2014 v 17:51 | Ducii |  Ptáte se
Poslední dobou mě doslova bombardujete dotazy, takže hurá na to.

Dotaz od Věrky: Dobrý den, zajímalo by mě něco o princezně Ameerah Al-Taweel.
Odpověď od Ducii: A co by to něco mělo být? Její životopis, co momentálně dělá, co je vlastně zač? Nevím, nakolik toho o ní víte, takže udělám takové základní shrnutí. Princezna Amíra Tavíl je členkou rodiny Saúdů. Narodila se 6. listopadu 1983. Bojuje za práva žen, což v Saúdské Arábii je tabu. Jedna z věcí, kterou předpokládám asi víte a proto se ptáte, je že poukazuje na nesmyslnost zákazu řízení pro ženy. Sama vlastní řidičský průkaz a mimo SA často sama řídí.
Amíra patří mezi onu generaci saúdských žen, které získaly vzdělání v zahraničí. To je do budoucna velký problém. Tyto ženy jsou ze Západu zvyklé na jiné liberálnější poměry a jejich návrat do SA těžko je a bude návratem k domácí puťce. Amíra konkrétně vystudovala management v USA. Byla vdaná za synovce současného krále, ale manželství bylo před pár měsíci rozvedeno. Předpokládám, že z manželovy strany, protože žena v tomto ohledu v SA nemůže nic, a že důvodem byl tlak z rodiny, protože Amíra je moc vidět na Západě. K tomu manželství ještě snad taková perlička, jak se seznámili. Když jí bylo osmnáct a dělala pro školní noviny, podařilo se jí domluvit interview Al-Walídem bin Talalem. Za pár měsíců se vzali.
Amíra je také módní ikonou, filantropkou a věnuje se rozsáhlé humanitární činnosti (pracuje pro ex-manželovu nadaci). Má vlastní stránku na Twitteru: https://twitter.com/AmeerahAltaweeL

Uplynulý víkend v Lucembursku

26. května 2014 v 9:54 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Víkend 21. týdne roku 2014 byl v Lucemburském velkovévodství plný zajímavých událostí.

Jako první zahájilo pestrý víkend sobotní první svaté přijímání osmiletého prince Gabriela, nejstaršího syna prince Louise a princezny Tessy. Celá slavnostní událost se konala v kostele svatého Michala v Lucemburku. Dorazila velká část velkovévodské rodiny - nejen té nejužší, ale i širší.

Velkovévoda hned ze svatého přijímání svého nejstaršího vnoučete spěchal do Hammu na vzpomínkovou akci na lucemburském americkém hřbitově. Tzv. Memorial Day je ve Spojených státech slaví každoročně poslední pondělí v květnu, jelikož ovšem Lucembursko nemá v kalendáři tento svátek, proběhla vzpomínková akce již v sobotu. Na americkém hřbitově je pohřbeno přes 5000 amerických vojáků, kteří padli v druhé světové válce včetně známého generála George Pattona.

Frederik og Mary: 10 ar med kronprinsparret (2014)

25. května 2014 v 10:53 | Ducii |  Dánsko - filmy a dokumenty
Jak již bylo zmíněno v jedno z předchozích článků - své desetileté výročí svatby před pár dny oslavil také dánská korunní pár. Oproti půdovnímu očekávání se nekonala žádná velká sláva "10 let s korunní princeznou". Zveřejněny byly nové oficiální fotky doplněné o oblíbené snímky Fredericka a Mary z těch uplynulých společných deseti let. A kromě toho dánská televize DR 1 odvysílala dokument Frederik og Mary: 10 ar med kronprinsparret. Ke shlédnutí je na jejich stránkách do 14. června.

Thajský státní převrat

24. května 2014 v 10:07 | Ducii |  Thajsko - aktuality
Státní převrat v Thajsku je něčím, na co jsme si od dob samostatnosti této země vlastně už tak nějak zvykli jako na "běžnou součást". Ono je to vlastně podobné se všemi zeměmi v okolí. Thajsko ovšem na rozdíl od takové Barmy nabízí zajímavou otázku: Jaký má vztah královská rodina a vojenský převrat? Uchová armáda monarchii nebo ji svrhne? A to je přesně oč tu také momentálně běží.

Psala jsem o tom již v únoru - Thajskem se zmítají již delší dobu protivládní protesty a nepokoje. Tehdy jsem prorokovala palácový převrat či vojenský puč. Zatím došlo k tomu druhému, i když informace napovídají tomu, že jedno půjde nejspíše ruku v ruce, ostatně korunní princ již utekl ze země...

10 let s Felipem a Letizií

24. května 2014 v 9:25 | Ducii |  Španělsko - zajímavosti
Předpokládám, že letošní květnová výročí neutekla nikomu z vás. Zatímco v Dánsku u výročí svatby korunního páru zveřejnili video, o kterém tu ještě bude řeč v jednom z dalších článků, Španělé se zaměřili na něco, co poslední dobou tady na blogu dost probíráme: statistiku - kdo, co a kolik toho udělal.

Přijde mi to jako geniální nápad. Je skvělé, že si to španělský královský dvůr sám počítá, na rozdíl od Britů, kteří nevedou oficiální statistiky akcí. Na druhou stranu musím jako vždy upozornit, že ať už to počítá španělský královský dvůr, nebo někdo jiný (novinář, bloger), každý má jinou metodu analýzy dat, takže srovnávat napříč s jinými výzkumy aktivity z jiných zemí bohužel úplně nejde.