Duben 2014

Rainier Monacký

29. dubna 2014 v 18:27 | Ducii |  Monako - knihy
Podtitul: Kníže a jeho rodina
Autor: Norbert Loh
Nakladatelství: Slovanský dům 2006
Počet stran: 181
ISBN: 80-86421-94-5

Oficiální anotace: Monacký kníže Rainier prožil lásku století, a přitom by byl mnohem raději ředitelem cirkusu. Jaký člověk se skrývá za tímto dobrotivým otcem vlasti, z něhož tragická smrt manželky Gracie Patricie udělala příliš brzy vdovce? Norbert Loh, novinář zaměřený na život evropských šlechtických domů, zná za svou téměř třicetiletou praxi historii skvělého rodu Grimaldiů lépe než kdokoli jiný. Jeho nahlédnutí za kulisy života v paláci je obohaceno spoustou osobních příhod, které portrét knížete Rainiera a jeho rodiny nenapodobitelným způsobem dokreslují a přinášejí dosud neznámá fakta.

Můj názor: Předně musím říct, že tuhle knihu jsem velmi dlouho sháněla. Je to vcelku s podivem, když si vezmeme, že patří k těm nejnovějším kouskům o monacké knížecí rodině, které u nás vyšly. Vyšla v roce 2006 a já ji určitě tak od roku 2010 sháním, ne-li ještě déle. Knihovny ji nemají, jedinou šancí jsou antikvariáty. Takže mnohokrát děkuji Martině, která vlastní úctyhodnou královskou sbírku a tenhle kousek mi zapůjčila. Rozhodně totiž nelze litovat času stráveného čtením této knihy. Naopak, litujte, pokud jste ji nečetli.

Charles: A Biography

28. dubna 2014 v 21:53 | Ducii |  VB - knihy
Autor: Anthony Holden
Nakladatelství: Bantam Press 1998
ISBN: 0593 024702
Počet stran: 412

Anotace: není

Můj názor: Těšila jsem se, že si po všem těch Dianách přečtu něco o Charlesovi, byť v angličtině. Musím ale trochu se zklamáním konstatovat, že je asi jedno, zda se Vám do rukou dostane kniha o Dianě nebo Charlesovi. Obsah bude totožný. Stejná porce věnovaná, jak Charlesovi, tak Dianě a to včetně dětství.

Zpočátku jsem měla pocit, že by autor mohl být neutrální, tento pocit ale brzy vymizel. Vlastně to tak trochu nechápu. Jste známý autor, píšete životopis prince Charlese. Podle mne se nabízí dvě možnosti: 1. být pro-Charlesovský v líčení událostí, z čehož by vyšel stený nesmyslný kýč jako všechny ty pro-Dianovské životopisy Diany. 2. být neutrální tedy nabízet čtenáři pohled nejen Diany, ale i Charlese. Rovnoměrně. Autor se přeci nutně nemusí přiklánět pro tu či onu verzi událostí, ale naopak by bylo zajímavé zkontrastovat, jak to líčí jeden i druhý. Holden v mnoha ohledech kontrastuje verze, ale často se také nechává inspirovat pouze tou Dianinou, což mi přišlo opravdu nemístné. Obzvláště často cituje Mortona, když nepodává Charlesovu verzi, přitom u všech těch událostí máme i Charlesovu verzi příběhu, tak proč ji v životopise o Charlesovi nezmiňuje?

Spanien: Die Bilanz der Bourbonen (2013)

27. dubna 2014 v 10:44 | Ducii |  Španělsko - filmy a dokumenty
Sehnat dokument o španělské královské rodině není jednoduchá věc. Youtube jsem projela několikrát s různými hesly, ale nic, co by bylo dostupné v angličtině. Zachrání nás ale tradičně ZDF a jejich speciály o royals. Jeden z nich, ten který Vám představím dnes, je právě o španělské královské rodině.
Dokument je to velmi zajímavý a pěkný. Jediné, co mi na něm vadilo je trochu nesmyslný průběh. Historický exkurz je přerušen v počátku občanské války, najednou jsem opět v přítomnosti. To by ani tak nevadilo, kdybychom se po nějaké době nevrátili opět do minulosti k Francovi. Myslím si, že tahle část by měla být nějak vcelku, aby to dávalo logiku. Jinak je to ale velmi vydařené, i přesto, že neumím německy, jsem dokázala pochytit hlavní ideje. Dokument můžete shlédnout zde. A o čem, že to přesně je?

Osobně si jako první kladu otázku, zda úvodní záběry, které nám ukazují jsou hodně staré, nebo zda dcerky korunního páru tak hodně vyrostly. Porovnáte-li záběry z filmu s fotkami z letošních Velikonoc, tak má jeden pocit, že to jsou snad úplně jiné děti. Hned poté mi vyráží dech záběry na španělský královský palác. Majestátní - co víc k tomu dodat!

Pár poznámek k etiketě

26. dubna 2014 v 11:02 | Ducii |  VB - zajímavosti
Královská etiketa je dnes pojmem, který je v mnoha ohledech neaktuální. Mnoho zvyklostí se již nedodržuje, překročení pravidel je vnímáno více liberálně. V mnohém navíc toto téma zůstává svým způsobem uzavřené pro obyčejné smrtelníky. Co se děje za zdmi paláce opravdu přesně nevíme. Obecné pravidlo zní - máte-li se setkat se členem královské rodiny při nějaké slavnostní události, dbetjte klasických pravidel společenského chování a neměli byste se dopustit žádného zásadního faux-pas. Ostatně něco v podobném smyslu se dočtete i na královniných oficiálních stránkách.

Křest princezny Leonore

26. dubna 2014 v 8:40 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Švédský královský dvůr dnes přišel s bližšími informacemi ohledně křtu dcery princezny Madeleine a Chrise O´Neilla, princezny Leonore. Křest proběhne, jak už bylo dříve oznámeno, v den prvního výročí svatby Leonořiných rodičů - 8. června. Celá ceremonie začne v pravé poledne na zámku Drottningholm v tamní královské kapli.

Ptáte se II.

25. dubna 2014 v 14:14 | Ducii |  Ptáte se
Jen jsem zveřejnila odkaz pro Vaše dotazy i na blogu, tak se mi sešla celá řádka dotazů. Zodpovím postupně, protože na některé si toho musím trochu více najít. Koukám, že Vás vážně hodně zajímá ten protokol, asi se tomu budu muset začít věnovat víc. Tyhle otázky si tedy nechávám prozatím nezodpovězené. Teď postupně k tomu zbytku.

Už jen ve státním zájmu

25. dubna 2014 v 9:09 | Soňa |  Dánsko - aktuality
Ačkoliv titulek může znít jako ohlášení závažného politického prohlášení, opak je pravdou. Dostala jsem zajímavé informace z vnitřního prostředí královské rodiny. Částečně díky zaměstnankyním na královském dvoře, částečně z dánského bulvárního tisku, který sice nelze vždy brát jako seriozní informační kanál, ale jak se tak říká, něco na tom bude, když se o tom tolik mluví.

Jde o to, že vztahy v nejužším kruhu královské rodiny procházejí asi nejhorší krizí za poslední období. Problém s málo vřelým vztahem mají korunní princezna Mary a princezna Marie vlastně od počátku. Nedávno se zas na internetu probíral starý problém, že Mary byla nejprve zamilovaná do Joachima, ale protože nebyl volný a navíc Frederick se ukázal být dědicem trůnu, sáhla po něm. Objevila se opět stará fotka s údajným polibkem Joachima a Mary. Dle mého názoru je to šikovně nastavený fotoaparát při taneční otočce. To všechno by se mohlo hodit za hlavu, ale nehodilo. V lednu totiž odcestoval korunní pár s dětmi na dovolenou, kde, jak jste mohli vidět, zachytil Mary v plavkách pohotový turista, také je vyfotil při hře s dětmi a tisku vyzradil dokonce i denní režim vznešených hostů. V té době se měl Frederick účastnit jedné z mnoha povinností, ale protože se dovolenkoval, musel jej zastoupit bratr Joachim a tak to byla rodina prince Joachima, kdo nemohl odjet do Francie na rodinnou slavnost, což se princezny Marie velice dotklo. O návštěvě princezny Marie v rodné zemi údajně královna věděla dlouho dopředu, ale když přišel Frederick s nápadem odjet s ratolestmi k moři, vyhověla jemu a Joachim se musel podřídit. Kdo ví, proč se tak stalo, zdá se, že i královna je konečně citlivou matkou a jelikož se princ Frederick až v poslední době tak trochu dává dohromady z bludného kruhu depresí, chce mu dopřát odpočinek a povyražení, aby se jeho špatný psychický stav neprohluboval. V rodině to ale udělalo zle a nikdo nechce ustoupit. Mary v soukromí hájí manžela, protože je fakt, že na Fredericka jsou během roku kladeny větší nároky, než na jeho mladšího bratra, kterého hlavní pracovní náplní je farmaření v Schackenborgu a vedení zámeckého hotelu. Hotel ovšem ve skutečnosti převzala pod svou správu Marie.

Ptáte se

24. dubna 2014 v 14:25 | Ducii |  Ptáte se
Prostřednictvím facebookových stránek tohoto blogu jsem Vám představila poslední ze svých nápadů na oživení a vylepšení blogu. Je jím rubrika nazvaná "PTÁTE SE". Dost často se stává, že zde někde v komentářích padne otázka mimo téma článku směřující k něčemu, co by klidně vydalo na celý článek. Jednak mi přijde škoda takovou otázku zazdít pouze v komentářích, kde si jí nemusí všimnout každý. Za druhé - ne vždy mám čas ihned odpovědět a ne vždy se logicky k dotazu vrátím, protože na něj prostě zapomenu, nebo už ho v komentářích nedohledám. A proto je tu "ptáte se" - snaha zpřehlednit současnou situaci a dát jí nějaký řád. Formulář pro své dotazy najdete zde. Stačí kliknout na odkaz, zadat svůj dotaz a odeslat. Nesleduji formulář denně, ale jednou za čas se tam podívám a pokusím se odpovědět na Vaše dotazy.

Co stojí za Laurentovou hospitalizací?

24. dubna 2014 v 13:46 | Ducii |  Belgie - aktuality
Dobře... spekulovalo se o tom od začátku, ale téma se nyní otvírá znovu. Jak víte princ Laurent byl nedávno hospitalizován a v rámci léčby byl uveden i do kómatu. Oficiální stanovisko paláce znělo, že se jedná o zápal plic a umělý spánek umožní princi rychlejší regeneraci. Už tehdy si ale vrabci na střeše štěbetali, že za princovou hospitalizací může stát jeho problém s depresemi. Jak to tedy bylo?

Velikonoční peníze

17. dubna 2014 v 10:45 | Ducii |  VB - zajímavosti
Každoroční Královská velikonoční bohoslužba je velkou událostí. A ví o ní asi každý. Málo známým faktem ovšem je událost, která s touto koresponduje a to jsu tzv. velikonoční peníze. V čem to spočívá?