Únor 2014

Leonore Lilian Maria

26. února 2014 v 16:50 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Jak bylo včera ohlášeno švédským královským dvorem, konalo se dnes od tří hodin odpoledne zasedání vlády, během kterého král oznámil jméno a titul novorozené členky královské rodiny. Již včera bylo explicitně řečeno, že se dozvíme i titul, takže se dala vyloučit možnost, že by malá žádný neměla. Proto asi nikoho nepřekvapilo, že bylo oznámeno, že malá holčička je "Její královská výsost princezna Leonor Lilian Maria, vévodkyně Gotlandská". Jisté překvapení s sebou tato informace ale přináší.

Nadace a fondy - část 2.

23. února 2014 v 14:10 | Martina |  VB - zajímavosti
Dnes jsou se svými aktivitami na řadě Britové. Věřte, že tohle je jen pouhý zlomek jejich činnosti.

The Duke of Edinburgh's International Award, www.dofe.cz

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (anglickým názvem The Duke of Edinburgh's International Award, zkráceně DofE Award) je prestižní vzdělávací program, který mladým lidem od 14 do 25 let umožňuje rozvíjet své dovednosti a aktivně využívat volný čas. Program založil v roce 1956 princ Philip, vévoda z Edinburghu společně s německým pedagogem a velkým propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Mount Everestu lordem Huntem. Od té doby se do něj zapojilo na 8 milionů mladých lidí ve více než 140 zemích celého světa. V České republice program běží od roku 1994, kdy ho do českého prostředí přinesla Lady Abrahams, golfová šampiónka z období prvorepublikového Československa.

Tisková konference

22. února 2014 v 9:54 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Ačkoliv porod princezny Madeleine proběhl mimo švédské území, pojí se sním veškeré tradice. Některé jsem zmínila už v předchozím článku - setkání vlády, oslavných 21 salv. Vyřešilo se ovšem i ono tradiční svědectví u porodu, která je potřeba kvůli následnické linii. V případě Madeleine a její novorozené holčičky se svědčení ujali dva lékaři z nemocnice, kde Madeleine rodila. Lékaři byli pověřeni přímo králem a také jemu pak dodají (či v tuto chvíli už asi dodali) své svědectví. V neděli 2. března od dvou odpoledne se bude konat i tradiční Te Deum v královské kapli královského paláce, toho se ovšem ti nejdůležitější asi nezúčastní. Dá se předpokládát, že Chris a dokonce i královna budou tou dobou s nejvyšší pravděpodobností ve Spojených státech.

Madeleine maminkou

21. února 2014 v 11:54 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Den D nadešel o trochu dříve, než bylo plánováno. Madeleine měla rodit 25. února, ale malá "princeznička" se rozhodla podívat na svět o pár dní dříve a nepočkala ani na Estellčiny narozeniny, aby mohly slavit spolu. Dnes ráno tak švédský královský dvůr oznámil, že Madeleine porodila v New Yorku 20. února v 22:41 místního času. Rodit ve Švédsku byla by její dcerka narozená 21. února 4:41 švédského času.

Thajsko na rozcestí?

19. února 2014 v 9:54 | Ducii |  Thajsko - aktuality
Mé politologické srdíčko plesá radostí. Aktuální situace v Thajsku vypadá velmi zajímavě a to, co se bude dít po smrti krále zavání ještě větší nadílkou pro politologický výzkum. V Thajsku se chystají změny, možná palácový převrat či další vojenský puč a to vše zřejmě v brzké době, protože královo zdraví je špatné a den ode dne se zhoršuje.

arcivévodkyně Marie Astrid

17. února 2014 v 14:18 | Ducii |  Lucembursko-životopisy
Arcivévodkyně Marie Astrid Rakouská, rozená princezna Marie Astrid Lucemburská se narodila 17. února 1954 na hradě Betzdorf jakožto nejstarší potomek lucemburského velkovévodského páru: velkovévody Jeana a jeho manželky Joséphine, rozené belgické princezny. Na Betzdorfu se v následujících deseti letech narodili i všichni sourozenci Marie Astrid - současný lucemburský velkovévoda Henri, princ Jean, princezna Margaretha a princ Guillaume.

Cristina vypovídala před soudem

16. února 2014 v 16:05 | Ducii |  Španělsko-aktuality
Není to tak dávno, co se na veřejnost dostali informace o obvinění infantky Cristiny. Ta ovšem bez okolků rohlásila, že k soudu půjde a očistí se tam a tak i soudní přelíčení mohlo proběhnout ještě dříve, než bylo původně v plánu. Před soudem Cristina stanula 8. února na Baleárských ostrovech a vypovídala v kauze Nóos a Aizóon.

Svatba na obzoru

16. února 2014 v 8:54 | Ducii |  Belgie - aktuality
Otom, že se v blízké budoucnosti zasnoubí princ Amedeo, si poslední dobou štěbetali všichni vrabci na střeše. Rok 2014 se považoval za ten rok s velkým R. A konečně včera bylo belgickým palácem oznámeno, že princ Amedeo, syn princezny Astrid, se zasnoubil se svou dlouholetou přítelkyní Elisabettou Marií Rosboch von Wolkenstein. Pozorný divák ovšem mohl odhalit tuto novinu s jistotou už o den dříve, kdy se Amedeo a Lili zúčastnili ve Vatikánu setkání 20 000 snoubenců s papežem.

Svatební zajímavosti: Tři svatby Juana Carlose

11. února 2014 v 15:21 | Ducii |  Španělsko - zajímavosti
Je tu další úterý a s ním třetí perlička z královských svateb. Tentokrát se ze Švédska přesuneme do Španělska. Možná Vás titulek trochu vyděsil a tápete s kým se krom Sofii ještě Juan Carlos oženil. V tom případě Vás uklidním hned v úvodu. Juan Carlos se oženil pouze a jen se Sofií, ale musel tak učinit celkem třikrát. Proč?

Svatební zajímavosti: Co kdyby ukápla slzička...

4. února 2014 v 13:12 | Ducii |  Švédsko - zajímavosti
Prohlíželi jste si svatební fotografie švédského krále Carla Gustafa a Silvie Sommerlath pozorně? A přišlo Vám na nich něco zvláštního? Že ne? Tak se podívejte pořádně a ještě jednou na ty, kde už jsou svoji a mávají šťastně lidu. Pořád nic?