Leden 2014

Sobotní svatba

30. ledna 2014 v 11:20 | Ducii |  Monako-aktuality
V roce 2012 byly oznámeny zásnuby, na počátku roku 2013 přišel na svět první potoměk Sacha. Na konci srpna 2013 se konala v Monaku svatba. Uběhlo mnoho času od prvního civilního sňatku. Již od počátku bylo řečeno, že církevní obřad přijde na řadu. Nejdříve se mluvilo o konci roku 2013, když nic nepřišlo, hovořilo se o lednu 2014. Nakonec volba padla na 1. února 2014.

Svatební zajímavosti: Píseň pro Silvii

28. ledna 2014 v 12:39 | Ducii |  Švédsko - zajímavosti
Jak jsem řekla, tak činím - první z mnoha zajímavostí z královských svateb je tady. Možná si ještě pamatujete, když se vdávala princezna Victorie. Tehdy jí na svatbě zazpívali píseň složenou speciálně pro tuto příležitost "When You Tell the World You´re Mine". Ale věděli jste, že již Silvii Sommerlath byla před její svatbou se švédským králem věnována skladba?

Royal Weddings. Königliche Hochzeiten

28. ledna 2014 v 10:09 | Ducii |  knihy o více monarchiích
Autoři: Friederike Haedecke, Julia Melchior
Nakladatelství: teNeues
Rok vydání: 2008
Počet stran: 167
Jazyk: anglický a německý

Můj názor: Tato dvoujazyčná publikace se věnuje plně královským svatbám. Konkrétně obsahuje tyto: Haakon a Mette-Marit, Carl Gustaf a Silvia, Frederik a Mary, Rainier a Grace, Juan Carlos a Sofia, Felipe a Letizia, Al-Muhtadee Billah a Sarah, Naruhito a Masako, Reza Pahlavi a Soraya, Victoria a Albert, Elizabeth a Philip, Charles a Diana, Beatrix a Claus a Willem-Alexander a Máxima.

Publikace je bohatě doprovázena fotkami a různými zajímavostmi a perličkami, což mi celkem vnuklo nápad začít psát na pokračování seriál "Zajímavosti z královských svateb". Co mi ale trochu vadilo, že autoři nepoužili příliš kvalitní fotografie - v případech, kde jsou fotografie přes dvě strany (tzn. ve velikosti zhruba A3) jde vidět, že jsou rozostřené a není to vždy moc pěkný pohled. Jistě by se daly sehnat kvalitnější velké fotky a nebo by stačilo dát jen ty menší.

The Picture Life of Queen Elizabeth II.

24. ledna 2014 v 10:18 | Ducii |  VB - knihy
Autor: Douglas Liversidge
Nakladatelství: Franklin Watts, Londýn
Rok vydání: 1971
ISBN: 0851664318
Počet stran: 72
K sehnání v ČR: Národní knihovna ČR (absenční výpůjčka)

Můj názor: Jeden z dalších vysloveně archivních kousků, který se dá sehnat v Národní knihovně a tedy by neměl být zároveň pro kohokoliv problém objednat si ho skrz meziknihovní výpůjčku po celé ČR. Jak už název napovídá - kniha je sice v angličtině, ale obsahuje velké množství obrázků, takže i pro neangličtináře jistě nebude nezajímavá.

Dozvídáme se také několik zajímavých faktů - například to, že Alžběta je 6. královnou země. Já osobně mám v hlavě vlastně jen Alžbětu I. a Victorii, takže si musím dohledat, kdo byly vlastně ty další...

Mia Grace Tindall

23. ledna 2014 v 18:22 | Ducii |  VB-aktuality
Neuplynulo mnoho dní od narození nejnovějšího přírůstku do britské královské rodiny a již známe jméno. Dostalo se k nám ale velmi netradičně a neformálně skrz účet na Twitteru novopečeného tatínka, které zde oznámil, že dcerka se jmenuje Mia Grace.

Datum soudu pro Cristinu

18. ledna 2014 v 18:29 | Ducii |  Španělsko-aktuality
Ze Španělska přišla aktualizace v případu obvinění infantky Cristiny. A jelikož celý proces s členkou královské rodiny, dcerou krále může mít nedozírné důsledky pro osud monarchie jako taková, nezbývá než celé dění okolo bedlivě sledovat. A máme štěstí - nemusíme čekat tak dlouho, jak jsme si původně mysleli, na další události.

Holčička pro Zaru

17. ledna 2014 v 13:25 | Ducii |  VB-aktuality
Buckinghamský palác právě oznámil, že Zara dnes v Gloucestershire Royal Hospital porodila holčičku. Holčička váží 7 liber a 12 uncí, což je v přepočtu zhruba 3,52 kilogramů, pokud se mi podařilo vymotat se z těch přepočtů správně:-) Jméno malé holčičky, která jistě bude mít sportovní nadání po rodičích, zatím není známo a bude oznámeno v nejbližších dnech. Můžete tedy tipovat.

The Prince and Princess of Wales

15. ledna 2014 v 16:53 | Ducii |  VB - knihy
Vydavatelství: Norwich : Jarrold and Sons, 1981

Můj názor: To se takhle podaří občas člověku objevit perlu v kupce sena, když si tak náhodou listuje katalogem knihovny a zkouší různá vyhledávací hesla. Přesně tohle byl totiž způsob, jak jsem na tuhle malou brožurku narazila. Je to dost archivní kousek, který byl vydán po svatbě prince Charlese a Diany.

Brožura je rozdělená do dvou. První část (asi 15 stran) se skládá ze svatebních fotografií s popisky. V druhé části se seznamujeme s Charlesem - dočítáme se o jeho vzdělání, zájmech, povinnostech atd. I v druhé části většinu strany vždy zabírají fotografie - některé velmi zajímavé. Osobně mne velmi zaujala fotografie Charlese provozujícího windsurfing. Tu jsem určitě předtím nikde neviděla.

Červnové miminko

14. ledna 2014 v 12:09 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Je to sotva pár minut, co dnes lucemburský velkovévodský dvůr oznámil šťastnou novinu: Princ Félix a princezna Claire očekávají svého prvního potomka. Miminko by se mělo narodit v červnu, což znamená, že Claire musela otěhotnět velmi záhy po svatbě s princem minulý podzim.

K malé americké holčičce švédské princezny Madeleine a potomkovi Zary Phillips, jehož narození by mělo být oznámeno každým dnem, tak letos přibude jedno další královské miminko. Jestl ito bude kluk nebo holčička se nechme překvapit.

Kdo (ne)bude v Soči?

13. ledna 2014 v 14:29 | Ducii |  Aktuality - více zemí
Zimní olympijské hry se blíží. Já se těším na sporty a na Putinovu hysterickou snahu umlčet všechny oponenty režimu a zabránit teroristickým útokům. Osobně si myslím, že se to bez incidentů neobejde. Přemýšlím, jak to bylo kdysi s Čínou - taky se tolik státníků rozhodlo bojkotovat zahajovací ceremoniál? Nemyslím si...Naopak se prali o účast. V Číně jsou asi větší ekonomické zájmy. Proč ale o tomto mluvím - s bojkotem je jasné, že na zahájení olympiády neuvidíme asi ani takové množství členů královských rodin, na jaké jsme zvyklí. I když, někteří přesto dorazí.. a sklízí za to kritiku.