Prosinec 2013

PF 2014

31. prosince 2013 v 14:24 | Ducii
Moji milí čtenáři,

již za pár hodin začne nový rok - rok 2014! V nedávných dnech ale zároveň začal rok č. 7 - ano sedmý rok s blogem o současných monarchiích. A co nás v tomhle sedmém roce čeká? Loňský rok vypadal zpočátku nudně, ale nakonec se celkem vydařil - několikero abdikací, uvedení nových panovníků do funkce. Došlo i k nějakým těm královským svatbám, narozením královských miminek, výročím apod. Co přinese rok 2014, rok sedmý, těžko odhadovat. Jistot máme v tuto chvíli opravdu málo, ale věřím, že stejně jako v roce šestém, 2013, přijde mnoho nyní neočekávaných událostí - smutných i veselých.

Vánoční projev britské královny

31. prosince 2013 v 11:29 | Ducii |  VB-aktuality
Poslední týdny se bulvárem šíří spekulace, že britská královna trpí závažnou chorobou a umírá. Naposled včera se bulvárním tiskem šířila zpráva, že jí údajně zbývá jen šest měsíců života, což prý měla svěřit princi Williamovi. Ať už je pravda jakákoliv, jisté je, že královnina vláda se bezesporu blíží ke svému konci. Otázkou ale zůstává, zda to nutně musí být příští rok, jak hlásá magazín Globe (který mimochodem přišel nyní i s tím, že Kate s Williamem čekají druhého potomka), nebo třeba za deset let...

První vánoční projev krále Willema-Alexandera

31. prosince 2013 v 10:19 | Ducii |  Nizozemsko-aktuality
Vánoční a novoroční projevy... to je každoroční evergreen. Hlavy států bilancují uplynulý rok a předesílají výzvy pro rok nadcházející. V některých podivných zemích jako ta naše pak prezident přijde s projevem na téma "Já, já, já jenom já". V Nizozemském království ale má král, který podobně jako Zeman měl letos svou premiéru, více rozumu a citu a nepřišel s tak sebestředným projevem jako náš prezident. Právě naopak. A jelikož to byl jeho úplně první projev ve funkci - první z celé řady vánočních projevů - pojďme se na něj trochu blíže podívat. O čem vlastně Willem-Alexander hovořil?

Nemoc Mette-Marit

30. prosince 2013 v 18:43 | Ducii |  Norsko-aktuality
Podzim 2013 byl téměř celý provázen nepřítomností norské korunní princezny Mette-Marit. Princezna zmizela z očí veřejnosti a místo ní se vynořil kopec spekulací. Hlavním námětem spekulací se stalo tvrzení, že korunnímu páru už to neklape a Haakon se bude s Mette-Marit rozvádět. To se nepotvrdilo... Vzhledem ke skutečnému důvodu princeznina stažení se je ale otázkou, zda říci, že se to naštěstí či bohužel nepotvrdilo. Důvod byl totiž mnohem závažnější.

Madeleine čeká holčičku

30. prosince 2013 v 17:47 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Jednou z dalších událostí končícího roku 2013 je bezpochyby těhotenství princezny Madeleine. Radostná událost, ke které došlo téměř s jistotou ještě před princezninou svatbou. A zároveň událost, která nás bude provázet jako hlavní událost i počátkem nového roku 2014.

Křest prince George

30. prosince 2013 v 17:19 | Ducii |  VB-aktuality
Zatímco já jsem čerpala nové zážitky v daleké cizině, proběhl v říjnu ve Spojeném království křest malého prince George, syna Catherine a Williama. Krom narození tohoto malého princátka byl jeho křest jistojistě jednou z největších a nejvýznamnějších událostí roku 2013, tudíž stojí za to si ji zpětně připomenout.

I král přiložil ruku k dílu!

21. prosince 2013 v 16:19 | Ducii |  Jordánsko-aktuality
Počátkem tohoto týdne obletěla celý svět fotka z Jordánska, na níž král pomáhá tlačit auto zaváté sněhem, a stala se okamžitě hitem sociálních médií. Možná se ptáte, co dělá sníh v Jordánsku a co tam dělá v prosinci. Ptáte se správně. Průměrná prosincová teplota v Jordánsku je 15 stupňů a letos ještě na počátku prosince šplhaly teploty přes dvacet. Poté ale přišlo prudké ochlazení a minulý týden Jordánsko postihla sněhová bouře a teploty pod bodem mrazu. Zatímco české zprávy se zaměřovaly pouze na Izrael, situace byla kritická i na jiných místech.

Je to chlapeček!

21. prosince 2013 v 15:32 | Ducii |  Monako-aktuality
Ve středu 18. prosince 2013 monacký palác oznámil, že o den dříve se princezna Caroline podruhé v tomto roce stala babičkou, byť pokud si dobře vzpomínám oficiálně těhotenství oznámeno předtím vůbec nebylo. Její dcera, Charlotte Casiraghi, porodila den před středečním oznámením chlapečka.