Říjen 2013

Deset let s princeznou

5. října 2013 v 13:59 | Soňa |  Dánsko - zajímavosti
Oficiálně a úředně to platí sice až od května 2005, ale 8. října 2013 tomu bude právě deset let, kdy vyslovila královna Margrethe II souhlas se sňatkem prince Fredericka a slečny Mary Elizabeth Donaldson. Učinila tak na zasedání vlády dle zákona o nástupnictví z roku 1953.

Mary by si jistě ve svém životě před seznámením s korunním princem Dánska nepředstavovala, že každý její rok "pojede" podle předem pevně stanovaného kalendáře akcí. Samozřejmě se vyskytují během let jiné zahraniční cesty a jiné delegace, které jsou u dvora uvítány, ale v pevných bodech se nám přeleje rok tak nějak rychleji. Nevím, je to můj pocit. Vše začne na Nový rok sérií recepcí ve třech dnech, kdy je ta nejslavnostnější tradiční Nytarskur. To očekáváme celou královskou rodinu ve velkém gala s diadémy. Princezna Mary v Novém roce splní první setkání své nadace Mary Fonden. V únoru se novináři přesunou do švýcarského Verbier na zimní focení a tam také Mary občas oslaví narozeniny. Na jaře má narozeniny zase královna Margrethe a už se netrpělivě očekává, kam se královská rodina rozjede na letní prázdniny. Paparazzi hlídkují, aby přinesli obrázek koupající se Mary, padají ze stromů (to se vážně v minulém roce stalo) u zámku Cayx ve Francii, jen aby zahlédli a vyfotili rodinku na terase u večeře. A koncem léta je to každoroční focení královské rodiny v zahradách zámku Graasten. A máme podzim. Pošmourná Kodaň se osvěžuje jemným aerosolem deště jako marnivá dáma, aby vypadala stále svěže. Místní i turisté využívají v hojnější míře útulné kavárny, kde ti druzí jmenovaní nabírají energii a teplo při prohlídkách turistických cílů. A v této atmosféře dní, které působí, jakoby bylo stále kolem páté odpoledne, se koná také jedna hodně sledovaná akce. Říjnové Otevírání Parlamentu. V centru zájmu novinářských objektivů a módních kritiků byly i letos dvě dámy, korunní princezna Mary a princezna Marie. Nepěkné, málo elegantní modely Marie v minulých letech jsou pryč a tento rok už vyrovnaně konkurovala korunní princezně. Letos čeká ještě Mary a Fredericka cesta do Austrálie a potom už se v atmosféře blížících se vánočních svátků pomalu přeleje starý rok do nového. A je tu zas Nytarskur...a tak stále dokola.

Kdyby měla Mary bilancovat co se jí v roli korunní princezny povedlo, možná by začala rodinným životem. Přivést na svět čtyři zdravé děti, to je úctyhodný výkon a ještě k tomu jako prvního rovnou příštího dědice dánského trůnu, který usedne na trůn možná někdy v polovině 21. století. Princ Christian Valdemar Henri John se narodil 15.října 2005, stejně jako jeho sourozenci v kodaňské nemocnici Ringhospitalet. Po něm přišla na svět 21. dubna 2007 Isabella Henrietta Ingrid Margreth. Mary na to překvapila celý svět, když po tradičním focení na zámku Graasten v roce 2010 oznámila, že očekávají dvojčata. A tak 8.1. 2011 si mohli všichni klidně vydechnout. Mary v pořádku porodila zdravá dvojčátka, jejichž jména zazněla tradičně až při křtu po třech měsících. Chlapec dostal jméno Vincent Frederick Minik Alexandera holčička je Josephine Sophia Ivalo Mathilda.Ač se novináři pídí po podrobnostech intimního života manželů, na veřejnost neprosákl žádný větší skandál. Frederickův pohled možná někdy o trochu déle spočine na pěkné blondýnce, ale vše jsou jen dohady. Obavy veřejnosti se týkají spíš jeho očividně prohlubující se deprese.

V prvních letech života bylo sídlem korunního páru pohodlné křídlo zámku Fredensborg, nazývané Kancléřství, neboli Kancelihuset. Už s dvěma dětmi jim tam ovšem bývalo trochu těsno. Pět let rozsáhlé rekonstrukce kodaňského paláce, jedné ze čtyř budov Amalienborgu nechalo vzniknout nové reprezentativní sídlo budoucího vladaře, palác Frederick VIII. Přilehlá zahrada je spíše městského, než okrasného rázu, v níž rodina využívá prostor pro děti na hraní a místo kde probíhá časté grilování s přáteli.

Po svatebním obřadu se novomanželé nalodili na královskou jachtu Dannebrog a vykonali svou první oficiální cestu celým dánským královstvím. Později, v roce 2005 se už těhotná princezna představila i na Faerských ostrovech, které rovněž náleží k Dánsku. "Mary si bude muset zvykat na dánské podnebí," zavtikoval Frederick a narážel tak na skutečnost, že například na cestě do Gronska po svatbě jim v městečku Manittsog byla předložena místní tradiční pochoutka za syrových ryb. Ostatně bylo toho mnoho, na co si Mary "musela" zvyknout. Australanka zvyklá na žhavá léta a mírné zimy a dlouhé večery se vděčně převlékla do hnědého prošívaného kabátu a fialové šály, když předtím musela vystoupit před Faerčany v jejich místním kroji, který jí ovšem podle zpráv v tisku, velmi slušel.

Od té doby Mary vykonala mnoho mezinárodních návštěv a aktivit přesahující hranice Dánska. Mezi nejzajímavější z prvních let po sňatku patří bezesporu velká událost znovupohřbení císařovna Marie Fedorovny, nebo návštěva dánských vojáků v Afgánistánu v roce 2009, jež podléhala utajení z bezpečnostních důvodů do posledního dne. Patří to mezi její povinnosti stejně jako se účastnit zahraničních delegací v Dánsku. Vždy je to stejné. Dostavit se k vítání na letišti, zúčastnit se uvítacího oběda a poté velké recepce v plné parádě na zámku Fredensborg. Tyto události vyžadují velké roby a diadém. Jen při skutečně vyjmečných příležitostech si však do účesu nasazuje svou "identifikační" korunu, hlavní součást pokladu královny Ingrid, rubínovou soupravu sestávající z tiáry, náhrdelníku, náušnic, náramků a brože. Věnovala jí ji královna Margrethe v předvečer svatebních oslav. Bylo to skutečně velké gesto, nebot královna Ingrid byla její milovaná matka, zatímco na Mary si musela "zvykat". Zaobaleně řečeno se královně hned nelíbila myšlenka, že by manželkou jejího miláčka, korunního prince měla být dívka z lidu. Rubínová souprava je nejen vzpomínkou na její matku, ale má také velmi zajímavou historii, která je sice známá, ale tak krásná, že si ji dovolím v krátkosti připomenout. Ruby parure je totiž na velká gesta jaksi "zvyklá".

Napoleon ji nechal vyrobit pro jinou, rovněž neurozenou dívku. Désirée Clary (1777-1860) byla dcerou obchodníka z Marseille. Napoleon ji sice miloval ale později také opustil kvůli Josefíně. Nezapomněl však na ni. Provdal ji za svého maršála Charlese Jeana-Baptistu Bernadotta a právě ti se stali v roce 1810 švédským králem a královnou. Nádhernou rubínovou soupravu věnoval Désirée právě Napoleon. Říká se, že právě proto, že klenotník neměl k dispozici dostatečně velké kameny, zasadil vždy čtyři menší rubíny k sobě a obklopil je diamanty. Mnohem méně známo je, že tiára, náhrdelník a náušnice pocházejí právě z doby Napoleonovy, ale náramek a brož jsou mladšího data a byly vyrobeny jako doplněk k soupravě. Krásná Désirée již jako královna Desideria věnovala před svou smrtí soupravu své snaše Josefíně, která byla vnučkou právě císařovny Josefíny, tedy její dávné sokyně. Gesto hodné královny. A odtud už vedla cesta do dánského království. Královna Josefína věnovala proslulou Ruby parure soupravu své vnučce Louise, jež se stala v roce 1906 dánskou královnou. (odkaz na film http://www.youtube.com/watch?v=atSTBtKKD60) Mary se v dokumentu vyadřuje s dojetím, že si je vědoma dlouhé a pohnuté historie klenotu a ví, že nosit ji, není jen být "ověšeným vánočním stromečkem", ale váží si toho, že smí pokračovat v linii nositelek dánského dědictví. Pocity, kdy ji měla na sobě poprvé při slavnostní večeři, se dají prý jen těžko vyjádřit.

"K ruce" jí byla jako první dvorní dáma přidělena o generaci starší hraběnka Viktoria Bernstorff-Gyldesteen. Hlavně proto, že dobře hovořila v anglickém jazyce a to Mary usnadnilo zorientovat se v novém životě u dvora. Když byla odejita, na její místo přišly dvě dvorní dámy Maryina věku. Hraběnka Caroline Heering a neurozená Tanja Doky. S nimy už Mary hovořila pouze v dánském jazyce.

Mary se aktivně zapojila do boje proti šikaně nejen ve školním prostředí a zasadila se o lepší integraci přistěhovalců a lidí žijících na okraji společnosti. Ne zřídka sama podotýká, že právě problémy přistěhovalců může ze svého vlastního příběhu sama pochopit dobře, byť se jí dostalo všeobecné podpory a laskavého přijetí.

V září 2007 tedy zakládá Mary Fonden, neboli nadační fond Mary. Díky darům veřejným i soukromým může podporovat tyto skupiny lidí. Hlavní myšlenkou fondu je, že každý má právo stát se členem a přispívat tak k rozvoji společnosti pro ty, kteří jsou společensky izolováni nebo vyloučeni.

Oznámení

1. října 2013 v 13:34 | Ducii
Drazí čtenáři blogu,

již jsem dávala informaci na blogový facebook, ale kdo ho snad nesledujete, tak píši raději i zde. Momentálně pobývám na několik týdnu v Jordánském hášimovském království. Zatím nemám přístup k internetu (jen občas což mi stačí na vyřízení korespondence s domovem apod), proto tento blog pravděpodobně nebude nějakou dobu aktualizován, ale pak se vrátím a v plné síle. Nicméně hledám si nějaký podnájem, kde bych měla i neomezené připojení k internetu a tedy mohla i psát na blog a sledovat dění v královském světě.
A kdo ví, třeba se mi podaří setkat s králem (nebo ho alespoň z dálky vidět) a budu mít pak o čem napsat:-)