Září 2013

Lucemburská svatba - část 2.

21. září 2013 v 21:03 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Dnešní den - 21. září 2013 - byl dnem církevního sňatku prince Félixe a princezny Claire. Hovořit o princezně Claire je vskutku namístě, neboť se Claire stala princeznou již civilním sňatkem. Pro dnešek se svatba přesunula trochu více na jih do Francie, což bylo jistě příjemné všem přítomným, neboť tam bylo určitě tepleji než ve střední Evropě. Dorazilo také mnohem více hostů, než jen nejužší rodina, byť nepřítomnost některých členů širší rodiny rozhodně překvapila mnohé královské pozorovatele... nebo, že by jen nebyli na žádné fotografii?

Lucemburská svatba - část 1.

21. září 2013 v 20:29 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Tento týden byl ve znamení lucemburské velkovévodské svatby. Ženil se velkovévodův druhý syn - Félix a za svou vyvolenou si vybral Claire Lademacher, nynější princeznu Claire. Volba září pro královskou svatbu není ničím neobvyklým. Popravdě se okolo 20. září slaví tolik různých svatebních výročí, že byste je na prstech jedné ruky nespočítali. Tak například: Félixův strýc Guillaume měl civilní sňatek 8. a církevní 24. září, princ Aimone Savojský si bral princeznu Olgu Řeckou při civilním obřadu 16. a při církevním 27. září, řecký král se ženil 18., srbský korunní princ zase 20. a 21. září, rumunská korunní princezna si jako svůj den D vybrala 21. září, ruská velkovévodkyně Maria Vladimirovna si brala pruského prince Franze Wilhelma 22. září, v tentýž den se vdávala belgická princezna Astrid... a to byl jen neúplný výčet zářijových svateb.

Diana (2013)

20. září 2013 v 8:27 | Ducii |  VB - filmy a dokumenty
Anotace: Lady Dianu, princeznu z Walesu, zná téměř každý. Jen málokdo však zná skutečnou Dianu Spencerovou, jen málokdo v ní vidí obyčejnou ženu. Film Diana není klasickým životopisem, zaměřuje se na poslední dva roky jejího života, kdy opustila královskou rodinu a tísnivý život v Buckinghamském paláci. Na roky naplněné novou chutí žít, neúnavnou charitativní prací a milostným vztahem, v jaký už ani nedoufala. Jméno její lásky bude pro mnohé překvapením. Stejně jako vynalézavé triky a převlečení, které musela princezna Diana používat ke schůzkám se svým partnerem mimo dosah štvavých fotografů a ochranky.(oficiální text distributora)


Oslavy ve Švédsku

17. září 2013 v 18:20 | Martina |  Švédsko-aktuality
Letošní rok je pro švédskou královskou rodinu a celé Švédsko vůbec, ve znamení oslav. Princezna Madeleine se vdala a čeká dítě, princ Daniel slaví kulaté narozeniny, a kdo ví, jaká oznámení nás do konce roku čekají od prince Carla Philipa. Událostí roku je však něco jiného. Jeho veličenstvo Král Carl XVI Gustaf po celý rok slaví své 40. výročí na švédském trůnu. 15. září 1973 to je přesné datum, kdy tehdy 27-letý korunní princ Carl Gustaf nastoupil na trůn po smrti svého dědečka krále Gustafa VI. Adolfa a stal se tak nejmladším králem světa. Je zajímavé, že přesně v ten den se narodil princ Daniel, který tedy slaví své 40 narozeniny.

Statistika nuda je... anebo není?

7. září 2013 v 17:46 | Ducii |  Belgie - zajímavosti
Na stránkách královských rodin můžete vždy najít informace o uplynulých akcích. Jeden skvělý blog o belgické královské rodině vždy dělá na konci měsíce souhrn, kdo se čeho zúčastnil a kolik to dává v číslech. Tuším, že se určitě něco takového dá najít i u britské královské rodiny, u jiných jsem zatím na číselná vyjádření jejich činnosti nenarazila. Nicméně pro dnešek zůstaňme u Belgie.

Rozrůstání královské sbírky..trochu jinak

7. září 2013 v 15:11 | Ducii |  Moje královská sbírka
Na dopisy jsem již před delší dobou rezignovala. Není čas. Vždy si říkám, že napíšu a pak zjistím, že již uběhlo několik týdnů a já prostě nenapsala. A tak jsem prošvihla všechny akce svatbou princezny Madeleine počínaje. Od Vánoc jsem myslím poslala jen jeden dopis a to u příležitosti nizozemské intronizace. Rozšířila jsem ale svou sbírku jiným způsobema o kousky, které bych dopisově nikdy nezískala.

Egyptsko-afghánská svatba

6. září 2013 v 18:23 | Ducii |  Aktuality - více zemí
Zatímco situace v Egyptě se den ode dne přiostřuje a vše je nakročeno zpět k vojenskému režimu, proběhla v Turecku velmi zajímavá svatba. Ženil se egyptský korunní princ Muhammad Alí. Za ženu si bral při tradičním muslimském obřadu afghánskou princeznu Noal Záhir.

Hon na tatínka

6. září 2013 v 17:10 | Ducii |  Belgie - aktuality
Delphine Boel se nevzdává a tak se již nějaký ten den bavím karikaturami Pierra Krolla na téma: Delphie Boel, otcovství a Albert II. Nejvíce jsem se asi nasmála u obrázku, kde bývalý král sedí na židli, přichází k němu doktor a v náručí má Delphine s pupeční šňůrou a říká: Gratuluji pane, je to holčička. Belgičané si prostě umí udělat legraci z aktuální kauzy.

Svatební detaily

6. září 2013 v 13:23 | Ducii |  Lucembursko-aktuality
Svatba prince Félixe a Claire Ladermacher se blíží a s tím se na světlo světa dostalo pár podrobností, které nás zajímají.

Otazníky okolo potomka Madeleine a Chrise

5. září 2013 v 17:26 | Ducii |  Švédsko - zajímavosti
Švédská ústava je nekompromisní a taky žalostně neurčitá, takže jen bylo oznámeno těhotenství princezny Madeleine, začalo se množit mnohem více otázek než odpovědí. Švédská ústava konkrétně zákon o následnictví (Švédská ústava se narozdíl od té české skládá ze čtyř dokumentů a Následnický zákon je jedním z nich) praví, že následník trůnu musí být vychováván jako protestant a v rámci království. Co z toho vyplývá?