Červenec 2013

Svatební tiára princezny Madeleine

27. července 2013 v 20:34 | Ducii |  Švédsko - šperky a móda
Princezna Madeleine si pro svou svatbu s Christopherem O´Neillem vybrala sou oblíbenou tiáru tzv. modern fringe tiara, kterou ještě dozdobila květy pomerančovníku. Těžko říci, jak název této diamantové čelenky přeložit hezky česky. Nicméně pro nás je beztak nejdůležitější anglický název, pod nímž se dá tiára běžně dohledat na internetu.

George Alexander Louis

24. července 2013 v 19:39 | Ducii |  VB-aktuality
Buckinghamský palác před pár minutami oznámil, že vévoda a vévodkyně z Cambridge se rozhodli pojmenovat svého novorozeného syna George Alexander Louis. To, na co mnozí sázeli, se tak stalo skutečností a zároveň pěknou sázkou na historii. Prince George z Cambridge sdílí jméno s Alžbětiným otcem a předchůdcem... respektive panovnické jméno, abych byla přesná. Také Alexander bylo hodně tipované jméno v sázkových kancelářích.

Specifický národní den

23. července 2013 v 22:27 | Ducii |  Belgie - abdikace a inaugurace
Po přísaze nového krále Philippa následovalo vystoupení celé královské rodiny na balkóně královského paláce. Jako první se objevili král s královnou. Za chvíli za nimi přišli král Albert a královna Paola. Ti po chvíli poodešli, aby královský pár mohl zamávat spolu se svými dětmi včetně princezny Elizabeth, vévodkyně brabantské. Nakonec se na balkóně objevila celá královská rodina. Na jednom balkóně stáli: královský pár s dětmi, král Albert s královnou Paolou a královna Fabiola. Na druhém balkóně stáli: princ Laurent s Claire a princezna Astrid s Lorenzem.

král Tupou VI.

23. července 2013 v 21:58 | Ducii |  Tonga - životopisy
Tonžský král Tupou VI. celým jménem ʻAhoʻeitu ʻUnuakiʻotonga Tukuʻaho Tupou VI se narodil 12. července 1959 jako třetí a zároveň nejmladší potomek krále Tāufaʻāhau Tupou IV. V letech 1973 až 1977 studoval v Cambridge na The Leys School. Následně vstoupil do armády a v roce 1982 se připojil k námořní službě. Roku 1987 byl povýšen na komandér-poručíka a o rok později absolvoval US Naval War College. V letech 1990 až 1995 působil na lodi VOEA Pangai. Tato doba jeho působení zahrnuje i mírotvorné operace na ostrově Bougainville, kde v té době probíhala občanská válka a boj za nezávislost.

HRH Princ z Cambridge - seznamte se

23. července 2013 v 20:34 | Ducii |  VB-aktuality

Jak se dalo očekávat dle ranních informacích a jak se ukázalo s ohledem na večerní prohlášení Kensingtonského paláce, vévodkyně Catherine s malým princem z Cambridge byli dnes propuštěni z nemocnice. Chvíle, na kterou dny čekala média při pohledu na neměnné dveře. Okolo čtvrt na devět našeho času 23. července 2013 konečně spatřili ten malý uzlíček, který vyvolal eufórii po celém království.

Letní události v Dánsku

23. července 2013 v 20:07 | Soňa |  Dánsko - aktuality
Dánské královské rodině začaly prázdniny už v červnu. Téměř žádné oficiální akce, Mary takřka zmizela z titulních stran časopisů. Fotografové zachytili korunní pár při několika vycházkách v ulicích Kodaně. V jednom případě jela Mary vedle prince Fredericka na kole. V okolí Amalienborgu jsou vidět celkem často. Kdo ví, že by se snad po posledním duchařském extempore báli nocovat na svém letním sídle na zámku Fredensborg? Tolik dopředu zmiňovaný letní přesun do Kancelihusetu na zámku Fredensborg proběhl nakonec v tichosti. Tiskem proběhla jen úsměvná historka, jak se v noci spustilo poplašné zařízení z obytné části užívané rodinnou korunního prince. Přijelo zásahové vozidlo, ale nakonec nebylo koho zatknout. K této události se vyádřil dokonce i dvůr, když prostřednictvím mluvčí uvedl, že událost byla jen planý poplach a že v okamžiku spuštění poplachu Mary ani Frederick na zámku nebyli.

Je to chlapec!

22. července 2013 v 21:53 | Ducii |  VB-aktuality
Catherine, vévodkyně z Cambridge přivedla dnes v 16.24 místního času (17.24 našeho času) na svět malého chlapečka - Jeho královskou výsost prince z Cambridge. Chlapeček váží 8 liber a 6 uncí, což jsou necelá 3,9 kila. Jméno zatím není známo. Mamince i malému princi se daří dobře.

Porod

22. července 2013 v 8:54 | Ducii |  VB-aktuality
Buckinghamský palác před chvílí oznámil, že vévodkyně Catherine byla přijata do porodnice v počátečním stádiu porodu. Miminko už je nyní skutečně a oficiálně na cestě. Narodí se během dneška či zítřka v nemocnici st. Mary. Vévodkyně do nemocnice dorazila autem z Kensingtonského paláce spolu s princem Williamem, který bude po celou dobu po jejím boku.
Dle neoficiálních informací Skynews Kate dorazila do nemocnice brzo ráno po páté hodině místního času.

Inaugurace krále Philippa

21. července 2013 v 12:57 | Ducii |  Belgie - abdikace a inaugurace
Těsně před půl dvanáctou začíná společné zasedání obou komor. Důvodem společného zasedání je přijetí slibu nového krále Philippa. Na začátku tohoto zasedání je přečtena abdikační listina, které byla necelou hodinu předtím podepsána v královském paláci.

Abdikace Alberta II.

21. července 2013 v 11:05 | Ducii |  Belgie - abdikace a inaugurace
Abdikační ceremonie byla naplánována na půl jedenáctou. Zhruba pět minut před tím dorazily do trůnní místnosti členové královské rodiny. Nakonec následoval odstupující král s královnou a za nimi nastupující král s královnou. Zbývaly minuty a vteřiny do momentu, kdy Belgie bude mít de facto nový královský pár.