Červen 2013

Ticho před bouří...

30. června 2013 v 9:47 | Ducii |  Monako-aktuality
... je momentálně ve Spojeném království, kdy brzo vypukne miminkovské šílenství. Vlastně to ale není jen Británie a další země, které mají jako hlavu státu britského panovníka, které se mohou těšit na potomka. Z posledních pozorování je více než jasné, že další miminko přibude v Monaku.

Džetsun Pema

28. června 2013 v 20:48 | Ducii |  Bhútán-životopisy
Džetsun Pema (རྗེ་བཙུན་པདྨ) se narodila 4. června 1990 v Thimphu jako druhý z pěti potomků bhútánského pilota Dhondup Gyaltshena, syna bývalého guvernéra Trashigang, což je provincie na východu království. Její matkou je Sonam Choki, kmotřenka Její královské výsosti prince Namgyela Wangčhuga, což byl polovlastní bratr dědečka současného krále, kterého si Džetsun v roce 2011 vzala za manžela. Není to ale matka, díky níž koluje Džetsun v žilách modrá krev, nýbrž otec, který má příbuzenské vazby na královskou rodinu. Jak již bylo zmíněno - Džetsun pochází z pěti dětí: má dva mladší bratry, jednoho staršího bratra a jednoho mladšího bratra.

emír Tamím bin Hamad Ál Thání

25. června 2013 v 15:01 | Ducii |  Katar - životopisy
Jeho výsost emír šejk Tamím bin Hamad Ál Thání (تميم بن حمد آل ثاني, v češtině se setkáte též s přepisem klanového jména jako Sání) se stal 25. června 2013 v pořadí osmým emírem malého státečku Arabského poloostrova - Kataru, kterému dynastie Ál Thání vládne od roku 1825. Katar měl být součástí federace Spojených arabských emirátů, nakonec si ale spolu s Bahrajnem zachoval samostatnost.

Šejk Tamím pochází z druhého manželství sedmého katarského emíra Hamada bin Chalífa Ál Thání s šejkou Múzou. Má šest vlastních sourozenců - jednoho staršího bratra, tři mladší bratry a 2 mladší sestry. S otcových dalších dvou manželství má dalších sedmnáct sourozenců: 6 bratrů a 11 sester. Na arabské poměry taková normální rodinka.

Katar má nového emíra

25. června 2013 v 13:19 | Ducii |  Katar - aktuality
Když jsem včera psala informace o nejnovějším vývoji v Kataru, tak jsem netušila, že události naberou tak rychlý spád. Člověk je z Evropy zvyklý, že se tu ohlásí úmysl abdikovat k nějakému datu. Jelikož včerejší zprávy byly spíše neoficiální, očekávala jsem totéž: že dnes emír Hamad přijde oznámá, že abdikuje ve prospěch svého syna Tamíma, který byl následníkem trůnu od roku 2003, k určitému dni.

Předání moci

24. června 2013 v 18:13 | Ducii |  Katar - aktuality
Katar patří mezi těch pár zemí na světě, které lze označit jako vládnoucí monarchie, kterým se v některém z budoucích článků hodlám teoreticky věnovat. Pro začátek upřesněme, že vládnoucí monarchie ("ruling monarchy") je taková, kde monarcha má reálnou moc. Je to personalizovaný nedemokratický režim. Z toho důvodu je celkem jasné, že změna na trůnu je mnohem důležitější, než třeba v Nizozemském království nebo jakékoliv jiné evropské monarchii. A právě to se v Kataru chystá.

Skandál okolo otcovství

23. června 2013 v 15:26 | Ducii |  Belgie - aktuality
Belgičané se pro jednou nebaví nad tím, kdy konečně Albert II. uvolní trůn pro svého syna, což měl udělat již dávno. Nebaví se ani finančnímu problémy okolo královny Fabioly. Momentálně je tématem kreslených vtípků chystaný soudní proces, který se královské rodiny přímo dotýká.

Spojené království v očekávání

23. června 2013 v 13:27 | Ducii |  VB-aktuality
Podle posledních zpráv ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je už vše nachystáno na příchod královského potomka, který by se měl v následujících dnech narodit Catherine a Williamovi. Vévodkyně už má podle všeho sbalenou tašku s potřebnými věcmi do nemocnice a zbývá už jen čekat na chvíli, kdy dojde na první porodní bolesti. Všechny přípravy jsou finalizovány.

Svatební dort princezny Viktorie

22. června 2013 v 18:21 | Soňa |  Švédsko-aktuality
Jedenáct pater vysoký svatbení dort byl darem svazu švédských cukrářů. Na jeho výrobu byly použity výhradně organické potraviny. Pokud si dobře pamatuji, tak jahody dokonce z jahodiště královské rodiny. Jahody patří k nejoblíbeněšímu ovoci princezny Viktorie. Podařilo se mi získat mnoho postupů k přípravě, určitě se v něčem bude lišit výsledná chuť, ale i tak je to dort lahodný a není zas tak těžké ho připravit. Řez mého dortu na fotografii nemám, neboť v tom vším zmatku kolem křtin ho číšníci rozkrájeli a rozdali a než jsem se vzpamatovala a vzpomněla si na focení, byl pryč. Budu ho připravovat znovu v červenci...ale to už bude k tomuto článku pasé, leda že bychom si sdělily své dojmy z jeho přípravy. Ať je to jak je to, pokud budete dodržovat tento postup, můžete si lehce představit, jak asi chutnal novomanželům a na čem si pochutnali hosté.

Svatební hostina: Menu

9. června 2013 v 20:21 | Soňa |  Švédsko-aktuality
Do paláce nás tentokrát nepustili, ale pro obrázek, na čem si vzácní hosté pochutnávali, předkládám menu, které již v časných ranních hodinách bylo možné najít na internetu. Tvůrcem, umělcem mezi kuchaři je i tentokrát, stejně jako na svatbě korunní princezny Viktorie, Stefano Catenacci. Ve Stockoholmu je možné si na jeho dobroty zajít do jeho restaurace Operakällaren.

Šťastný začátek pro princeznu Madeleine - část třetí

9. června 2013 v 20:16 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Poté, co skončil obřad, bylo vystřeleno slavnostních 21 salv na počest princezniny svatby. Zdaleka to ovšem nebyl konec všeho. Pár si zřejmě trochu oddychl, zatímco nám televize nabízela opakované záběry, a poté se před šestou hodinou vydal na cestu Stockholmem v otevřeném kočáru.