Abdikace královny Beatrix

30. dubna 2013 v 10:27 | Ducii |  Nizozemsko-abdikace a korunovace
Krátce po deváté hodině začalo živě vysílat několik přenosů z Nizozemí. Hodinu a půl před objevením se princezny Beatrix a krále Willema-Alexandera na balkóně čekaly už pod královským palácem v Amsterdamu tisíce lidí. Všichni na sobě měli nějaký ten kus oblečení oranžovým. Především oranžové čepice mnohým zářily na hlavách. Podobně nad jejich hlavami zářilo slunce - počasí se vydařilo na tento slavnostní den. Vlaječky, oranžové šály a koruny na hlavách též byly nezbytným doplňkem mnoha přítomných. V davu bylo možné zahlédnout i nějaké argentinské vlajky.

Drtivá většina Nizozemců se na tento velký den těšila. Rozhodně ale ne všichni. V Amsterdamu bylo nahlášeno minimálně šest protimonarchistických pochodů. Zvýšena byla samozřejmě i bezpečnost - všichni máme v živé paměti pokud ne rozsáhlé protesty během intronizace královny Beatrix, tak pokus o atentát na královskou rodinu před několika lety během Dne královny.
Před půl desátou začali dorážet první hosté na abdikaci. No hosté... Vlastně celkem významní státní činitelé, kteří by měli být svědky celé události a následně stvrdit abdikační listinu svými podpisy. Jak se blížila desátá, rostl také počet diváků u internetu a televize (ty počty Vám dávám do obrázků schválne pro ilustraci, kolik lidí ze zahraničí sledovalo události - youtube totiž není dostupný pro Nizozemce a Němce).
V paláci již bylo přítomno i mnoho dalších hostů abdikace - konkrétně skrz okna bylo možné zahlédnout členy královské rodiny, kteří sledovali kolik lidí se sešlo dole a co se děje. Zvědavost není výsadnou pouze nás "obyčejných lidí".
Asi minutu po desáté přichází do sálu, kde proběhne abdikace královská rodina. V čele s Beatrix, následuje Willem-Alexander s Maximou a jejich dětmi a za nimi zbytek královské rodiny. Všichni si podali ruku s každým přítomným svědkem. A že jich nebylo málo.
Následně všichni usedli ke stolu. Kráovna pronesla krátkou řeč o tom, že předává trůn do rukou svého syna. Došlo k přečtení abdikační listiny. A poté již k podpisu. Někdy okolo 10:05 se Willem-Alexander stal králem! Po jeho podpisu následoval podpis Maximy a podpisy dalších přítomných.
S podpisem abdikační listiny došlo hned k několika změnám: Willem-Alexander se stal králem, Máxima královnou, Catharina-Amalia korunní princeznou a Beatrix princeznou. Král a královna mají od nynějška nárok na titul "Jejich Veličenstva". Ovšem Willem-Alexander se nechal nedávno slyšet, že bude rád, když mu budou lidé říkat tak, jak jim to bude záhodno a přirozené. Neodšlo ale pouze k těmto změnám v titulech. Došlo také ve změnám ohledně složení královského Domu. Z něj byly momentem podpisu abdikační listiny vyloučeni protomci princezny Margriet.
Všemi oblíbená "Trix" již není královnou...
Listinu v oranžových deskách s královským erbem podepsali všichni členové vlády, zplnomocnění ministři karibských států, které mají vazby na Nizozemsko a další. Podepisování trvalo celkem dlouho. Nakonec podepsal i ředitel královniny kanceláře, který předtím abdikační listinu přečetl nahlas.
Po všech podpisech byla abdikační listina opět předložena královně, aby ji zkontrolovala. Následovalo předání do rukou Willema-Alexandera a Máximy. V 10.15 došlo k prohlášení o ukončení abdikačního aktu.
Ať žije král Willem-Alexander!!!
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama