Leden 2013

A po intronizaci?

31. ledna 2013 v 18:59 | Ducii |  Nizozemsko-abdikace a korunovace
Základní obrysy abdikace a následné intronizaci, které nás v Nizozemsku čekají jsme si načrtli a historicky podkreslili v předchozím článku. Jaké tituly ponese kdo, jak bude vypadat následnictví a kdy se bude slavit Den krále už také víte. Přesto je několik věcí, které zbývá sdělit ohledně toho, co se bude dít až bude slavnostní den (mimochodem úterý) za námi.

Abdikace a inaugurace: základní informace

30. ledna 2013 v 19:41 | Ducii |  Nizozemsko-abdikace a korunovace
Konkrétní průběh abdikace královny Beatrix a inaugurace krále Willema-Alexandera bude znám z průbehu následujících týdnu. Již nyní je ale možné načrtnout hrubé rysy toho, jak bude probíhat 30. duben 2013.

Změny v titulech

29. ledna 2013 v 20:30 | Ducii |  Nizozemsko-abdikace a korunovace
Jedna ze základních věcí, která se abdikací nizozemské královny Beatrix změní jsou královské tituly a oslovení. Začněme si pomalu zvykat. Spolu s nimi se samozřejmě změní i nástupnictví a složení královského domu.

Královna Beatrix přestane být po své abdikaci Jejím Veličenstvem a královnou. To mi přijde jako velice překvapivé, protože jsem si myslela, že titul jí zůstane jenom se lehce obmění, podobně jako třeba u belgické královny Fabioly, kde došlo k některým nepatrným (pro laické oko) změnám. Podobně bývalý též abdikující velkovévoda lucemburský je stále velkovévodou. Ne tak Beatrix. Od své abdikace bude "pouze" Její královskou výsostí princeznou Beatrix Nizozemskou. Ztratí veškeré funkce - nejen tu královskou, ale i další, které jsou s výkonem královské funkce spojeny - např. předsedání Státní rady.

Den krále nahradí den královny

29. ledna 2013 v 18:47 | Ducii |  Nizozemsko-abdikace a korunovace
Abdikace královny Beatrix s sebou přinese mnoho změn. Postupně Vás s nimi budu seznamovat. Jedná se o výkon různých funkcí, tituly, nové bydliště krále a královny, průběh abdikace a inaugurace a spoustu dalšího. O nic rozhodně nepřijdete. Jako první jsem si pro Vás připravila informace ohledně každoročních Oslav Dne královny. Je jasné, že zde musí automaticky dojít ke změnám.

Královna oznámila abdikaci

29. ledna 2013 v 18:16 | Ducii |  Nizozemsko-abdikace a korunovace
Nizozemská královna Beatrix včera ve svém projevu k národu, který přenášelo rádio a televize oznámila, že se hodlá vzdát trůnu ve prospěch syna Willema-Alexandera. Stane se tak 30. dubna 2013 v den výročí nástupu na trůn královny Beatrix. Ta tak odstoupí v den svého 33. výročí, což tedy znamená, že bude královnou o rok déle než byla její matka - královna Juliana, která abdikovala ve prospěch své dcery po 32 letech vlády.

Norský trůn

27. ledna 2013 v 17:55 | Ducii |  Norsko - zajímavosti
Je tomu už dávno, co jsem napsala první článek, na téma trůn. Tehdy jsem se věnovala tomu anglickému a ještě stále Vám dlužím zajímavé pokračování. V plánu mám také článek o jednom z neméně zajímavých a legendami opředených trůnů - trůnu Pavím, ať už tom mýtickém, tak tom Pahlavském. Pro dnešek jsem si připravila ovšem něco méně známého. Příběh trůnu norského.

Příběh princezny Mišáil

27. ledna 2013 v 16:00 | Ducii |  SA - zajímavosti
Životní příběh princezny Mišáil (مشاعل), či spíše jeho konec, patří mezi jedny z nejznámějších a nejtragičtějších příběhů orientálních princezen z oblasti Středního Východu. A že jste o něm ještě nikde nikdy neslyšeli? V tom případě je více než žádoucí Vaši neznalost napravit.

Šejk Mohammad bin Rašíd Al-Maktúm

26. ledna 2013 v 14:03 | Ducii |  SAE - životopisy
Jeho jasnost šejk Mohammad bin Rašíd Al-Maktúm se narodil 22 července 1949 jako třetí syn šejka Rašída bin Sacida Al-Maktúma. Od svých čtyř let se začal vzdělávat v arabštině a islámském náboženství. Až do roku 1955 byl vzděláván soukromě, následně nastoupil na školu Al-Ahmadija. V deseti letech se přesunul na Al-Šábskou školu, aby ji po dvou letech opustil a nastoupil na Dubajskou střední školu. V roce 1966 byl spolu se svým bratrancem poslán do Spojného království Velké Británie a Severního Irska na jazykovou školu Bell Educational Trust.

Kontroverze okolo královny Fabioly

26. ledna 2013 v 13:44 | Ducii |  Belgie - aktuality
Posledních několik dní rezonuje Belgickým královstvím jedno velké téma, které se neustále omýlá. Tím tématem je v roce 2012 založený fond královny Fabioly. Královna měla v úmyslu ze svých prostředků financovat mladou generaci svých španělských příbuzných, jenže kritika se na ní snesla kvůli tomu, že by to znamenalo vyhnutí se 70% dani z dědictví.

Česko čeká královská návštěva

23. ledna 2013 v 20:27 | Ducii |  VB-aktuality
Česká tisková agentura dnes přišla s oznámením, že Českou republiku navštíví v březnu 2013 britský princ Edward, nejmladší syn královny Alžběty II., s manželkou, princeznou Sofií. Informaci ČTK předalo velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Pravděpodobně pár čeká delší cesta po střední a východní Evropě, neboť podle mých informací se v březnu chystají také do Bulharska.