Prosinec 2012

Arcivévodská svatba v Nancy

31. prosince 2012 v 20:30 | Ducii |  Habsburg - aktuality
Ještě než skončil rok 2012, konala se poslední významnější královská událost tohoto roku. Arcivévoda Christopher si bral za ženu svou vyvolenou Adélaide Drape-Frisch. Byla to vlastně tak trochu třetí letošní lucemburská svatba, neboť ženich je spřízněn přes matku s lucemburskou velkovévodskou rodinou. Tomu odpovídal i seznam hostů, kterých bylo okolo 800. Zahlédnout bylo možné velkovévodu Jeana, velkovévodský pár, dědičný velkovévodský pár, prince Félixe s Claire, prince Louise s rodinou, princeznu Alexandru a prince Sébastiena. Nechyběl ani princ Guillaume s rodinou a princezna Margaretha s celou svojí lichtenštejnskou rodinou. Mezi hosty zazářila také celá plejáda Habsburků: především pak sestra ženich, vévodkyně Marie-Christine de Limburg-Stirum s rodinou, nechyběli ani čerství novomanželé arcivévoda Imre a arcivévodkyně Kathleen.

Co nás čeká... a nemine?

31. prosince 2012 v 17:24 | Ducii
Rok se s rokem sešel. Opět. Konec světa jsme přežili a tak zbývají poslední hodiny do doby, než začně rok nový - rok 2013. Co nám přinese?
Přiznávám, že letošní rok byl z mé strany trochu blogově slabší, neboť jsem měla spoustu učení. Obzvláště proto bych chtěla o to více poděkovat všem, kteří nějak přispěli - i kdyby jenom jedním článkem či krátkým příspěvkem do královského týdeníku, který ale ovšem kvůli nezájmu se zapojit dlouho nevydržel. A samozřejmě děkuji všem čtenářům, že sem i přes menší četnost příspěvků stále chodí. Bez nich by tento blog nemohl před dvěma dny oslavit své páté - ano už páté - narozeniny. Nyní začíná rok šestý a co nás v něm čeká?

Stěhování na Fredensborg

31. prosince 2012 v 16:52 | Soňa |  Dánsko - aktuality
Ačkoliv jsou takovýchto titulů nyní plné noviny, neznamená to ani v nejmenším, že by se korunnímu páru Dánska omrzel jejich, zatím ještě nový byt v hlavním městě, v jednom z paláců Amalienborgu. A taky se nestěhují nyní, ale velký přesun se plánuje na dobu kolem 16. dubna, kdy slaví narozeniny královna Margrethe II a také ona v tuto dobu již obývá letní byt na Fredensborgu. Mary a Frederick se tak vracejí na svou první adresu. Možná se jim stýskalo, protože oba dva mají rádi přírodu a svobodný pohyb v ní, což rušná Kodaň neumožňovala. Návštěvníci Fredensborgu se těší, že zas budou moci vidět téměř denně princeznu Mary, jak běhá parkem pro zlepšení své kondice. Zatím v Amalienborgu si tak mohla pomoct jen v tělocvičnách v suterénu.


Veselé Vánoce

23. prosince 2012 v 20:45 | Ducii
Vážení čtenáři blogu,

přeji Vám všem klidné prožití Vánočních svátků, královsky bohatého Ježíška a také vše nejlepší do nového roku 2013, hodně úspěchů a štěstí. Nechť nás čeká spoustu královských událostí.

A jako dárek k Vánocům pro Vás mám nový vzhled pro rok 2013, tak doufám, že se Vám líbí!


Vaše Ducii

Datum stanoveno

23. prosince 2012 v 12:39 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Švédský královský dvůr si pro nás připravil několik vánočních dárečků. Jednak jsou to překrásné vánoční fotografie princezny Estelle skrz které poslal své vánoční pozdravy korunní pár z Hagského paláce. Jednak je to oznámení datumu svatby princezny Madeleine, které vyšlo na světlo světa před pár minutami.

Historická účast

22. prosince 2012 v 19:16 | Ducii |  VB-aktuality
Tento týden došlo ve Spojeném království k historickému okamžiku - královna Alžběta II. se poprvé ve své dlouhé šedesátileté vládě zúčastnila zasedání vlády. Není divu, že této události byla věnována velká pozornost. Tato premiérová účast byla jednou z dalších akcí v rámci letošních oslav diamantového výročí vlády. A královna rozhodně neodešla ze zasedání s prázdnou - dostala dárek větší než Spojené království.

Manželky arabských panovníků: Cherchez la femme

22. prosince 2012 v 10:59 | Ducii |  Zajímavosti
Když se řekne arabský svět či islám, každý si ihned mylně představí ženu v nerovnoprávném postavení, zavřenou doma, bitou a další negativní konotace. Skutečnost ale leží někde jinde. Mnoho manželek panovníků arabského světa to ostatně dokazuje. Probořily tabu, objevují se po boku svých manželů, působí na poli boje za emancipaci žen. Jak se říká: Za vším hledej ženu. Představme si krátce některé z nich:

Předávání Nobelových cen

22. prosince 2012 v 10:53 | Martina |  Švédsko-aktuality
V momentě, kdy jsem žádala Ducii, zda můžu napsat článek o Nobelových cenám mě ani nenapadlo, že se jedná o docela komplikovanou záležitost. Tak tedy od začátku, trocha historie snad neuškodí:-)

Nobelovy ceny byly poprvé uděleny v roce 1901 na základě poslední vůle švédského vědce a průmyslníka Alfreda Nobela. Alfred Nobel určil, že jeho ceny mají být každoročně udělovány jedincům za jejich vynikající činy v pěti oblastech lidské činnosti a to ve fyzice, chemii, fyziologii či lékařství, literatuře a míru. Z různých, zejména z ekonomických důvodů nebylo možné toto přání splnit. V roce 1968 došlo k rozšíření Nobelových cen o cenu za ekonomii, kterou založila Švédská národní banka na památku právě Alfreda Nobela. Vzhledem k tomu, že ji sám Nobel nezmínil ve své závěti, tak fakticky mezi Nobelovy ceny nepatří, ale je s nimi předávána a prakticky nikdo to neřeší.

Dánský nabitý program

17. prosince 2012 v 22:16 | Martina |  Dánsko - aktuality
Kalendář dánské královské rodiny od listopadu tohoto roku jasně ukázal jak dokonale spolu její jednotliví členové spolupracují. Od 1. listopadu se v oficiálních závazcích pravidelně střídají tak, že kalendář je (vypadá?) nabitý k prasknutí. Myslím, že zejména Frederik (v tomto období!) z tohoto systému velmi těží:)

Claire Ladermacher

14. prosince 2012 v 18:18 | Ducii |  Lucembursko-životopisy
Claire Margareta Lademacher se narodila 21. března 1985 ve Filderstadtu v Německu Hartmutovi a Gabriele Ladermacherovým. Má staršího bratra Felixe. Dětství spolu s rodiči a bratrem strávila Usingenu, přičemž ve svých jedenácti letech se odstěhovala s rodinou z Německa do Spojených států amerických. Špatně si rodina rozhodně nežila. Během Clairina dospívání získal její otec poctivou prací ohromné jmění, které se odhaduje na 600 milionů eur.