Říjen 2012

Slovenská návštěva v Dánsku

30. října 2012 v 20:23 | Martina |  Dánsko - aktuality

Po minulém týdnu, který svým programem připomínal podzimní prázdniny a lucemburské svatbě, které se zúčastnil královský a korunní pár se vše v dánské královské rodině pomalu, ale jistě vrací do normálních pracovních kolejí. Nejprve však jedna nepříjemná zpráva. V pondělí resp. v úterý proběhla tiskem zpráva, že korunní princezna měla autonehodu. Naštěstí se hned ukázalo, že se nejedná o nic vážného a že se hlavně nikomu nic nestalo. A o co vlastně šlo? Korunní princezna Mary svým autem, ve kterém s ní byli Christian a Isabella "strčila" do cyklistky, která vjížděla na silnici a Mary si jí (pravděpodobně z důvodu mrtvého úhlu) nevšimla. V Dánsku z toho nebylo žádné haló, nikomu se nic nestalo, Mary nebyla pod vlivem alkoholu a po nehodě neodjela. Naopak. Po nárazu vyskočila z auta a o cyklistku se postarala jako každý normální občan.

Poděkování

28. října 2012 v 17:45 | Ducii
Milí čtenáři blogu,

jistě jste zde v menu či na blogovém facebooku zaznamenali konání soutěže Blog roku 2012 na doméně blog.cz. Předně bych chtěla poděkovat těm, kteří mě nominovali do jedné z patnácti kategorií a to konkrétně v případě blogu monarchie.blog.cz do kategorie Politika a společnost.

Monacký knížecí pár na cestách

28. října 2012 v 15:07 | Ducii |  Monako-aktuality
Několik posledních dní bylo pro knížete Alberta II. a jeho ženu, kněžnu Charlene, ve znamení cest. Nejprve zamířili na sever od nás do Litvy. Oficiální dvoudenní návštěvu zde zahájili v pondělí 15. řijna. Při příjezdu je přivítala prezidentka země.
Kníže během své návštěvy Litvy prohlásil, že by rád zemi poznal lépe a hlouběji a navázal užší vztahy. Řeči to jistě nebyly plané, protože obě země navázaly diplomatické styky teprve v loňském roce a jejich vztahy tedy jistě nejsou příliš hluboké. S prezidentkou Daliou Grybauskaite hovořil kníže mimo jiné o enviromentálních otázkách a jaderné bezpečnosti. Zatímco kníže hovořil s prezidentkou, jeho ministr zahraničních věcí se bavil se svým litevským protějškem o otázkách spojených se Spojenými národy a Evropskou unií.

Svatební zvony na doslech

25. října 2012 v 20:14 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Sotva ani nestihly doznít pocity z jedné královské svatby a už se chystá další. Rozhodně méně významná z hlediska nástupnictví, ale pro mnohé mnohem zajímavější z hlediska země. Dnes totiž přišla zpráva z jedné severské monarchie. Ze Švédska. Nebylo to úplně překvapení, neboť během noci s tím vyrukovaly švédské bulváry - Expressen a Aftonbaldet. V časných ranních hodinách o tom informoval švédský týdeník Svensk Damtidning na svých webových stránkách s komentářem, že královský dvůr se k tomu hodlá vyjádřit ráno.

Lucemburská velkovévodská svatba - část 2.

20. října 2012 v 16:32 | Ducii |  svatba Guillaume a Stéphanie
Probudili jsme se do sobotního rána dne 20. října 2012. Někteří dříve, někteří později, kdo ale vstával zaručeně brzo jsou všichni hosté pozvaní na dnešní církevní sňatek. Zatímco já usedala po snídani k počítači, drtivá většina z nich již byla v kostele a začínaly přicházet známé královské tváře. Zahlédnout mezi prvními bylo možné třeba švédského prince Carla Phillipa s norskou princeznou Marthou Louise. Dvojice přinejmenším zvláštní, neboť Martha Louise měla dorazit na svatbu spolu s manželem. A tak drby v Norsku o krizi páru pokračují dál, ale rozhodně nejsou tématem tohoto článku.

Lucemburská velkovévodská svatba - část 1.

20. října 2012 v 15:36 | Ducii |  svatba Guillaume a Stéphanie
Píše se pátek 19. října 2012. Pro mnohé den jako každý jiný, pátek - začátek víkendu, konec pracovního dne. Pro jiné snad o trochu významější den proto, že třeba slaví narozeniny nebo svátek. Pro jednu malou zemi ale začátek jedné z největších událostí národního charakteru posledních třiceti let. Právě 19. říjen 2012 se stal dnem, kdy si princ Guilluame de Nassau, dědičný luceburský velkovévoda, a Stéphanie de Lannoy, belgická komtesa, řeknou své civilní ano. Ale vezměme to postupně.

Poslední hodiny do svatby

18. října 2012 v 22:24 | Ducii |  svatba Guillaume a Stéphanie
Je to až neuvěřitelné, ale již zítra nás čeká královská respektive velkovévodská svatba, či pro úplnou přesnost její civilní část. Při této příležitosti dnes dlouholetý lucemburský premiér Jean Claude Juncker pronesl v národní televizi řeč. Svůj projev zahájil následujícími výstižnými slovy: " Lidé žijou životy. A podobně i národy. Příležitostně - avšak ne příliš často - se životy lidí a národů zkříží. Právě prožíváme takovou chvíli v Lucembursku." Dále pak pokračoval vysvětlováním toho, proč je svatba důležitá pro všechny Lucemburčany, ne jen pro ty dvě individua, která se sobě zaslíbí po zbytek života. "Oslavováním dědičného velkovévody a jeho budoucí manželky oslavujeme také sami sebe." Nakonec celý projev zakončil slovy: "Ať žije náš nový dědičný velkovévodský pár! Ať žije naše velkovévodská rodina! Ať žije náš národ."

Týden v Dánsku

15. října 2012 v 19:51 | Martina |  Dánsko - aktuality
V pondělí 08. října odletěla korunní princezna Mary na svou dvoudenní návštěvu Ruska konkrétně do města Petrohrad. Úkolem korunní princezny zde bylo otevřít výstavu "The Wild Swans" v muzeu Hermitage, která ukazuje kostýmy, které vytvořila královna Margrethe II pro film stejného názvu. Později večer se Mary zúčastnila recepce v hotelu Grand Europa, kde se setkala se zástupci dánských obchodníků a jejich ruských klientů.
Její manžel korunní princ Frederik se zatím v Dánsku zúčastnil slavnostní večeře v rámci summitu "Global Green Growth 2012", který se konal v dánském národním muzeu.

Final Countdown

14. října 2012 v 17:21 | Ducii |  svatba Guillaume a Stéphanie
Do Lucemburské velkovévodské svatby zbývá pár dní. Bude to poslední svatba přímého dědice trůnu na delší dobu, proto bychom si ji měli patřičně užít. S blížícím se dnem D přišlo mnoho dalších novinek a informací ohledně svatby:

Svatební hosté

11. října 2012 v 11:32 | Ducii |  svatba Guillaume a Stéphanie
Čtvrtá významnější svatba ve velkovévodské rodině od roku 1900 se blíží. A s ní přibývají potvrzený jména na seznam hostů. Jako první se kdysi tiskem mihli vévoda a vévodkyně z Cambridge, jenže ti pak svoji účast někdy v srpnu zrušili. Nebo snad nikdy neměli přijet a jen to konečně bylo dementováno? Buď jak buď, tito dva nepřijedou, ale přijedou jiní...