Září 2012

The Saudi Royal Family (2002)

29. září 2012 v 17:52 | Ducii |  SA - filmy a dokumenty
Jelikož jsem si trestuhodně vědoma, že pořád zanedbávám monarchie, které mne fascinují nejvíce (ale čtenáře tohoto blogu asi nejméně) dovoluji si upozornit alespoň na jeden zajímavý dokument s názvem The Saudi Royal Family (Královská rodina As-Saúdů), na který jsem nedávno narazila. Dokument je zhruba 10 let starý, ale i tak neztrácí na zajímavosti. Naopak.

3 týdny do svatby

27. září 2012 v 9:47 | Ducii |  svatba Guillaume a Stéphanie
Lucemburské velkovévodství v posledních několika dnech žije blížící se svatbou dědičného velkovévody Guillauma a jeho nevěsty komtesy Stéphanie de Lannoy. Zatímco v prvních týdnech po oznámení zasnoubení nebylo mnoho informací, nyní jich je dostatek k programu, monogramu apod.

Monogram
Včera byl zveřejněn společný monogram, který bude pár používat. Pod korunkou můžeme vidět elegantně propletená písmena G a S. Monogram působí velice pěkně, snad by si ani Guillaume nemohl vzít nikoho z jménem nezačínajícím na S, jak přirozeně spojení obou písmen vypadá. Zatímco G je vykresleno modrou barvou, S ho doplňuje v oranžové. Obojí jsou to barvy nasavského rodu. Samotný Stéphaniin monogram zatím ještě zveřejněn nebyl, ale dá se předpokládat, že tak bude v blízké době učiněno a že tento monogram bude dost podobný tomu společnému - akorát tam nebude to G. Také si myslím, že ono samotné S bude modré.

Brunejská svatba

26. září 2012 v 17:33 | Ducii |  Brunej-aktuality
Kupodivu i česká média zaznamenala událost, která by ale jinak snad zapadla naprosto nepovšimnuta. Snad kvůli vynaloženým financím zaujala i české novináře. Tou událostí byla svatba v rodině brunejského sultána, jež se konala ve čtvrtek 20. září a v neděli 23. září. Současný brunejský sultán Hassan Al-Bolqija vdával pátou ze svých sedmi dcer dvaatřicetiletou princeznu Hafizu. Jejím manželem se stal o tři roky mladší Muhammad Ruzaini, který pracuje ve vládních službách stejně jako nevěsta.

Přiznám se, že ze všech těch ceremonií, které svatbu provázely nejsem úplně moudrá. Jiná kultura, jiné zvyky. K samotnému oficiálnímu svazku došlo ve čtvrtek, kdy byla podepsána manželská smlouva. Ten den se konalo také něco, co bych přeložila jako prášková ceremonie. Je to tradice, kdy členové královské rodiny žehnají páru za pomoci sedmi druhů různých prášků či rozmělněné pasty (viz video výše). Ostatně křesťanské monarchie taky často mají nejprve civilní a poté náboženský sňatek. Ten v tomto případě připadl na neděli 23. září. Na oslavu sňatku sultánovy dcery bylo pozváno na 3000 hostů včetně některých státníků z okolních zemí.

Královský týdeník č.5

26. září 2012 v 13:40 | Ducii a spol. |  Královský týdeník

Arabský svět

V neděli 16. září vykonala jordánská královna Ránijá neočekávanou návštěvu dívčích škol Um Al Summaq Al Shamali a Khalda. Obě návštěvy byly součástí královniny snahy zmapovat vzdělávací proces v království na začátku nového školního roku. V obou školách byla královna přijata nadšenými studentkami, navštívila jejich třídy a bavila se s nimi o jejich problémech. V první škole se zapojila také do ranního "ceremoniálu" vyvěšování jordánské vlajky. Na závěr královna v projevu prohlásila, že všem přeje úspěšný školní rok a sdělila všem také pozdravy od krále, který, jak víme, je nyní plně zaneprázdněn situací v regionu.

Nejen o cestě do Brazílie

21. září 2012 v 10:14 | Soňa |  Dánsko - aktuality
Korunní pár Dánska se opět vypravil po delší době na cesty. Tentokrát byli vysláni především podpořit obchodní a kulturní záměry království. Hodně o tom vypovídá jejich oficiální program. Od 16. září do 21. září, kdy jejich cesta končí, navštíví města Sao Paulo, Rio de Janeiro a Belo Horizonte. Zatímco korunní princ Frederick se při mnoha jednáních zaměří na rozvoj dánských možností spolupráce s Brazílií v ropném a plynárenském průmyslu, bude korunní princezna Mary směřovat svůj program spíše na oblast spolupráce v cestovním ruchu, zdravotnictví, vzdělávání a vůbec v dalších tvůrčích činnostech.

Královský týdeník č.4

17. září 2012 v 14:04 | Ducii a spol. |  Královský týdeník

Arabský svět

Začátkem týdne zahájili nový akademický rok na univerzitách také v Spojených arabských emirátech. Přítomen zahájení ve škole Al-Watan byl dubajský vládce, víceprezident a premiér emirátů v jedné osobě, Mohammad bin Rašíd Al Maktúm. Po hymně a úvodním projevu ředitelky školy si mohl šejk popovídat se studenty, jejich rodiči i personálem školy. Během těchto rozhovorů s mladými lidmi šejk zdůraznil, že právě oni jsou budoucnost, a proto by měli pilně studovat, jelikož oni budou hýbat v budoucnu dějinami země. Krom jiných státních úředníků doprovázel šejka jeho nejstraší syn, korunní princ Dubaje "Fazza".

To v Jordánsku byly na programu týdne vesměs stále stejná témata. Mezi ty dvě hlavní patří blížící se předčasné parlamentní volby a situace v Sýrii. Již v neděli přijal jordánský král pákistánského vojenského leteckého velitele, s nímž hovořil o pákinstánsko-jordánských vojenských vztazích a jiných oblastech společných zájmů. Téhož dne dorazil do Jordánského hášimovského království také tým expertů z Evropské unie, aby monitorovali průběh blížících se parlamentních voleb, k nimž je v tuto chvíli zaregistrováno přes 1,5 milionu voličů. Experti pobydou v zemi několik dní, během nichž se sejdou s různými zástupci státního i nestátního sektoru.

Královský týdeník č.3

10. září 2012 v 10:16 | Ducii a spol. |  Královský týdeník

Arabský svět

Jordánsko se připravuje na letošní předčasné parlamentní volby. Začaly registrace voličů (již se registrovalo okolo milionu lidí), byť ještě přesné datum voleb není známo. Dokonce snad ještě není v platnosti nový volební zákon, zřejmě se tedy čeká s datem na něj. Tak či tak - Muslimské bratrstvo oznámilo, že i letos bude volby bojkotovat, takže nás čeká podobná šaráda jako minule. Je na pováženou, když strany usoudí, že ani nemá cenu se účastnit. Ostatně Jordánsko za posledních pár let velice kleslo v hodnocení demokratičnosti. Není se čemu divit: nezájem o "volby" je vidět i na lidech, těch posledních se moc voličů neúčastnilo. Proč taky? Pořád ti samí lidé, z těch samých vlivných rodin a beztak má drtivou většinu moci v rukou král, který již v době svého nástupu sliboval demokratizaci. Zatím to ale vypadá, že se vydal spíše opačným směrem. Jordánsko už dávno není (jestli vůbec někdy bylo) vzorem pro ostatní země regionu. Tuto pozici si drží pouze Maroko, kde se král přeci jen o něco více snaží.

Princezna Sultana a její blízcí

7. září 2012 v 16:40 | Ducii |  SA - knihy
Autorka: Jean Sasson
Nakladatelství: Ivo Železný, 1999
Počet stran: 216

Oficiální anotace: Princezna Sultana vypráví o dalších osudech své rodiny. Po marném boji proti barbarským zvykům dochází v jejím životě ke krizi. Líčí krutý úděl neteře, násilím provdané za zvráceného staršího muže, i ještě tragičtější osudy mladých dívek - často ještě dětí - prodaných do harému jednoho bratrance z královského rodu. Brutalita skrytá pod zívojem - tak by se daly nazvat příběhy žen, které mají všechno kromě svobody. Příběhy autentické a přitom pro Evropana těžko uvěřitelné. (Zdroj: zadní strana obálky)

Je monarchie nejlepší?

5. září 2012 v 17:30 | Ducii |  Zajímavosti
Možná si pamatujete na anketu pomocí googlu, kde jsem Vám pokládala několik otázek ohledně Vašeho postoje k monarchiím a monarchismu. Vzhledem k tomu, že každý jsme měl různé definice monarchismu a z toho také plynoucí jiné chápání sebe samého jako (ne)monarchisty, jsem postupně na výsledky a jejich publikování zanevřela. Včerejší diskuze na facebooku mi ale anketu vrátila na mysl a také podpořila mou potřebu vyjádřit jasně mé stanovisko, aby nadále nedocházelo k nedorozumnění s lidmi, kteří to vlastně vidí dost podobně jako já a aby mi každý neříkal, že jsem monarchistka. Na to jsem opravdu alergická, neboť se za ni nepovažuji.
Nyní již k výsledkům jedné konkrétní otázky v anketě. Ptala jsem se Vás, který výrok považujete na nejvýstižnější. Jednotlivé výroky dopadly v tomto pořadí:

Královský týdeník č.2

3. září 2012 v 8:48 | Ducii a spol. |  Královský týdeník

Arabský svět

Na začátku týdne navštívil Jordánské Hášimovské království bahrajnský vládce Hamad bin Ísa Ál Chalífa. Na oficiální návštěvě Jordánska strávil dva dny. Spolu s jordánským králem řešili vztahy mezi oběma monarchiemi a vývoj v arabském světě včetně momentání situace v nedaleké Sýrii. Jordánský král Abdalláh II. zdůraznil připravenost své země pomáhat i nadále mnohým uprchlíkům ze Sýrie, ačkoliv jsou velkou zátěží pro ekonomiku království.

Tento týden začaly v Londýně Paralympijské hry a na slavnostním zahájení nechyběl mimo jiné princ Mohammad bin Nawaf bin Abdulazíz As-Saúd ze Saúdské Arábie. Zdaleka nebyl jediný z arabských monarchií, kdo se přijel zúčastnit některé z událostí paralympiády. Šejk Hamdan, nejstarší syn dubajského vládce a korunní princ Dubaje, se například setkal s několika sportovci, kteří se her účastní. Šejk Hamdan bin Muhammad bin Rašíd Al-Maktúm známý také pod přezdívkou "Fazza", pod níž publikuje svou poezii, je sám nadšeným sportovcem a známým jezdcem na koni.
To Fazzův otec, současný vládce Dubaje, premiér a víceprezident Spojených arabských emirátů a manžel jordánské princezny Haji v jedné osobě - Muhammad bin Rašíd Al-Maktúm - vyhrál tento týden Horse Endurance World Championship, který se konal ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Získal zlato v týmové i individuální kategorii a to zdaleka nikoliv poprvé v historii šampionátu. Další dvě medaile - stříbrná i bronzová - putovaly také do Emirátů.