Srpen 2012

Camilla, vévodkyně z Cornwallu

29. srpna 2012 v 18:12 | Ducii |  VB-životopisy
Camilla Shand se narodila 17. července 1947 Rosalindě Maud rozené Cubittové a Brucovi Shandovi, válečnému hrdinovi z druhé světové války. Po válce si pak Bruce založil úspěšnou živnost s vínem. Camillina prababička Alice Keppelová, jež zemřela krátce po jejím narození, byla v sedmdesátých letech 19. století milenkou Charlesova prapradědečka Edwarda VII. Ostatně Camillin rodokmen sahá daleko a kamkoliv dohlédneme jsou zde nějaké vztahy s královskou rodinou, ať už je to například to, že Camilla má mezi předky nelegitimní potomky králů. Ve své podstatě je tedy tak trochu královštější než celá současná královská rodina, která přišla z Německa.

Camilla nevyrůstala sama. Má dva mladší sourozence - sestru Annabel s bratra Marka. Všichni tři si byli vždy velice blízcí. Camilla jako dítě se chovala spíše jako kluk. Přátelé si na ni pamatují jako na nebojácnou a sebevědomou dívku, v pozdějších letech také flirtující. Spolu se sourozenci a rodiči žila Camilla v sídle The Laines ve vesnici Plumpton ve Východním Sussexu. Dům, kde bydleli, měl pět ložnic a původně sloužil jako fara.

Anne, Princess Royal

29. srpna 2012 v 12:15 | Ducii |  VB-životopisy
Anne Elizabeth Alice Louise se narodila 15. srpna 1950 v 11:50 v Clarence House princezně Alžbětě, pozdější královně Alžbětě II., a Phillipovi, vévodovi z Edingurgu. Pokřtěna 21. října v Hudební místnosti Buckinghamského paláce tehdy byla třetí v pořadí následnictví trůnu a brzy po matčině nástupu na trůn se posunula na druhé místo. Po narození bratrů, synovců a neteří se ale již odsunula do pozadí. Anne se od roku 1987 pyšní titulem "Princess Royal", do češtiny přeloženo: královská princezna. Je již sedmou nositelkou tohoto titulu, který je udělován monarchově nejstarší dceři (není to ale pravidlem).

Charles a Camilla: Portrét jedné lásky

28. srpna 2012 v 17:44 | Ducii |  VB - knihy
Autor: Gyles Brandreth
Nakladatelství: Albatros 2007
Počet stran: 420

Oficiální anotace: Nejúplnější vylíčení jednoho z nejneobyčejnějších milostných příběhů naší doby. Uznávaný životopisec královny Alžběty a prince Philipa podává jedinečný portrét jejich syna prince Charlese a jeho životní lásky Camilly Shandové. Charles je dědicem trůnu, Camilla pravnučkou královské milenky. Zná je celý svět, ale jací jsou doopravdy? Proč jsou takoví, jací jsou? (Zdroj: knihy.abz.cz)

Můj názor: Kniha Charles a Camilla od Brandretha mi ležela na poličce velice dlouho. Nikoliv proto, že by nebyl čas ji otevřít. Kdysi jsem si ji koupila a po nějaké době se pustila do čtení. Je to opravdu tentýž Brandreth, který psal o královně a vévodovi z Edinburgu? Stěží by se tato jeho dvě díla dala srovna. Kniha o Charlesovi a Camille mně natolik nudila, že jsem ji po čase odložila.

Nabídka knih

27. srpna 2012 v 22:00 | Ducii
TATO NABÍDKA JE JIŽ NEAKTUÁLNÍ. ODKAZ NA AKTUÁLNÍ NABÍDKU NAJDETE V MENU!
Mám pro Vás nabídku několika anglických knih a časopisů - některé k současným členům královských rodin, jiné k některým více historickým. Pokud budete mít o něco z toho zájem, napište mi prosím na email , o co byste měli zájem, a já ho přepošlu dále. Ceny jsou pořizovací (přepočtené na naše) a knihy jsou v dobrém stavu. Sama jsem nějaké kousky objednala, takže mohu zaručit spolehlivou dodávku, dobrý stav knih. Všechno je po jednom kuse, takže kdo dřív přijde,...

Královský týdeník č.1

27. srpna 2012 v 9:04 | Ducii |  Královský týdeník
Milí čtenáři blogu,
představuji Vám pilotní článek nového "projektu", který jsem se rozhodla pojmenovat Královský týdeník. Již delší dobu jsem se zabývala myšlenkou psát takový přehled událostí za určitou dobu (v tomto případě týden). Bylo by to takové malé otočení se za uplynulým týdnem, neboť členové královských rodin podnikají mnoho oficiálních závazků, ale věnovat každému článek - plnohodnotný článek, není v mých silách. Ani tak zdaleka nebude šance pokrýt každou událost v každé monarchii a mnohdy třeba nebude možné vydávat týdeník pravidelně. Ráda bych, kdybyste se zapojili i Vy, čtenáři tohoto blogu. Pro zapojení existují dvě možnosti - buď zašlete námět na téma (ideálně s odkazem na nějaký článek/fotogalerii ze zahraničních médií), nebo tím, že sami nějak přispějete (zde je třeba dodat, že si vyhrazuji právo posoudit, zda Váš příspěvek zveřejním či nikoliv).
A nyní již skromné pilotní vydání týdeníku za týden 20.-26. srpna 2012:

Albert II. de Monaco

25. srpna 2012 v 12:54 | Ducii |  Monako - knihy
Podtitul: L´autre prince
Autorka: Christiane Stahl
Nakladatelství: Éditions du Rocher, 2009
Počet stran: 194

Můj názor: Občas si člověk takhle brouzdá katalogem knihovny či rovnou souhrnným katalogem knihoven České republiky a narazí na něco, co by nečekal. Na knihu věnovanou současnému monackému knížeti Albertovi II. od Christiane Stahl, jejíž jméno vůbec nezní cize. Není divu, že při nejbližší možnosti jsem si knihu k knihovně objednala a vyzvedla. Naštěstí neměla tolik stránek, abych svůj pokus o první francouzskou knihu vůbec vzdala ještě před začátkem. Ostatně jsem již četla nějaké politologické a právnické věci ve francouzštině, tak jsem si říkala, že by to snad mohlo jít.

Nemůžu říci, že bych rozumněla každému slovu, každé větě - jde vidět, že to psal rodilý mluvčí a že nepsal poprvé. Na druhou stranu kniha byla velice příjemně koncipována. Mezi odstavci byla odsazení, kapitoly nebyly příliš dlouhé a ještě byly jednotlivé oddíly kapitoly odděleny hvězdičkami, takže se dalo číst i po malých kouscích bez ztráty kontextu.

Královnina sestra (2005)

23. srpna 2012 v 12:52 | Ducii |  VB - filmy a dokumenty
Originální název: The Queen´s Sister
Země: Velká Británie, 2005
Délka: 1 h 35 min

Oficiální text distributora: "Princezna Margaret byla prvním větroplachem moderní britské monarchie, členkou královské rodiny, kterou charakterizuje půvab, kontroverze a zlomené srdce. První britská princezna s nálepkou celebrity se ze vzoru a módní ikony stala ostudnou příbuznou, která setrvávala příliš dlouho na večírcích. Drama do nejmenšího detailu zkoumá Margaretinu pestrou, složitou a kontroverzní povahu, mapuje její médii probíraný a zakázaný milostný románek v 50. letech, rebelské bohémské období v divokých 60. letech a končí v době, kdy se tato žena zavržená aristokracií stáhla do osamělého ústraní. " (zdroj: CSFD.cz)

Můj názor: Na začátku filmu je sice řečeno, že některé věci jsou fakta, jiné ne, přesto mi přijde, že se s fakty zachází až příliš svévolně a v naprosto jiném kontextu, takže tam vlastně žádná nejsou. To by ale tak samo o osobě nevadilo, kdyby tohle nedoprovázel naprosto příšerný výkon herců. Philip je nepohledný, vrásčitý, rozhodně nevypadá na svůj věk. Margaret je hrána také odpudivým způsobem, již od začátku nemůžete k herečce a potažmo ke ztvárněné princezně cítit žádné sympatie, i kdybyste chtěli. Chová se příliš lehkomyslně, drze bez jakékoliv královské grácie a Margareth přeci královskou grácii ve svém chování měla. Naprosto nedůvěryhodně zahraná hlavní role. A takto by se dalo pokračovat. Parta okolo princezny nevypadá ani tak jako parta mladých lidí užívajících si života, ale parta oplzlých blbců. S Margaret v čele.

princezna Stéphanie

22. srpna 2012 v 20:47 | Ducii |  Monako-životopisy
Nad monackou knížecí rodinou Grimaldiů se podle staré pověsti vznáší kletba, která praví, že žádná žena v tomto rodě nenajde štěstí v lásce. Řekly bychom si - báchorka, jenže ono to zatím opravdu platí. Ani Stéphanie, nejmladší potomek bývalé hollywoodské hvězdy, kněžny Grace, a knížete Raniera III. nemá v životě na růžích ustláno. Život si nevybírá ani když jste princezna. Ostatně jak sama Stéphanie říká: Jsme taky jen normální lidé s radostmi, starostmi, smíchem i slzami.

Les Coulisses du Marriage du Prince de Monaco (2011)

22. srpna 2012 v 9:10 | Ducii |  Monako - filmy a dokumenty
Podařilo se mi objevit velice zajímavý francouzský dokument věnující se zákulisí loňské svatby monackého knížete se slečnou Charlene Wittstock.

Svatba to byla vskutku velkolepá. Na oslavy padlo přes dva miliony euro, na místě natáčelo celkem čtyřicet kamer, aby zprostředkovaly událost do celého světa. Dorazilo velké množství korunovaných hlav, prezidentů a celebrit. A samozřejmě Monačanů! Celkem přijeli reprezentanti ze 110 zemí. O jejich bezpečnost nebylo třeba se obávat. Monako je celé pod dohledem bezpečnostních kamer. Již to samo musí lákat každého nahlédnout trochu za oponu, jak vše bylo zorganizováno. Komu by snad nestačilo náhled do zákulisí, může se těšit také na komentáře známé páru - Camilly, vévodkyně z Castro.

Diana: Poslední cesta (2007)

12. srpna 2012 v 22:16 | Ducii |  VB - filmy a dokumenty
Základní informace o filmu:
  • originální název: The Murder of Princess Diana
  • země původu: USA/Lucembursko/Velká Británie
  • délka: 87 minut

Anotace: "Americká novinářka Rachel se zajímá o světový boj proti nášlapným minám, jehož tváří je princezna Diana. Jakmile se dozví, že se Diana chystá s přítelem Dodi Al Fayedem do Paříže, rozjede se tam také... Když přijede k hotelu Ritz, kde se chce ubytovat a k němuž právě přijíždí princezna s Al Fayedem, nestačí se divit. Všude se to hemží tajnými policisty, přesto ale nevládne pořádek. Když se princezna poté, co na krátkou dobu odjela, opět do hotelu vrací, dav ji div neumačká. Rachel se setkává s fotografem Alainem a také se svým bývalým milencem a přítelem Thomasem, policistou, nyní kriminalistou. Je tu i další její známý Charles Davis a samozřejmě ochranka obou celebrit. Především Henri Paul, šéf Dodiho ochranky. Rachel má podivný pocit, že něco není v pořádku, o který se podělí s Thomasem. Tomu se ale nezdá, že by se dělo něco neobvyklého. Po půlnoci pár opět opouští hotel a jede do Dodiho bytu. Rachel se ve vteřině rozhodne a nasedne na motorku za Alaina. Stane se přímým svědkem tragické události, k níž dojde v podjezdu poblíž Seiny. Když se otřesená blíží ke zcela zdemolovanému vozu, kde na místě zemřeli Dodi Al Fayed a Henri Paul, zastaví ji policie. Několik lidí hovoří o jakémsi bílém autě, které mohlo nehodu způsobit. Vzápětí je veškerá vina svalována na "honičku", kterou údajně uspořádali paparazzi na motocyklech. Alain je zadržen policií, stačí ale Rachel vtisknout do ruky roličku filmu. Když Rachel z místa nehody odjíždí, vidí, jak sanitka s princeznou z nevysvětlitelných důvodů zastavuje..." (zdroj tv.seznam.cz)