Červenec 2012

Účast Saeeda Al-Maktúma na olympiádě

31. července 2012 v 17:30 | Ducii |  SAE - aktuality
Šejk Sacíd bin Maktúm bin Rášid Ál-Maktúm soutěžil na olympijských hrách v Londýně za Spojené arabské emiráty ve střelbě konkrétně v disciplíně skeet. Soutěž v mužském skeetu probíhala ve dnech 30-31. července. Celkem se jí účastnilo asi 36 střelců včetně dvou Čechů, i přesto Česká televize nenabízela skeet v přímo přenosu ani na jednom z deseti kanálů, kde olympiádu vysílá.

Stříbrná Zara

31. července 2012 v 17:09 | Ducii |  VB-aktuality
Zara Phillips má svůj olympijský start na letošní olympiádě za sebou. Narozdíl od minulých dvou olypiád, kdy se kvalifikovala, ale vždy se jí před olympijskými hrami zranil kůň, mohla se letos konečně - do třetice všeho dobrého - zůčastnit a nevedla si vůbec špatně. Zara soutěžila v jezdecké soutěži všestrannosti v individuálním i týmovém závodě. Celá disciplína má tři části: drezúru, terénní závod a parkúr (skoky přes překážky).

Elizabeth

29. července 2012 v 11:16 | Ducii |  VB - knihy
Podtitul: A Biography of Her Majesty the Queen
Autorka: Sarah Bradford
Nakladatelství: Mandarin Books 1997
Počet stran: 576

Můj názor: Sarah Bradford není žádný nováček v oblasti životopisů členů královských rodin - obzvláště té britské. Její Diana patří mezi jedny z nejpovedenějších, podle mne je tou nejpovedenější, proto není divu, že jsem do čtení této knihy šla s velkým očekáváním. Možná až příliš velkým.

Letošní účastníci olympiády - část II.

27. července 2012 v 20:16 | Ducii |  Aktuality - více zemí
Před několika dny jsem zveřejňovala článek věnující se letošním participantům olympiády. Podařilo se mi dohledat tehdy pouze dvě jména: Zaru Phillips a dánskou princeznu Nathalie. Již v daném článku jsem ale zmiňovala, že vzhledem k nedohledatelnosti saúdskoarabské soupisky sportovců je možné, že se najde ještě někdo. A našel. Dokonce tři jména, všechna dle očekávání reprezentující arabské země. Jelikož by bylo vůči nic "nefér" nezmínit i je, zde se můžete seznámit s dalšími účastníky a jejich královskými disciplínami:

Désirée

26. července 2012 v 15:09 | Ducii |  Švédsko - knihy
Autorka: Annemarie Selinko
Nakladatelství: Knižní podnikatelský klub Praha 1991

Oficiální anotace: "Désirée Román Désirée, čerpající z historických pramenů, si získal čtenáře na celém světě a byl i zfilmován. Autorka s půvabem a vlídným humorem vypráví osudy Désirée Claryové, dcery marseillského obchodníka s hedvábím a Napoleonovy první lásky. Převratné historické události, Napoleonova cesta ke slávě, jeho pád i drobné události ze zákulisí to vše je viděno stále trochu udivenýma očima jeho mladičké snoubenky. Désirée trvale žije v Napoleonově důvěrné blízkosti, vídá ho v kruhu početné Bonapartovy rodiny a pak oficiálně na recepcích a slavnostech jako manželka francouzského maršála Jeana Baptista Bernadotta, pozdějšího švédského krále. Vztah Désirée a Napoleona si přes neustálé zvraty uchovává zvláštní napětí a nostalgii první lásky." (knihy.abz.cz)

Kdo soutěžil na olympiádě?

25. července 2012 v 19:51 | Ducii |  Zajímavosti
Již víte, kdo se letos zúčastní olympiády, ale podobně zajímavým tématem, ne-li zajímavějším, je, kdo se v minulosti účastnil a kdo získal dokonce olympijské medaile. Rozhodla jsem se vypíchnout pouze některá zajímavá jména, která mají přímo královskou krev, byť by bylo možné dodat i nějakého toho hraběta nebo třeba potomka starého francouzského rodu Hugenotů apod.

Neobyčejné ženy: Grace Kellyová

22. července 2012 v 22:00 | Ducii |  Monako - filmy a dokumenty
Oficiální text: "Krásná monacká kněžna, která tragicky odešla uprostřed tak krásného a plodného života... Tak máme v paměti americkou herečku Grace Kellyovou, která se tak dokonale zhostila role první dámy jednoho malého evropského knížectví, až jí celé leželo u nohou... Přitom to v mládí neměla nijak jednoduché. Narodila se sice do velmi bohaté rodiny, ale její otec Jack měl mezi dětmi jiné favority, než byla ona. Upřednostňoval sportovně nadané potomky, mezi které Grace nepatřila. Snad i proto se upozaděná dcera snažila bojovat o své místo na slunci. Nejenže se stala slavnou herečkou, ale nakonec i kněžnou. Když jí nevyšly vztahy s jejími hereckými kolegy (vesměs ženatými), vdala se za panovníka Monaka. Málokdo ovšem ví, že její věno činilo dva miliony dolarů. Za svou zlatou klec zaplatila Grace draze: dál už nesměla filmovat (monacký lid nechtěl, aby se jeho drahá kněžna líbala s někým jiným než s knížetem, kterému ale všichni blahosklonně odpouštěli jeho časté zálety) a byla stále všem na očích. Stejně ostře sledované byly a dodnes jsou i všechny tři její děti. Nejmladší z nich, Stephanie, pak byla dokonce u toho, když monacká kněžna umírala - seděly totiž v jednom autě." (Zdroj anotace: tv program na seznam.cz)

Výroční focení na Graastenu

22. července 2012 v 20:29 | Soňa |  Dánsko - aktuality
Letos si královská rodina musela najít krátkou přestávku v deštivém počasí, kdy na okamžik vysvitlo nad městečkem Graasten slunce. Fotografové trpělivě čekali, až tajemnice královny oznámí, že královna je připravena na focení. Výroční fotografování na Graastenu nemá příliš dlouhou tradici, pokud byste si tedy mysleli, že toto činili již její předci. Právě ona prvně pozvala rodinu v létě na Graasten v době, kdy zde byla její nemocná matka. Pro ni tehdy Margrethe svolala sestry i nejbližší příbuzenstvo. A příští rok po její smrti také, aby si na milovanou maminku vzpomněli. Od té doby se vždy v srpnu rodina sejde, povolají se fotografové a vznikají jakési letní oficiální fotky rodiny. Zajímavostí je, že se k nim postupně přidávají i další královské rodiny. Samozřejmě, že všechny se nechávají fotit na prázdninách, ovšem pravidelné focení na Graastenu bylo první. Pro nás je zajímavé hned z několika důvodů. Z toho úplně nejpovrchnějšího snad kvůli pěknému oblečení, které se někdy snaží pár členů rodiny sladit. I letos se tak navíc můžeme inspirovat co se zrovna v této sezoně nosí. Když si na sebe minulý rok Mary vzala pěkné bílomodré šaty od Prady, zmizely druhý den z obchodů.
Fotografování probíhalo vždy na schodech před zámkem. Minulý rok se tak zcela poprvé odehrávalo v zahradě zámku a letos také. U starého i nového bazénu.

Jízda na koni - tradiční olympijská "královská disciplína"

15. července 2012 v 17:27 | Ducii |  Aktuality - více zemí
Blíží se letní olympijské hry v Londýně. Začnou přesně za dvanáct dní, pár hodin a minut. Původně jsem chtěla udělat nějaký kompletní seznam členů královských rodin, kteří se zúčastní letos jako soutěžící, bohužel zatím nikdo takový článek nenapsal a prokousat se soupiskami všech zemí (no alespoň těch monarchií) dá zabrat. Tudíž nemohu potvrdit, že následný stručný seznam je kompletní (každopádně se kompletnosti blíží), neboť třeba soupisku Saúdské Arábie, kde je šance (v roce 2008 dva princové soutěžili), se mi nepodařilo sehnat. Jisté ale je, že jedné z disciplín (přeskoky) by se měli účastnit i 4 sportovci právě ze Saúdské Arábie (arabská wiki má jen dvě jména, ani jedno královské tak nevím). Uvidíme.

Tonžská královská svatba

15. července 2012 v 11:01 | Ducii |  Tonga - aktuality
Že jste o ní neslyšeli? Není divu, informace o dění v mimoevropských monarchiích se k nám dostávají velice zřídka. Trochu jiná kultura a už to západní média cenzurují jako nezajímavé. A přitom se jednalo o velkou událost - ženil se korunní princ Království Tonga.
Korunní princ Tupouto'a 'Ulukalala (27) si 12. července odpoledne vzal za manželku svou sestřenici Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua (25). Na jejich "obranu" lze pouze dodat, že nejsou přímý bratranec a sestřenice, ale mají stejné praprarodiče, nikoliv prarodiče. Jako takový bude ale jejich sňatek nahlížen jako legitimní i na nedalekém Novém Zélandu.