Červen 2012

Jak se slavilo Diamantové jubileum? - část 2.

29. června 2012 v 17:40 | Ducii |  Diamantové jubileum
Ale nyní již k týdnu, na který se těšila snad celá Británie. Kdyby ne kvůli těm oslavám, tak proto, že Britové dostali dva dny volna a s tím tedy prodloužený víkend. Jediný, kdo oslav asi nebyl nadšen, byli ekonomové, kteří remcali, že jsou příliš velkolepé a neutěšovaly je zřejmě ani odhady výše útraty během čtyřdenního maratonu oslav. Vše vypuklo 2. června a snad by ani nebylo myslitelné, aby oslavy královnina jubilea začaly jinak než koňskými dostihy v Epsomu.
Pravda - ještě před dostihy byla přehlídka královského dělostřelectva, ale hned poté se královna s doprovodem odebrala do Epsomu vstříc jedné ze svých nejoblíbenějších aktivit. Ne že by královna sama na dostizích sázela, ale ví toho o koních velmi mnoho a dokonce koně z jejích stájí pravidelně soutěží.

Jak se slavilo Diamantové jubileum? - část 1.

29. června 2012 v 14:04 | Ducii |  Diamantové jubileum
Oficiální logo. Pro možnosti použití viz oficiální jubilejní stránky60 - diamantové jubileum, které většina lidé v životě oslaví maximálně jednou. Pro britskou královnu Alžbětu je ta letošní "šedesátka" ale již minimálně třetí: po 60. narozeninách, 60 letech manželství slaví nyní 60 let na trůnu nejen Británie, ale i mnoha dalších zemí. A oslavy probíhají skutečně velkolepé. Celý rok jezdí členové královské rodiny po zemích, kde je britský monarcha panovníkem, vrchol všech oslav proběhl před necelým měsícem a centrem pozornosti se Británie stane brzy znovu - v rok královnina jubilea se totiž v Londýně koná olympiáda.

marocký král Muhammad VI.

29. června 2012 v 12:20 | Ducii |  Maroko - životopisy
Muhammad VI. - marocký král, do něhož byly při jeho nástupu vkládány veliké naděje. Lidé doufali, že to bude druhý Juan Carlos a podobně jako španělský panovník udělá v zemi skutečnou tranzici k demokracii. Nestalo se, zkostnatělý autokratický režim není možné přetransformovat ze dne na den. A sílící rozčarování z pomalých a nepříliš významných reforem je mezi chudými Maročany cítit.
Muhammad ibn al-Hassan (Muhammad syn Hassanův) se narodil 28. června 1963 v Rabatu králi Hassanovi II. Je přímým potomkem proroka Sidni Muhammada a to skrz jeho dceru Lallu Fatimu Zohra. Dynastie Alawitů, ze které Muhammad pochází, přišla do Maroka v 13. století našeho letopočtu z malé oázi na pobřeží Rudého moře. Alawité odvozují svůj původ od Alího, zetě proroka Muhammada. V Maroku vládnou již od 17. století a Mohammad je již 23. králem z této dynastie.

Lichtenštejnský princ Constantin v Kolíně

27. června 2012 v 15:43 | Soňa |  Lichtenštejnsko-aktuality
Ve čtvrtek 31. května navštívil princ Constantin město Kolín spolu s velvyslankyní země, princeznou Marií-Pii Kothbauer. Kolín byl jednou z mnoha zastavení na poznávací cestě prince Constatina v našem regionu, kterou organizačně připravil Ing. Pavel Juřík ze Sendražic (část města Kolína).

Lichtenštejnsko stojí před klíčovým referendem

24. června 2012 v 10:49 | Ducii |  Lichtenštejnsko-aktuality
Téma pravomocí lichtenštejnského knížete vyvolává spoustu vášní. Monarchisté z České republiky (dobře drtivá většina z nich, abych se nikoho nedotkla) by nejradši rozpustili parlament, lidem zakázali mluvit a nechali rozhodovat knížete i o tom, zda se můžou jít vyčůrat. Jenže žijeme v 21. století a idea demokratického uspořádání je momentálně v kurzu. A ona "přímá" či (jak bych já raději to nazývala) polopřímá demokracie nemůže být slučitelná s rozsáhlými knížecími pravomocemi. Buď to, či ono. A není pochyb, že mnoho lidí by raději o svých záležitostech rozhodovalo samo, než aby bylo rozhodováno za ně. To dá rozum. Kor když se jedná o věci, která spadají do tzv. soukromé sféry, které se týkají morálních doktrín každého jednotlivce. O tom nesmí rozhodovat nikdo jiný - to už zkoušeli Hitler, Stalin či Mao vnutit lidem "jedno správné dobro" a bez úspěchu. Podobně totalitární charakter má katolická doktrína a ostatně každé náboženství. Není náhodou, že právě katolické státy byly v drtivé většině zarytými odpůrci volebního práva pro ženy a tedy potažmo demokracie. Třeba v Lichtenštejnsku ho zavedli až 1984!! Podotýkám, že Československá republika ho zavedla již v roce 1918 a třeba šíitský Írán v roce 1963.

Detaily ke svatbě

23. června 2012 v 15:31 | Ducii |  svatba Guillaume a Stéphanie
V říjnu se ožení poslední nezadaný aktuální dědic trůnu v Evropě - lucemburský velkovévoda Guillaume. Vezme si svou snoubenku, belgickou aristokratku Stéphanie de Lannoy. Stéphanie se zatím všem velkým akcím vyhýbá, zřejmě záměrně ji velkovévodská kancelář ještě nezapojuje do reprezentace Lucemburska ať už doma, či v zahraničí. Jedinou událostí, kde jsme ji mohli spatřit, byly švédské křtiny.

Saúdská vláda starců

23. června 2012 v 14:49 | Ducii |  SA - aktuality
Saúdská Arábie je jednou z nejbohatších, nejnedemokratičtějších zemí na světě a svou vůdčí "elitou" připomíná tak trochu Sovětský svaz na začátku osmdesátých let, kdy po smrti Kosygina v roce 1980 začalo vedení strany vymírat v rychlém sledu a to v podstatě až do roku 1985, kdy nastoupilo trochu čerstvé krve v podobě M. Gorbačova. Není to tak dávno, co svět obletěla zpráva o smrti korunního prince a řešilo se, kdo bude jeho nástupce. No řešilo... Ono to bylo tak trochu jasné předem, že se jím stane Najif bin Abdálazíz. A taky stal. Jenže netrvalo to ani rok a Saúdská Arábie opět do světa hlásí: zemřel korunní princ.