Březen 2012

Král zemřel, ať žije král!

31. března 2012 v 18:05 | Ducii |  Tonga - aktuality
Za ta léta s blogem jsem prožila mnohé - od porodů, přes křty, zásnuby, svatby,..., ale na "svého" prvního mrtvého panovníka (jakkoliv morbidně to vyznívá) jsem stále marně čekala. Bylo by tedy zvláštní nevěnovat člábek smrti a pohřbu toho, kdo si toto nezáviděhodné prvenství vydobyl.

17. března přišla z Honkongu smutná zpráva. Jako první jí na veřejnosti oznámily Matangi Tonga Online, byť informace zatím nebyla ověřená. Mluvilo se o tom, že král George Tupou V. byl ráno odvezen do nemocnice a o pár hodin později zemřel.

La Isla Bonita

31. března 2012 v 17:34 | Ducii |  VB-aktuality
Zatímco v malém pacifickém království tento týden truchlili a pohřbívali svého krále, v jiném, o něco větším království, se tamní královna stala již podruhé prababičkou. Shodou náhod jsou obě království souostrovím a to menší bylo dlouho pod nadvládou toho většího. Jelikož poté, co vyšlo najevo, že řecká Tatiana není těhotné, nám už nezbývá nikdo jiný, je jasné, že maminka o níž mluvím, je Autumn Phillips.

Co si přečíst o íránském šáhovi?

24. března 2012 v 15:03 | Ducii |  Pahlavi - knihy
Posledních několik měsíců jsem ponořená do studia režimu, který v Iránu panoval v počátečních letech vlády obou monarchů z dynastie Pahlaví. Za tu dobu mi prošel rukama nespočet knih věnujících se jednomu, či druhému šáhovi, včetně takových které bychom mohli označit za biografie - tedy knihy, které se nevěnují specifickému momentu, uskupení v iránské společnosti v té době (jako třeba církev, armáda, kmeny, společenské třídy obecně,...), ale pojímají celý iránský vývoj v pahlavském období.

Švédský křest

20. března 2012 v 17:07 | Ducii |  Švédsko-aktuality
Pár dní poté, co bylo oznámeno datum křtu malé dánské princezny, se objevilo datum i pro tu švédskou - 16. květen. Ti z Vás, kdo si ho již zanesli do kalendáře, ho ovšem budou muset zase přeškrtnout a poznamenat si nový den. Ukázalo se totiž, že 16. květen byl jen jedním možným termínem a švédský královský dvůr ho definitivně zamítl. Důvod?

Květnový křest

11. března 2012 v 21:27 | Ducii |  Dánsko - aktuality
V uplynulých dnech zveřejnil dáský královský dvůr datum křtu malé dánské princezny, dcerky Marie a Joachima. Bude to 20. května, místo i čas tradiční. Osobně jsem čekala datum na konci dubna či začátku května, ale Marie se snaží aspoň v něčem být originální vůči Mary. To bohužel nedochází českému bulváru. Ti, kdo četli dnešní blesk, jistě pochopí. Je tam velká část věnovaná monarchiím a vedle fotky dánské korunná princezny Mary jsou informace o Marie. Totální faux pas, propadák. Blesk očividně zaperlil - navíc také švédskou Victorii provdali za jakéhosi Davida a tak bych mohla pokračovat. Stojí to za pobavení se. Skvělá lekce, jak nepsat články.