Leden 2012

Dcera pro vévodu a vévodkyni z Vendome

28. ledna 2012 v 22:38 | Ducii |  Další aristokraté
Do třetice všeho miminkovského pro leden! Po malém Zayedovi a dánské princezně dnes přišlo na svět třetí královské miminko. Časně ráno v 7:16 oznámil francouzský princ Jean, vévoda z Vendome, že dnes porodila jeho žena, Philomena, jejich druhého potomka.

Malá dánská princezna se představuje

27. ledna 2012 v 11:32 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Dnes v 11 hodin dopoledne měla být z nemocnice propuštěna dánská princezna Marie se svou novorozenou dcerou. Byla to první možnost spatřit novou členku dánské královské rodiny, na jejíž počest bylo v den jejího narození vypáleno 21 salv a kterou již v nemocnici navštívila celá nejbližší královská rodina.

Princezny v sametu

24. ledna 2012 v 23:22 | Soňa |  Dánsko - šperky a móda
Možná vás, které se zajímáte o královskou módu, potěší malé ohlédnutí za posledními slavnostmi tohoto roku. Jak je vidět, princezna Mary zamíchala kartami a po několika sezónách prosadila těžký, středověce působící samet. Navíc žádná holá ramena a vypasované korzety. Nutno podotknout, že novoroční slavnosti se většinou odehrávají v průvanu a tak jste i královnu Margrethe mohli vidět v těžkých, županovitých šatech lemovaných kožešinkou. Carina Axelsson to vzala pěkně od podlahy a překopírovala šaty korunní princezny téměř dokonale. Je pravda, že samet trochu přídává na objemu, ale s tím si třeba korunní princezna Viktoria nedělala letos těžkou hlavu.

Návštěva z Norska

24. ledna 2012 v 23:19 | Soňa |  Dánsko - aktuality
V souvislosti s oslavami královnina výročí 40 let na trůnu, navštívila Kodaň velká rodina evropských korunovaných hlav. Mezi všemi byl korunnímu páru Dánska zřejmě nejbližší korunní pár z Norska. Ví se, že Mette-Marit si s Mary padly do oka od prvních chvil a ačkoliv se nemohou scházet dost často, probíhají prý pravidelné telefonní rozhovory. V jednom z interwiew, které před časem dával princ Frederick, se zmínil o tom, že Haakon byl od dětství něco jako bratranec. Vídali se velmi často, tak jak se navštěvovaly rodiny a občas spolu také trávili část letních prázdnin. Není divu, že si Mette- Marit a Mary porozumněly. Ani jedné nekoluje v žilách modrá krev a obě se musely rychle přizpůsobit životu u dvora. A obě také jednou budou královnami.

Dcera pro prince Joachima

24. ledna 2012 v 19:13 | Ducii |  Dánsko - aktuality
Dnes ráno přišly z Dánska zprávy, že princezna Marie byla přijata v nemocnici. Tyto zprávy nebyly z těch několika nadšených, které z obyčejné návštěvy u lékaře, dělají něco víc, tentokrát to bylo tady - Marie začla rodit. Potvrdil to i dánský královský dvůr a tak už nezbývalo než čekat na oficiální oznámení. Bude to vytoužená dcera po třech synech, které princ Joachim má?

Margrethe II.: Čtyřicet let na trůně

15. ledna 2012 v 16:22 | Ducii |  Dánsko - aktuality
14. ledna 1972 zasáhla celé Dánsko smutná zpráva. Král Frederik IX. zemřel. Král zemřel, ať žije královna. Tehdy 31-letá korunní princezna se stala královnou Dánska. Smutná oděná v černých šatech tehdy vystoupila na legendární balkón, pod kterým na ni čekaly davy a přívětivě královnu zdravili. Byla to obrovská vzpruha v tak smutné chvíli. Na Margrethe tehdy obrazně řečeno padla tíha celého království, ale také jeho radost a podpora pro novou královnu.
Píše se rok 2012. "Daisy" slaví již čtyřicet let na trůně. Za tu dobu se změnilo hodně věcí, ale jedno stále zůstává: lid stále miluje svou královnu a podporuje ji. A to i přes všechny její zlozvyky a podivný vkus pro vlastní módní návrhy. Dnes 40 let po Margrethině nástupu Dánsko slaví, slaví její jubileum. Spolu s královnou slaví královská rodina, která se od té doby rozrostla a několik nových členů, ale zůstávají také členové, kteří byli už na počátku Margrethiny královské cesty. Jsou to především její sestry, manžel a dva synové.

Nejdřív huj a teď zas fuj !

7. ledna 2012 v 16:51 | Soňa |  Dánsko - aktuality
Nejdřív huj a teď zas fuj !
To mě napadlo, když jsem otevřela stránky dánského tisku a také přímo od mého zdroje z Dánska, Trine přišly nepříjemné zprávy. Před pár dny se tam opět otevřelo téma Frederickovy způsobilosti na trůn. Smutné je, že to vlastně vyvolal promonarchistický blog, který jakoby vyzval, královnu Margrethe II, aby oslavou 40 výročí své vlády završila své panování a trůn bez okolků předala nové svěží krvi, svému synu Frederickovi. Ať už se nám korunní pár zdá jakkoli dekorativní a sympatický, nevím, nevím, proč by měli spěchat. Navíc královna odpověděla na přímou otázku novinářů, zda to hodlá udělat, že vnímá poslání být panovnicí jako doživotní.

První královské miminko roku 2012

7. ledna 2012 v 12:03 | Ducii |  SAE - aktuality
"Výherkyní" mezi královskými maminkami v tom, kdo přivede na svět prvního královského potomka roku 2012 se stala jordánská princezna Haya, manželka dubajského šejka. Očekávalo se, že porodí začátkem ledna, a všeobecně se tipovalo, že miminko se narodí nebo bude úředně narozeno 6. ledna. To je totiž prý datum, kdy se šejk stal vládcem Dubaje.

Novoroční Nytarstaflet

5. ledna 2012 v 9:30 | Soňa |  Dánsko - aktuality
Jako každý rok i letos se v Kodani konal 1. ledna velký gala večer na zámku Amalienborg. Je to tradice již z doby krále Christiana V. Tehdy král Christian poprvé pozval své rytíře a poprvé některým z nich udělil řád Bílého slona. Postupem času se tento význačný řád začal udělovat nejen rytířům, ale i ženským členkám královského rodu. Zajímavostí je, že pouze v tento den, který má připomenout první udělování si jej pozvaní členové řádu zavěšují na zlatý řetěz a ne na modrou stuhu jako obvykle. Novoroční banket u královny Margrethe je opravdu jednou z nejslavnostnějších chvil během roku. Proto se dámy ukážou ve velké toaletě a pánové ve slavnostních uniformách. Princezna Mary vtipně kdysi okomentovala tento den jako den, lidských vánočních stromečků. (Uznávám, že to v překladu až tak směšně nepůsobí) Nutné je totiž ověsit se všemi možnými řády a šperky nejvyšší důležitosti. Letos chyběla před záblesky fotoaparátů princezna Marie, manželka prince Joachima. Povedl se jí husarský kousek ve svém napodobování korunní princezny Mary, z čehož si čas od času tropí dánský tisk legraci. Otěhotněla totiž nachlup přesně jako předtím Mary a také její těhotenství bylo oznámeno po tradičním letním focení královské rodiny na Graastenu tak, jako v předešlém roce učinila korunní princezna Mary. Marie tedy porodí v podobném čase a tedy i křest o němž se zde již psalo bude ve stejném termínu.
Zpět ale k Novoroční slavnosti. Letos se královna oblékla do ostře růžové, její oblíbené barvy. Mary vytáhla a oprášila už před časem nošené tmavorudé sametové a samozřejmě pro ni typickou soupravu šperků Ruby parure.

Menu
Bramborová polévka s petrželkou
Bažant ale Bourguignonne
Rolky s Nivou
Dort Marcel s pomeranči Sevilla
Vína byla podávána z hradu Rosenborg a také z vinic prince Henrika Chateau Cayx.